×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

07 sierpnia 2023

Jak wypełnić wniosek o przerejestrowanie samochodu
- Kompletny Przewodnik

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Rejestracja samochodu jest obowiązkowym procesem dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego, niezależnie od tego, czy pojazd jest nowy, używany, czy sprowadzony z zagranicy. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez proces rejestracji krok po kroku, wyjaśniając, jak prawidłowo wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu.

 

1. Gdzie Znaleźć Wniosek o Rejestrację Pojazdu?

 

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego formularza wniosku. Można go odebrać bezpośrednio w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania, jednak o wiele wygodniej jest pobrać go ze strony internetowej urzędu. Wiele stron internetowych, takich jak gov.pl, udostępnia uniwersalne wzory wniosków, które można pobrać, wydrukować i wypełnić w domu przed wizytą w urzędzie.

 

2. Jak Wypełnić Wniosek o Rejestrację Samochodu?

 

Wniosek o rejestrację pojazdu nie jest skomplikowany i każdy powinien poradzić sobie z jego wypełnieniem. Wystarczy podać swoje dane osobowe, wskazać pojazd, który ma być zarejestrowany, oraz wymienić wszystkie załączniki, które składa się wraz z wnioskiem.

 

2.1 Dane Właściciela

Wypełnianie wniosku zaczyna się od wpisania danych właściciela pojazdu. Podajesz imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL (dla osób fizycznych). Jeżeli jesteś osobą prawną (np. Spółka z o.o.), powinieneś podać nazwę spółki, adres siedziby oraz numer REGON. Jeżeli jest wielu współwłaścicieli, najlepiej jest ich ponumerować i wypisać dane każdego z nich.

 

2.2 Dane Pojazdu

Następnie, musisz podać podstawowe dane pojazdu, które znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym lub w badaniu technicznym. Są to m.in. rodzaj pojazdu i przeznaczenie (np. samochód osobowy, ciężarowy), marka, typ i model samochodu (np. Ford Focus), numer VIN (w polu E dowodu rejestracyjnego), dotychczasowy numer rejestracyjny (polski lub zagraniczny; jeżeli nie znamy starego numeru lub rejestrujemy nowe auto – pole zostaje puste), numer karty pojazdu (jeżeli była wydana), data sprowadzenia samochodu z terytorium członkowskiego UE (data przyjazdu auta do Polski ważna tylko przy imporcie z zagranicy), data nabycia (data ważna tylko w przypadku samochodu kupionego w Polsce).

 

2.3 Załączniki

W rubryce z załącznikami wymieniasz wszystkie dokumenty, które składasz w celu rejestracji pojazdu. Zwykle wymagane są: dowód rejestracyjny, dokument potwierdzający nabycie (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny), dotychczasowe tablice rejestracyjne, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, potwierdzenie wszystkich opłat. W przypadku rejestracji z upoważnienia, wymagane jest również pełnomocnictwo.

 

2.4 Oświadczenie

Na końcu wniosku musisz złożyć oświadczenie, że podane przez Ciebie dane i informacje są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym. Oświadczenie to potwierdzasz swoim podpisem.

 

3. Kiedy Powinienem Zarejestrować Samochód?

 

Według obowiązujących przepisów, zarejestrowane pojazdy mogą uczestniczyć w ruchu drogowym. Jeżeli kupiłeś używany samochód, który posiada legalne tablice oraz ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC (np. jest już zarejestrowany w Polsce lub posiada tablice wjazdowe), możesz poruszać się nim swobodnie po drodze. Pamiętaj jednak, aby nie przekroczyć ustalonego w przepisach terminu na jego przerejestrowanie.

 

4. Gdzie Powinienem Zarejestrować Samochód?

 

Rejestrację pojazdu musisz przeprowadzić w wydziale komunikacji odpowiednim ze względu na miejsce twojego zamieszkania. Wniosek o rejestrację pojazdu powinieneś złożyć w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta (gdy mieszkasz w mieście na prawach powiatu) lub urzędzie dzielnicy (gdy mieszkasz w Warszawie).

