×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

28 stycznia 2024

Indywidualne Tablice Rejestracyjne Warszawa - Dostępność, Koszt, Przykłady i Wniosek

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Czy kiedykolwiek pragnąłeś, aby Twój samochód wyróżniał się na drodze? Zamiast konwencjonalnej rejestracji, składającej się z losowych cyfr i liter, chciałbyś posiadać tablicę rejestracyjną z konkretnym przekazem. Czy zastanawiałeś się, ile kosztuje indywidualna tablica rejestracyjna? Gdzie składać wniosek o jej wydanie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym poradniku.

 

Definicja Indywidualnych Tablic Rejestracyjnych

 

Indywidualne tablice rejestracyjne to specjalne tablice, które pozwalają kierowcy na wyróżnienie się na drodze i jednocześnie nadanie swojemu pojazdowi unikalnego wyglądu. Wnioskujący musi jednak pamiętać o wymogu rejonizacji tablic. Indywidualna tablica rejestracyjna składa się z:

 

 • wyróżnika województwa (pierwszy znak to litera oznaczająca województwo, w którym auto zostało zarejestrowane, drugi znak to liczba kontrolna, która jest cyfrą od 0 do 9),
 
 • wyróżnika indywidualnego (od 3 do 5 znaków, może zawierać litery: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, przy czym nie więcej niż dwa ostatnie znaki mogą być cyframi).
 

Należy pamiętać, że na tablicach indywidualnych nie mogą się pojawić słowa obraźliwe, mogące kogoś urazić zarówno w języku polskim, jak i w językach obcych.

 

Tablice indywidualne są przypisane do danego pojazdu, ale nie do właściciela pojazdu. Dotychczasowy właściciel samochodu, na którego wniosek były wydane tablice indywidualne, w przypadku sprzedaży pojazdu nie może zachować, ani też zamówić tych samych tablic dla innego auta! Za to kolejny nabywca pojazdu z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi może je zachować, o ile jest zameldowany na terenie tego samego województwa co sprzedawca. Urzędnik z wydziału komunikacji może nakazać wyrobić nabywcy pojazdu nowe tablice indywidualne o tym samym wzorze, jeżeli uzna obecne za zbyt zniszczone lub nieczytelne.

 

Przykłady Indywidualnych Tablic Rejestracyjnych

 

Poniżej kilka przykładowych indywidualnych tablic rejestracyjnych:

 

 • CO ZJESZ,
 • WO OOHAA,
 • NO NAME,
 • CO VETTE,
 • WO ODOO,
 • GO ODBYE.
 

Jak sprawdzić dostępność tablic indywidualnych?

 

Podczas starania się o indywidualne tablice rejestracyjne należy pamiętać, że urzędnik ma prawo odrzucić wybrany przez wnioskującego wzór. Tablice indywidualne zostaną wydane, o ile z informacji uzyskanej z ewidencji tablic rejestracyjnych indywidualnych wydanych na terenie województwa wynika, że identyczne tablice rejestracyjne nie zostały wydane dla innego pojazdu zarejestrowanego na terenie województwa.

 

Aby uniknąć ponownej wizyty w wydziale komunikacji, warto wcześniej skorzystać z dostępnych w Internecie wyszukiwarek, które pozwalają sprawdzić, czy wybrany przez wnioskującego wzór może zostać wykorzystany. Są to zarówno spisy urzędowe, jak i te stworzone przez niezależne podmioty.

 

Wyszukiwarka Dostępności Tablic Indywidualnych dla Konkretnych Województw

 

Wyszukanie konkretnych wzorów tablic we wszystkich województwach umożliwia wyszukiwarka Wortalu Polskich Tablic Rejestracyjnych.

 

Kiedy można ubiegać się o własne tablice rejestracyjne?

 

Kierowca może wnioskować o indywidualne tablice rejestracyjne w czterech sytuacjach:

 

 • w przypadku rejestracji pojazdu np. samochodu, motocykla, quada,
 • w przypadku wymiany tablic podczas rejestracji,
 • w przypadku zgubienia, kradzieży lub zniszczenia w stopniu powodującym nieczytelność dotychczasowych tablic,
 • w przypadku posiadania czarnych tablic rejestracyjnych.
 

Indywidualne Tablice Rejestracyjne - Koszt, Przykłady i Wniosek

 

Koszt wydania indywidualnej tablicy rejestracyjnej wynosi 1000 zł, a proces wyrobienia takiej tablicy jest podobny do standardowego procesu rejestracji pojazdu. Właściciel pojazdu musi złożyć wniosek o rejestrację pojazdu oraz o wydanie tablic indywidualnych w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

03 czerwca 2024
W obliczu rosnących wymagań środowiskowych i technologicznych rewolucji, pojazdy hybrydowe coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na globalnych rynkach motoryzacyjnych, w tym w Polsce. Oprócz korzyści ekologicznych, właściciele tych pojazdów mogą
02 czerwca 2024
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to ważny, ale często skomplikowany proces dla wielu kierowców w Polsce. Aby uniknąć problemów i opóźnień, kluczowe jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów i dokładne zapoznanie
19 maja 2024
Akcyza za samochód stanowi znaczący element finansowej rzeczywistości każdego, kto zdecyduje się na import pojazdu lub zakup nowego samochodu w Polsce. Jest to podatek, który należy uiścić nie tylko ze