×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

16 czerwca 2023

Dokumenty potrzebne do zarejestrowania samochodu z USA: kompleksowy przewodnik

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Pozyskanie samochodu zza oceanu to przede wszystkim marzenie o posiadaniu unikatowej maszyny, której nie spotkamy na co dzień na naszych drogach. Przy tej okazji można również zaoszczędzić, ponieważ ceny aut na rynku amerykańskim są często bardziej atrakcyjne niż w Polsce. Niemniej jednak, aby cieszyć się legalną jazdą takim pojazdem na polskich drogach, konieczne jest dopełnienie szeregu formalności związanych z jego rejestracją. W tym artykule omówimy, jakie są dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z USA.

 

1. Przygotowanie do procesu rejestracji

 

1.1. Opłaty importowe

Pierwszym krokiem po przybyciu pojazdu do kraju jest uiszczenie opłat importowych. Opłatami tymi są:

  • cło - wynosi 10% wartości auta oraz kosztów transportu,
  • VAT - w Polsce wynosi 23%, ale jego wysokość może być różna w zależności od kraju, do którego sprowadzamy auto,
  • akcyza - wynosi 3,1% wartości auta dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3, lub 18,6% wartości auta dla samochodów z silnikiem powyżej 2000 cm3.

 

1.2. Tłumaczenie dokumentów

Załatwienie wszystkich formalności związanych z rejestracją pojazdu wymaga posiadania tłumaczonej dokumentacji samochodu. Wszystkie dokumenty związane z samochodem muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Należą do nich między innymi dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli została wydana) oraz umowa kupna-sprzedaży.

 

1.3. Przystosowanie pojazdu do warunków europejskich

Przed rozpoczęciem procesu rejestracji, konieczne może być przystosowanie auta do europejskich przepisów. W USA samochody często są inaczej skonstruowane, dlatego mogą wymagać pewnych przeróbek. Najczęściej dotyczy to oświetlenia, licznika oraz układu wydechowego.

 

2. Proces rejestracji

 

2.1. Wizyta w urzędzie

Po dopełnieniu wszystkich formalności, możemy udać się do Wydziału Komunikacji, aby zarejestrować nasz samochód. Przy sobie powinniśmy mieć:

  • dowód osobisty,
  • umowę kupna-sprzedaży lub fakturę,
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy,
  • dowód rejestracyjny,
  • dokumenty potwierdzające uiszczenie opłat celnych,
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.

 

2.2. Czas na rejestrację

Na zarejestrowanie pojazdu mamy 30 dni od dnia jego nabycia. W ciągu 14 dni od nabycia auta z USA trzeba uiścić opłatę celną oraz opłatę z tytułu VAT, natomiast w ciągu 30 dni należy zapłacić akcyzę.

 

2.3. Koszty rejestracji

Rejestracja samochodu z USA jest nieco droższa, niż w przypadku rejestracji pojazdu nabytego na polskim rynku. Koszt rejestracji wynosi 260 złotych.

 

3. Ubezpieczenie samochodu

 

Przed rozpoczęciem procesu rejestracji warto również pomyśleć o ubezpieczeniu samochodu. Możemy zdecydować się na polisę krótkoterminową (do 30 dni), która pozwoli nam na swobodne poruszanie się po drogach, zanim dopełnimy formalności związanych z rejestracją. Później powinniśmy wykupić już standardowe, całoroczne ubezpieczenie OC. Przez naszą firmę możemy dla Ciebie zorganizować opłacenie akcyzy oraz ubezpieczenia samochodu.

 

4. Często zadawane pytania

 

4.1. Czy można sprawdzić samochód z USA przed jego zakupem?

Tak, istnieją serwisy, które umożliwiają sprawdzenie historii pojazdu przed jego zakupem. Z ich pomocą możemy dowiedzieć się na przykład o ewentualnych kolizjach, w których uczestniczyło auto.

 

4.2. Jakie mogą być problemy z rejestracją samochodu z USA?

Może się zdarzyć, że pracownicy wydziałów komunikacji będą mieli wątpliwości i odmówią rejestracji samochodu, na przykład gdy dokumentacja jest niepełna.

 

4.3. Czy podatki i opłaty za rejestrację to jedyne koszty przy imporcie aut z USA?

Nie, należy pamiętać również o kosztach transportu, które mogą być znaczne. W celu uniknięcia przepłacania warto skorzystać z oferty firm zajmujących się profesjonalnym sprowadzaniem pojazdów z USA.

 

5. Podsumowanie

 

Sprowadzenie i rejestracja samochodu z USA to proces wymagający od nas zaplanowania i dopełnienia szeregu formalności. Mimo to, dla wielu miłośników amerykańskich pojazdów jest to droga, którą chętnie podążą, aby móc cieszyć się swoim wymarzonym autem.

Umowę oraz wnioski do  urzędu do pobrania znajdziesz tutaj.

Pamiętajmy, że przyspieszyć cały proces może korzystanie z usług doświadczonej firmy, która pomoże nam w załatwieniu wszystkich formalności, zarówno na terenie USA, jak i w Polsce. Dzięki temu proces sprowadzenia i rejestracji samochodu z USA stanie się znacznie prostszy i mniej stresujący.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in