×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

26 czerwca 2024

Jak prawidłowo sprawdzić ciśnienie w oponach?

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Właściwe ciśnienie powietrza w oponach jest kluczowe dla bezpieczeństwa jazdy i pewności prowadzenia. Zbyt niskie oraz za wysokie ciśnienie powietrza w ogumieniu wpływają na zachowanie samochodu na drodze, a także na czynniki związane z ekonomią jazdy. Dlatego producenci samochodów zawsze podają rekomendowaną wartość ciśnienia opon – tak, aby zapewnić najbardziej zrównoważone i optymalne parametry. Jak sprawdzić i ustawić ciśnienie opon, aby uzyskać możliwie wysoką wydajność?

 

Kiedy sprawdzać ciśnienie opon i jak robić to prawidłowo – wartość ciśnienia zmienia się podczas postoju i w trakcie jazdy

 

Aby pomiar ciśnienia w oponach był miarodajny, należy przeprowadzać go na zimnych kołach. Zaleca się, aby dojazd do miejsca pomiaru był krótki – maksymalnie 2 km, oraz spokojny. W przeciwnym wypadku trzeba będzie poczekać dłuższą chwilę, aż koła ostygną – producenci samochodów podają prawidłową wartość ciśnienia opon w swoich modelach dla nierozgrzanych opon. W trakcie jazdy ich temperatura wzrasta, a wraz z tym zwiększa się ciśnienie w ogumieniu. W efekcie pomiar ciśnienia po długiej jeździe może utrudnić uzyskanie optymalnych parametrów.

 

Również temperatura otoczenia ma wpływ na ciśnienie w oponach – spadek o 10°C obniża ciśnienie o 0,1 bara, a wzrost o 10°C zwiększa je o 0,1 bara. Do tego dochodzi naturalna utrata ciśnienia na poziomie 0,1-0,2 bara miesięcznie.

 

Z tego powodu specjaliści ze SklepOpon.com zalecają, aby pomiar ciśnienia opon w samochodzie przeprowadzać co około 3-4 tygodnie, oraz skontrolować je dodatkowo przed każdą dalszą trasą, a także, jeżeli nastąpi znaczny spadek lub wzrost temperatury powietrza.

 

Ciśnienie w oponach najłatwiej sprawdzić na stacji paliw

 

Jeżeli nie dysponujemy własnym kompresorem, najlepiej dokonać pomiaru na możliwie bliskiej stacji paliw – większość z nich dysponuje stanowiskiem do pompowania opon. Na kompresorach można też zazwyczaj ustawić ciśnienie, jakie chcemy uzyskać. Wartość ciśnienia zalecanego przez producenta samochodu można odczytać zwykle z naklejki umieszczonej słupku przy drzwiach kierowcy lub na klapce wlewu paliwa. Następnie wystarczy odkręcić wentyl w oponie i założyć na niego dyszę kompresora. Ciśnienie zostanie dopasowane do wprowadzonych ustawień – niektóre urządzenia wydają sygnał dźwiękowy, potwierdzający zakończenie pompowania.

 

Jeżeli chcemy sprawdzić ciśnienie koła, należy po podpięciu wentyla do kompresora spojrzeć na wskaźnik manometru – urządzenie pokazuje ciśnienie przed rozpoczęciem pompowania. Niektóre kompresory na stacjach paliw mogą wymagać ręcznego pompowania. W takiej sytuacji należy od razu podpiąć dyszę do wentyla – manometr wskaże aktualne ciśnienie – następnie wystarczy wcisnąć spust dyszy i trzymać go, aż na wskaźniku pojawi się pożądane ciśnienie.

 

 

Skutki jazdy z nieprawidłowym ciśnieniem opon

 

Zbyt niskie ciśnienie w oponach sprawia, że parametry samochodu odczuwalnie spadają. Wśród efektów można wymienić m.in. wydłużenie drogi hamowania, spadek precyzji prowadzenia, obniżenie stabilności, a także większe ryzyko podsterowności i nadsterowności. Oprócz tego zwiększają się opory toczenia, z czym wiąże się wzrost spalania. Ponadto szybciej zużywają się strefy barkowe oraz może dojść do tzw. zużycia marmurkowego na warstwie butylowej opony.

 

Przy zbyt wysokim ciśnieniu obniża się komfort jazdy. Za dużo powietrza sprawia, że bieżnik staje się zanadto zaokrąglony, przez co jego środkowa strefa zużywa się przedwcześnie. Nadmiernie napompowane opony mogą mieć też przez to zmniejszoną strefę kontaktu z nawierzchnią, co obniża przyczepność i zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg.

 

Podsumowując, prawidłowe ciśnienie zapewnia nie tylko najlepsze parametry na miarę możliwości danego modelu opon. Właściwie napompowane ogumienie cechuje się też najlepszą odpornością na uszkodzenie. W efekcie warto poświęcić kilka-kilkanaście minut w miesiącu na sprawdzenie ciśnienia w oponach. Dzięki temu nie tylko zapewnimy sobie komfort i bezpieczeństwo – można uchronić się również przed zbędnymi wydatkami z powodu przedwczesnego zużycia lub uszkodzenia opon.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

03 czerwca 2024
W obliczu rosnących wymagań środowiskowych i technologicznych rewolucji, pojazdy hybrydowe coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na globalnych rynkach motoryzacyjnych, w tym w Polsce. Oprócz korzyści ekologicznych, właściciele tych pojazdów mogą
02 czerwca 2024
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to ważny, ale często skomplikowany proces dla wielu kierowców w Polsce. Aby uniknąć problemów i opóźnień, kluczowe jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów i dokładne zapoznanie
19 maja 2024
Akcyza za samochód stanowi znaczący element finansowej rzeczywistości każdego, kto zdecyduje się na import pojazdu lub zakup nowego samochodu w Polsce. Jest to podatek, który należy uiścić nie tylko ze