 

5. Rejestracja Czasowa a Stała Rejestracji Pojazdu

 

Rejestracja pojazdu składa się z rejestracji czasowej i stałej. W przypadku rejestracji czasowej, dokumenty (pozwolenie czasowe, nalepka kontrolna) i tablice rejestracyjne są ważne przez 30 dni. Natomiast rejestracja właściwa kończy się wydaniem decyzji o zarejestrowaniu pojazdu na stałe, a kierowca otrzymuje komplet dokumentów.

 

6. Jakie Dokumenty Są Wymagane do Rejestracji?

 

Lista dokumentów, które musisz dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu, zależy od rodzaju i historii pojazdu. Wymagane dokumenty mogą obejmować: umowę kupna-sprzedaży (lub fakturę VAT), dotychczasowe tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz potwierdzenie uiszczenia opłat.

 

7. Jakie Są Koszty Rejestracji Samochodu?

 

Koszty rejestracji samochodu mogą się różnić w zależności od miejsca, skąd pochodzi samochód, czy jest używany czy nowy. Rejestracja samochodu kupionego w Polsce jest stosunkowo łatwa i standardowa suma to 180,50 zł, ale może być ona sporo wyższa, jak i nieco niższa.

 

8. Rejestracja Samochodu z Pomocą Firmy Pośredniczącej

 

Jeśli proces rejestracji samochodu wydaje Ci się skomplikowany, możesz skorzystać z usług firmy pośredniczącej, takiej jak akcyzawarszawa.pl. Firma ta oferuje profesjonalne usługi z zakresu rejestracji pojazdów i ubezpieczeń komunikacyjnych.

 

9. Podsumowanie

 

Rejestracja samochodu może wydawać się skomplikowanym procesem, ale z odpowiednim przygotowaniem staje się znacznie prostsza. Kluczem jest prawidłowe wypełnienie wniosku o rejestrację pojazdu i zebranie wymaganych dokumentów. Pamiętaj, że możesz skorzystać z usług firmy pośredniczącej, takiej jak akcyzawarszawa.pl, która ułatwi Ci cały proces.

 

10. Najczęściej

Zadawane Pytania

 

Czy mogę zarejestrować samochód za pomocą pełnomocnika?

 

Tak, wniosek o rejestrację pojazdu może złożyć osoba upoważniona przez właściciela pojazdu. W takim przypadku wymagane jest pisemne pełnomocnictwo.

 

Czy mogę zarejestrować samochód online?

 

Nie, wniosek o rejestrację pojazdu musi być złożony osobiście w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu.

 

Czy muszę opłacać ubezpieczenie OC przed rejestracją samochodu?

 

Tak, przed zarejestrowaniem samochodu musisz uiścić opłatę za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Brak tego ubezpieczenia może prowadzić do kar finansowych.

 

Jak długo jest ważna rejestracja czasowa samochodu?

 

Rejestracja czasowa pojazdu jest ważna przez 30 dni. Może być jednorazowo przedłużona na kolejne 14 dni, jeżeli urzędnicy nie zdążą zarejestrować twojego pojazdu na stałe.

 

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

 

Koszty rejestracji samochodu mogą się różnić w zależności od miejsca, skąd pochodzi samochód, czy jest używany czy nowy. Rejestracja samochodu kupionego w Polsce jest stosunkowo łatwa i standardowa suma to 180,50 zł, ale może być ona sporo wyższa, jak i nieco niższa.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

03 czerwca 2024
W obliczu rosnących wymagań środowiskowych i technologicznych rewolucji, pojazdy hybrydowe coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na globalnych rynkach motoryzacyjnych, w tym w Polsce. Oprócz korzyści ekologicznych, właściciele tych pojazdów mogą
02 czerwca 2024
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to ważny, ale często skomplikowany proces dla wielu kierowców w Polsce. Aby uniknąć problemów i opóźnień, kluczowe jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów i dokładne zapoznanie
19 maja 2024
Akcyza za samochód stanowi znaczący element finansowej rzeczywistości każdego, kto zdecyduje się na import pojazdu lub zakup nowego samochodu w Polsce. Jest to podatek, który należy uiścić nie tylko ze