×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

31 maja 2023

Jak duża jest akcyza na samochód z Niemiec

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Sprowadzenie samochodu z Niemiec to popularna praktyka wśród Polaków. Atrakcyjne ceny i dobry stan techniczny pojazdów przyciągają wielu nabywców. Warto jednak pamiętać, że taka transakcja wiąże się z kilkoma formalnościami i dodatkowymi kosztami, takimi jak akcyza na samochód. W tym artykule dowiesz się, ile wynosi akcyza za samochód z Niemiec, kiedy musisz ją zapłacić i jakie są formalności związane z tym procesem.

 

1. Czym jest akcyza na samochód?

 

Akcyza to podatek, który dotyczy m.in. wyrobów tytoniowych, energetycznych, napojów alkoholowych, energii elektrycznej, a czasem także samochodów. Jeśli sprowadzasz pojazd z zagranicy, musisz zapłacić akcyzę za samochód. Wysokość tego podatku zależy od wartości pojazdu i pojemności silnika.

 

2. Kiedy należy zapłacić akcyzę?

 

Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu do Polski. W przypadku samochodów sprowadzanych z Niemiec, obowiązek opłacenia akcyzy dotyczy zarówno nowych, jak i używanych pojazdów.

 

3. Ile wynosi akcyza za samochód z Niemiec?

 

Stawki akcyzy za samochód z Niemiec są takie same, jak dla samochodów sprowadzanych z innych krajów. Wysokość akcyzy zależy od wartości pojazdu oraz pojemności silnika. Stawki kształtują się następująco:

 • 3,1% wartości auta - samochody o pojemności silnika do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości auta - samochody o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.

Warto zwrócić uwagę, że dla samochodów hybrydowych i elektrycznych obowiązują preferencyjne stawki akcyzy, niższe o połowę:

 • 1,55% wartości auta - pełne lub miękkie hybrydy (HEV lub MHEV) o pojemności silnika do 2000 cm3,
 • 9,3% wartości auta - pełne lub miękkie hybrydy (HEV lub MHEV) o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.

 

3.1 Przykład obliczenia akcyzy za samochód z Niemiec

 

Załóżmy, że sprowadzasz z Niemiec samochód o wartości 20 000 zł i pojemności silnika 1800 cm3. W takim przypadku musisz zapłacić akcyzę w wysokości 620 zł (3,1% z 20 000 zł).

Jeżeli natomiast pojemność silnika wyniesie 2200 cm3, to przy tej samej wartości (20 000 zł) podatek wyniesie 3 720 zł (18,6% z 20 000 zł).

 

4. Gdzie opłacić akcyzę za samochód z Niemiec?

 

Opłacenie akcyzy za samochód można dokonać w urzędzie skarbowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Możesz to zrobić osobiście lub przez internet, korzystając ze specjalnej Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (https://puesc.gov.pl/).

 

5. Jakie dokumenty są potrzebne do zapłacenia akcyzy?

 

Przed opłaceniem akcyzy musisz wypełnić deklarację AKC-U/S, w której należy wpisać swoje dane, informacje dotyczące samochodu (tj.: marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, pojemność silnika) oraz samodzielnie obliczoną wysokość akcyzy. Po złożeniu dokumentu i dokonaniu zapłaty (na konto bankowe wybranego Urzędu Skarbowego) otrzymasz potwierdzenie opłacenia podatku, które jest niezbędne do rejestracji pojazdu.

 

6. Rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec

 

Po opłaceniu akcyzy pozostaje już tylko jedno: zarejestrować samochód w Polsce. Masz na to 30 dni od przekroczenia granicy sprowadzonym pojazdem. Rejestracji dokonasz w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Idąc do urzędu, zabierz ze sobą dowód osobisty oraz następujące dokumenty:

 • wypełniony wniosek o rejestrację samochodu,
 • dowód rejestracyjny i karta pojazdu (jeśli ją masz),
 • umowa kupna-sprzedaży (dwujęzyczny oryginał lub umowa przetłumaczona z języka niemieckiego),
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu,
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Niemczech,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne (jeśli przyjechałeś autem "na własnych kołach", a nie na lawecie),
 • potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC.

 

7. Koszt rejestracji samochodu z Niemiec

 

Koszt zarejestrowania samochodu w Polsce wynosi łącznie 256 zł. Na tę kwotę składają się następujące opłaty:

 • tablica rejestracyjna: 80 zł (lub indywidualna tablica za 1000 zł),
 • dowód rejestracyjny: 54 zł,
 • karta pojazdu: 75 zł,
 • pozwolenie czasowe: 13,5 zł,
 • nalepka kontrolna: 18,5 zł,
 • nalepka legalizacyjna: 12,5 zł,
 • opłata ewidencyjna: 2,5 zł.

 

8. Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Niemiec

 

Jeśli zdecydowałeś się sprowadzić auto z Niemiec bez lawety i wykupiłeś krótkoterminowe OC, pamiętaj o tym, że nie przedłuży się automatycznie. Po jego zakończeniu musisz koniecznie wykupić pełne ubezpieczenie - w przeciwnym razie narażasz się na wysoką karę z UFG i dodatkowe nieprzyjemności.

Jeśli nie chcesz przepłacać, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. Znajdziesz w nim szereg ofert zaprezentowanych w formie ułatwiającej ich porównanie - a do tego możesz od razu kupić polisę online, bez wychodzenia z domu.

 

9. Często zadawane pytania dotyczące akcyzy i rejestracji samochodu z Niemiec

 

9.1. Co się stanie, jeśli nie zapłacisz akcyzy w terminie?

 

Bez opłaconej akcyzy nie zarejestrujesz samochodu i narażasz się na karę z tego powodu. Poza tym, urząd skarbowy zacznie naliczać odsetki. Gdy kwota zaległości sięgnie 7500 zł, sprawa może trafić na ścieżkę karną.

 

9.2. Co się stanie, jeśli nie zarejestrujesz samochodu w terminie?

 

Możesz spodziewać się kary w wysokości od 200 do 1000 zł.

 

9.3. Jaka kara grozi za niewykupienie całorocznego OC dla samochodu sprowadzonego z Niemiec?

 

W 2022 roku kary za brak OC dla samochodu osobowego wynoszą odpowiednio 1200 zł (do 3 dni), 3010 zł (4-14 dni) i 6020 zł (powyżej 14 dni).

 

10. Podsumowanie

 

Sprowadzenie samochodu z Niemiec to popularny wybór wśród Polaków, ale warto pamiętać o dodatkowych kosztach i formalnościach związanych z taką transakcją. Wiedząc, jak duża jest akcyza na samochód z Niemiec i jakie są procedury rejestracji, możesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i cieszyć się swoim nowym pojazdem bez zbędnych problemów.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in