×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

26 lipca 2023

Cło i akcyza na samochody - wszystko, co musisz wiedzieć

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Cło i akcyza to obowiązkowe opłaty, które musisz uwzględnić, gdy planujesz import samochodu z zagranicy. W poniższym artykule szczegółowo omówimy, co to są te opłaty, jak są naliczane i jakie są aktualne stawki. Bez względu na to, czy planujesz sprowadzić samochód z USA, Niemiec czy dowolnego innego kraju, informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci zrozumieć, czego możesz się spodziewać.

 

1. Cło i akcyza: Definicje i różnice

 

1.1 Co to jest cło?

 

Cło to podatek nakładany na towary importowane z zagranicy. W przypadku importu samochodów, opłata ta jest naliczana od wartości samochodu i jest jednym z kosztów, które musisz uwzględnić podczas planowania importu.

 

1.2 Co to jest akcyza?

 

Akcyza to rodzaj podatku pośredniego, który jest nakładany na pewne rodzaje towarów, w tym samochody. Jest naliczana na podstawie wartości samochodu oraz pojemności silnika.

 

1.3 Cło vs Akcyza

 

Główną różnicą między cłem a akcyzą jest to, że cło jest naliczane od wartości samochodu, natomiast akcyza jest naliczana od wartości samochodu oraz pojemności silnika.

 

2. Jak naliczane są cło i akcyza na samochody?

 

2.1 Naliczanie cła

 

Cło jest naliczane jako procent od wartości samochodu. Nie ma stałej stawki - im więcej zapłacisz za samochód, tym więcej zapłacisz za cło.

 

2.2 Naliczanie akcyzy

 

Akcyza jest naliczana na podstawie dwóch czynników: wartości samochodu i jego pojemności silnika. Stawka akcyzy jest wyższa dla samochodów z silnikami o większej pojemności.

 

3. Aktualne

stawki cła i akcyzy na samochody

 

3.1 Stawki cła

 

Stawka cła dla samochodów osobowych wynosi 10% wartości pojazdu. Dla samochodów ciężarowych stawka wynosi 22%.

 

3.2 Stawki akcyzy

 

Stawki akcyzy na samochody zależą od pojemności silnika. Dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 stawka wynosi 3,1% wartości samochodu. Dla samochodów z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3 stawka wynosi 18,6% wartości samochodu.

 

4. Zwolnienia z cła i akcyzy

 

4.1 Samochody zabytkowe

 

Samochody zabytkowe, które mają co najmniej 30 lat i posiadają oryginalne główne elementy konstrukcyjne, są całkowicie zwolnione z opłaty celnej.

 

4.2 Mienie przesiedleńcze

 

Istnieje również możliwość zwolnienia z opłaty celnej w ramach tzw. mienia przesiedleńczego. Oznacza to, że osoba, która wraca do Polski po legalnym pobycie za granicą na okres co najmniej jednego roku i zabiera ze sobą samochód, którym zamierza się poruszać, może być zwolniona z opłaty celnej.

 

5. Jak zapłacić cło i akcyzę za samochód?

 

5.1 Zapłata cła

 

Cło jest naliczane przez urząd celny podczas odprawy celnej. Możesz zapłacić cło na miejscu lub online, na stronie Urzędu Celnego.

 

5.2 Zapłata akcyzy

 

Akcyzę zapłacisz w urzędzie skarbowym lub online, na stronie Urzędu Skarbowego.

 

6. Kary za niezapłacenie cła i akcyzy

 

Jeżeli nie zapłacisz cła i akcyzy na czas, urząd skarbowy może naliczyć Ci karne odsetki. Ponadto, rejestracja samochodu bez zapłaty cła i akcyzy jest niemożliwa.

 

7. Sprowadzanie samochodów z USA

 

Jeżeli planujesz sprowadzić samochód z USA, pamiętaj, że obowiązują tam te same stawki cła i akcyzy. Opłaty te są naliczane od wartości samochodu, która jest określana na podstawie ceny, którą zapłaciłeś.

 

8. Sprowadzanie samochodów z Niemiec

 

Podobnie jak w przypadku USA, stawki cła i akcyzy obowiązujące w Niemczech są takie same jak w Polsce. Opłaty te są naliczane od wartości samochodu, która jest określana na podstawie ceny, którą zapłaciłeś.

 

9. Jak obliczyć cło i akcyzę na samochód?

 

Obliczenie cła i akcyzy na samochód jest dosyć proste. Wystarczy pomnożyć wartość samochodu przez odpowiednią stawkę procentową. Pamiętaj jednak, że wartość samochodu musi być przeliczona na złote według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego, obowiązującego w dniu powstania obowiązku podatkowego.

 

10. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

 

Jeżeli nie jesteś pewien, jak naliczyć cło i akcyzę na samochód, skorzystaj z usług firmy akcyzawarszawa.pl. Firma ta specjalizuje się w obsłudze akcyzy dla samochodów importowanych z zagranicy i rejestracji samochodów importowanych z zagranicy. Z ich pomocą proces ten stanie się łatwy i bezstresowy.

 

Podsumowanie

 

Cło i akcyza na samochody to obowiązkowe opłaty, które musisz uwzględnić, gdy planujesz import samochodu z zagranicy. Chociaż mogą one zwiększyć koszt samochodu, zapłacenie ich na czas jest niezbędne do zarejestrowania samochodu w Polsce. Pamiętaj, że możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak akcyzawarszawa.pl, która pomoże Ci w tym procesie.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in