×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

03 czerwca 2023

Akcyza za samochód z Litwy: kompleksowe poradnictwo

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Sprowadzanie samochodów z Belgii staje się coraz bardziej popularną praktyką wśród osób poszukujących okazji na rynku motoryzacyjnym. Belgia słynie z atrakcyjnych cen i dobrego stanu technicznego oferowanych pojazdów, jednak nie można zapominać o kosztach związanych z ich importem do Polski. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podatkowi akcyzowemu oraz innym kosztom, które należy uwzględnić przy sprowadzaniu samochodu z Belgii.

 

1. Podatek akcyzowy - co to jest?

 

Podatek akcyzowy to rodzaj podatku nakładanego na wybrane przedmioty handlu, takie jak papierosy, alkohol, paliwo czy samochody osobowe. W przypadku samochodów, podatek akcyzowy obejmuje:

 • import samochodów osobowych, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane na terenie Polski;
 • nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu, który nigdy nie był zarejestrowany w Polsce;
 • pierwszą sprzedaż samochodu na terytorium kraju (wyprodukowanego na jego terytorium lub od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w punktach 1 i 2).

 

2. Jak obliczyć podatek akcyzowy?

 

Na podatek akcyzowy ma wpływ pojemność silnika oraz wartość samochodu. Obowiązują następujące stawki:

 • dla silników o pojemności do 2000 cm³ - 3,1% wartości pojazdu,
 • dla silników o pojemności powyżej 2000 cm³ - 18,6% wartości pojazdu.

Termin na zapłatę podatku akcyzowego wynosi 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy. Podatek ten należy przelać na konto urzędu skarbowego, ale wcześniej trzeba jeszcze złożyć deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U/S, która obowiązuje od października 2017 roku. Wszystkich formalności można również dokonać przez internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Na złożenie deklaracji masz 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego, czyli najczęściej - od dnia, w którym auto wjechało do Polski.

 

3. Jakie dokumenty są potrzebne do zapłaty podatku akcyzowego?

 

Przy obliczaniu i płaceniu podatku akcyzowego konieczne będzie przygotowanie następujących dokumentów:

 • wypełnioną deklarację AKC-U/S,
 • dowód zapłaty za wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy,
 • wniosek o wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy,
 • umowę kupna-sprzedaży auta,
 • dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu,
 • przetłumaczone dokumenty,
 • zaświadczenie o badaniu technicznym,
 • potwierdzenie wyrejestrowania samochodu w kraju, w którym został kupiony.

Na tej podstawie uzyskasz zaświadczenie o uiszczeniu akcyzy. Żeby je otrzymać, musisz najpierw uiścić opłatę skarbową za jego wydanie.

 

4. Koszt sprowadzenia auta z Belgii - kalkulator

 

Aby obliczyć całkowity koszt sprowadzenia auta z Belgii, warto skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie internetowej. Kalkulator ten uwzględnia cenę samochodu, koszty transportu, podatek akcyzowy oraz ewentualne inne opłaty, takie jak tłumaczenie dokumentów czy przegląd techniczny.

 

5. Koszty transportu samochodu z Belgii do Polski

 

Jednym z istotnych kosztów związanych ze sprowadzaniem samochodów z Belgii jest transport pojazdu do Polski. W zależności od wybranej formy transportu oraz odległości, koszt ten może wynieść nawet 1,20 zł/kilometr. Można więc zapłacić nawet 1600 złotych.

 

6. Rejestracja samochodu z Belgii w Polsce

 

Po sprowadzeniu auta z Belgii i uregulowaniu podatku akcyzowego, konieczne będzie przerejestrowanie pojazdu w Polsce. W ciągu 30 dni od momentu przekroczenia granicy należy zgłosić się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. Wymagane dokumenty to między innymi:

 • dowód rejestracyjny z Belgii,
 • zaświadczenie o uiszczeniu akcyzy,
 • przetłumaczona umowa kupna-sprzedaży,
 • zaświadczenie o badaniu technicznym,
 • potwierdzenie wyrejestrowania samochodu w kraju, w którym został kupiony.

 

7. Koszty związane z przerejestrowaniem auta z Belgii

 

Koszt przerejestrowania auta z Belgii wynosi 256 złotych, jednak warto wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty, takie jak tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży, opłata akcyzowa oraz koszty związane z transportem samochodu z Belgii do Polski. Obowiązkowy jest również zakup ubezpieczenia OC.

 

8. Firma transportowa - koszty podpisania umowy

 

Współpracując z firmą transportową, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłata za podpisanie umowy (1000 zł) oraz koszt transportu samochodu na terenie Polski (1,00 zł na każdy przejechany kilometr).

 

9. Podsumowanie kosztów sprowadzenia auta z Belgii

 

Całkowity koszt sprowadzenia samochodu z Belgii zależy od wielu czynników, takich jak wartość pojazdu, pojemność silnika, koszty transportu, opłaty akcyzowe, czy dodatkowe usługi, takie jak tłumaczenie dokumentów. Warto skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie internetowej, aby dokładnie obliczyć wszystkie koszty związane z importem pojazdu z Belgii.

 

10. Alternatywa dla samodzielnego sprowadzania auta z Belgii

 

Nie musisz organizować samodzielnie sprowadzania samochodu z Belgii. Istnieją na rynku specjalne firmy transportowe, które zajmują się importem aut na zamówienie klienta zgodnie z jego preferencjami. Współpraca z taką firmą pozwala na zaoszczędzenie czasu i wysiłku, jednak warto pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z usługami takiej firmy.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in