×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

26 czerwca 2023

Ponowna rejestracja samochodu bez dowodu rejestracyjnego: Kompletny przewodnik

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy można zarejestrować samochód bez dowodu rejestracyjnego? Może być to skomplikowany proces, ale nie jest to niemożliwe. W tym artykule poruszymy wszystkie kwestie związane z ponowną rejestracją samochodu bez dowodu rejestracyjnego. Ale pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z usług firmy akcyzawarszawa.pl, która zajmuje się rejestracją samochodów i akcyzą za ciebie.

 

Czy możliwa jest rejestracja samochodu bez dowodu rejestracyjnego?

 

Tak, możliwe jest zarejestrowanie samochodu bez dowodu rejestracyjnego, choć proces wymaga pewnego przygotowania i zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Najważniejszym dokumentem, jaki musisz przygotować, jest dokument potwierdzający zakup pojazdu, tak jak faktura zakupu lub umowa kupna-sprzedaży.

 

Jakie kroki należy podjąć?

 

Krok 1: Przygotowanie dokumentu potwierdzającego zakup

 

Dowód zakupu jest niezbędny do rejestracji pojazdu, który nie ma dowodu rejestracyjnego lub tablic. Bez tego dokumentu nie ma możliwości rejestracji pojazdu.

 

Krok 2: Złożenie oświadczenia o braku dokumentów

 

Oprócz dowodu zakupu, konieczne jest złożenie oświadczenia o braku dokumentów pod rygorem odpowiedzialności karnej. Ten zestaw dokumentów będzie wprowadzony przez urzędnika wraz z danymi nowego właściciela pojazdu do systemu CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

 

Krok 3: Udowodnienie, że pojazd jest zabytkowy

 

Jeśli twój pojazd jest klasykiem, będziesz musiał udowodnić, że jest to pojazd zabytkowy. W tym celu trzeba przejść przez cały proces mający na celu uznanie, że samochód to zabytek o pewnym znaczeniu dla historii motoryzacji lub auto w odpowiednim wieku, które zostało zachowane w możliwie jak najbardziej oryginalnym stanie.

 

Koszt rejestracji auta bez dokumentów

 

Zarejestrowanie pojazdu, który nie posiada pełnego kompletu dokumentów, nie jest bardzo kosztowną operacją. Przede wszystkim trzeba zapłacić 100 złotych za wydanie tablic rejestracyjnych, dodatkowe 54 zł za dowód rejestracyjny, 13,50 za pozwolenie czasowe, a także 12,50 złotych za znaki legalizacyjne. Potrzebna jest też opłata w wysokości 2 złotych z tytułu opłaty ewidencyjnej.

 

Co to jest dowód rejestracyjny pojazdu?

 

Dowód rejestracyjny to dokument przypisany do danego samochodu lub innego rodzaju pojazdu mechanicznego. Wydawany jest w momencie rejestracji w wydziale komunikacji. W dowodzie rejestracyjnym znajdują się informacje takie jak numer rejestracyjny samochodu, data pierwszej rejestracji, dane właściciela auta, dane o pojeździe, maksymalna masa całkowita, dopuszczalna masa całkowita i masa własna pojazdu, data wydania dowodu rejestracyjnego, data ważności dowodu rejestracyjnego, liczba osi pojazdu, kategoria pojazdu, pojemność silnika w cm3, maksymalna moc netto w kW, rodzaj paliwa, liczba miejsc siedzących wliczając kierowcę, data kolejnego badania technicznego.

 

Czy kierowca musi mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

 

Wraz z postępującą cyfryzacją z obywateli sukcesywnie znoszone są obowiązki posiadania przy sobie różnych dokumentów. Dotyczy to także kierowców, którzy obecnie nie muszą mieć ze sobą dowodu rejestracyjnego, polisy OC, czy prawa jazdy. Podczas kontroli uprawnione służby (policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzają dane o tych dokumentach w bazie CEPiK, do której mają dostęp online. Kierowca musi posiadać tylko dowód osobisty lub inny dokument (np. paszport) do potwierdzenia tożsamości.

 

Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny auta?

