Aleja krakowska 157 02-180 Warszawa
kontakt@akcyzawarszawa.pl
509-274-704
Wystarczy jeden telefon!
509-274-704
Sprowadzenie samochodu z kraju Unii Europejskiej wydaje się niezwykle proste. Żadnych granic, żadnych dodatkowych dokumentów, po prostu podpisujemy umowę ze sprzedającym auto, bierzemy dowód rejestracyjny i wracamy do domu cieszyć się nowym nabytkiem. Odpowiedni kolor, dobra cena no i to wyposażenie!!!
Ale czy na pewno wiesz co robić dalej?
Spróbuję dokładnie i obrazowo przedstawić krok po kroku całą procedurę począwszy od zakupu auta za granicą do jego zarejestrowania w Polsce.
Gdy już wiemy jakie auto nas interesuje i gdzie możemy je kupić dobrze jest samemu przygotować do jego zakupu. Przede wszystkim należy podjąć decyzję czy sami pojedziemy po samochód czy zlecimy komuś jego przyprowadzenie. Jeżeli zlecimy komuś, to dobrze jest sprawdzić opinie o firmie, dokładnie potwierdzić za jaką kwotę to zrobi i czy na pewno zna się na dokumentach które ma ze sobą zabrać od sprzedającego auto. Natomiast jeżeli zdecydujecie się sami pojechać po samochód to warto pamiętać żeby mieć przy sobie czystą umowę zakupu auta (a najlepiej dwa egzemplarze i dobrze żeby była ona dwujęzyczna) oraz jak wyglądają dokumenty pojazdu w kraju z którego zamierzamy kupić auto. To wszystko możemy pobrać i obejrzeć w internecie. Moim zdaniem warto tak się przygotować bo to na pewno oszczędzi nasz cenny czas oraz dla sprzedającego będziemy bardziej wiarygodni i ogólnie sami będziemy czuć się pewniej.
Gdy już dojdzie do transakcji musimy podpisać umowę. Jeden egzemplarz dla sprzedającego drugi dla kupującego. Każda ze stron powinna dostać oryginał umowy. Proszę sprawdzić czy na pewno mamy oryginał i czy umowa w całości jest dobrze wypełniona. Na każdej umowie obowiązkowo musi być data oraz miejscowość podpisania umowy. Kolejną ważną rzeczą na umowie jest prawidłowo spisane dane sprzedającego, jego adres. To samo dotyczy naszych danych. Oprócz danych teleadresowych możemy też dopisać swój numer pesel. To pozwoli później w Polsce przy rejestracji na szybką identyfikację naszej osoby. Kolejną informacją na umowie jest dokładne i czytelne zapisanie marki samochodu, typu, numeru VIN, pojemności, roku produkcji i ceny. Jeżeli samochód jest uszkodzony to można (ale nie jest to konieczne) zapisać w umowie jakie są to uszkodzenia. Może to oczywiście wpłynąć na cenę samochodu ale musimy liczyć się z tym, że w Polsce będziemy musieli wykonać dodatkowe badanie techniczne potwierdzające, że samochód był uszkodzony ale jest już naprawiony i nadaje się do rejestracji. Następną ważną informacją na umowie są podpisy sprzedającego ale też i kupującego. Jak mamy już podpisaną umowę to sprawdźmy jeszcze dokumenty pojazdu. Należy sprawdzić czy nie jest zniszczony, nieczytelny, czy nie ma na nim żadnych skreśleń, zakreśleń i innych dziwnie wydających się znaków, pieczątek itp. Konieczne jest też sprawdzenie ważności badania technicznego. W niektórych krajach wpisany jest na odwrocie dowodu rejestracyjnego ale np. w Belgii jest to oddzielny dokument a także ubezpieczenie. Jeżeli ubezpieczenie jest już nieważne należy na drogę wykupić ubezpieczenie.
Inną ważną sprawą są tablice rejestracyjne. W niektórych państwach tablice "idą" za właścicielem i nikt im wam nie da nawet jak obiecacie, że po dojechaniu do Polski je odeślecie. W Niemczech można sobie kupić tablice na przejazd i to jest bardzo dobre posunięcie.
To są najważniejsze rzeczy o których powinniśmy wiedzieć i pamiętać przy kupnie auta za granicą.