 

Policja (lub inne uprawnione służby) mogą zatrzymać dowód, kiedy samochód nie spełnia wymagań ochrony środowiska, stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu na drodze, pojazd ma nieważne badanie techniczne.

 

Do czego papierowy dowód rejestracyjny jest wciąż potrzebny?

 

Chociaż nie ma już obowiązku posiadania fizycznego dowodu rejestracyjnego, aby okazać go służbom, to wciąż należy zachować papierowy dokument. Potrzebny jest np. podczas podróży zagranicznych, gdyż drogowka i analogiczne instytucje z innych krajów nie mają dostępu do polskiej bazy CEPiK. Dowód rejestracyjny to także jeden z dokumentów, który należy przekazać przy sprzedaży samochodu.

 

Najczęściej zadawane pytania - rejestracja pojazdów

 

W dalszej części artykułu odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące rejestracji pojazdów. Sprawdźmy, jakie to pytania i jakie są odpowiedzi na nie.

 

Jakie przepisy prawne regulują materię związaną z rejestracją pojazdu zakupionego w kraju nowego oraz używanego?

 

Podstawę prawną stanowi: art.72 i 74 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2018 roku, poz. 1990 z poźniejszymi zmianami); § 2, § 3 i § 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych ( Dz. U. z 2017r. poz. 2355 z poźniejszymi zmianami)

 

Jakich wymaga się dokumentów do rejestracji pojazdu zakupionego w kraju nowego oraz używanego?

 

Wymagane są następujące dokumenty: wniosek o rejestrację, dowód własności pojazdu, świadectwo zgodności WE, karta pojazdu, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, aktualna umowa ubezpieczenia OC.

 

W jakiej wysokości są pobierane opłaty w związku z dokonaniem czynności rejestracji pojazdu?

 

Opłata skarbowa za pełnomocnictwo wynosi 17,00 zł. Opłata administracyjna wynosi 80,00 zł za 2 tablice na samochód, 40,00 zł za 1 tablicę na przyczepę i motocykl, 30,00 zł za 1 tablicę na motorower, 1 000,00 zł za tablice indywidualne, 100,00 zł za tablice zabytkowe: samochodowe, 50,00 zł za tablice zabytkowe: motocyklowe, 54,00 zł za dowód rejestracyjny, 13,50 zł za pozwolenie czasowe, 12,50 zł za komplet znaków legalizacyjnych, 18,50 zł za nalepkę kontrolną (dla pojazdu samochodowego), 75,00 zł za kartę pojazdu (w przypadku pierwszej rejestracji pojazdu samochodowego na terytorium Polski). Opłata ewidencyjna wynosi 0,50 zł za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, zalegalizowanych tablic(tablicy) rejestracyjnych, nalepki kontrolnej, karty pojazdu.

 

W jakim terminie dokonuje się realizacji czynności związanych z rejestracją pojazdu?

 

Rejestracja pojazdu związana jest z wydaniem decyzji administracyjnej, a więc powinna być załatwiona bez zbędnej zwłoki. W przypadku sprawy skomplikowanej, wymagającej postępowania wyjaśniającego, sprawa powinna być załatwiona w terminie 30 dni.

 

Jakie dokumenty wymagane są przy rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

 

Wymagane są: wniosek o rejestrację, dowód własności pojazdu, świadectwo zgodności WE lub dowód odprawy celnej przywozowej, karta pojazdu (jeśli była wydana), zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, aktualna umowa ubezpieczenia OC.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

03 czerwca 2024
W obliczu rosnących wymagań środowiskowych i technologicznych rewolucji, pojazdy hybrydowe coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na globalnych rynkach motoryzacyjnych, w tym w Polsce. Oprócz korzyści ekologicznych, właściciele tych pojazdów mogą
02 czerwca 2024
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to ważny, ale często skomplikowany proces dla wielu kierowców w Polsce. Aby uniknąć problemów i opóźnień, kluczowe jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów i dokładne zapoznanie
19 maja 2024
Akcyza za samochód stanowi znaczący element finansowej rzeczywistości każdego, kto zdecyduje się na import pojazdu lub zakup nowego samochodu w Polsce. Jest to podatek, który należy uiścić nie tylko ze