×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

18 lipca 2023

Jaką kwotę zapłacę w urzędzie skarbowym za samochód?

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Jeżeli planujesz kupić samochód, konieczne będzie zapoznanie się z niektórymi aspektami podatkowymi związanymi z taką transakcją. W Polsce, jednym z podatków, który należy wziąć pod uwagę jest Podatek od Czynności Cywilnoprawnych (PCC). W tym artykule wyjaśniamy, jak obliczyć kwotę podatku PCC, której zapłacisz w urzędzie skarbowym za samochód.

 

1. Co to jest Podatek od Czynności Cywilnoprawnych (PCC)?

 

Podatek od Czynności Cywilnoprawnych jest to podatek, który pobierany jest od niektórych umów, między innymi umowy sprzedaży, umowy pożyczki czy darowizny. Podstawą do ustalenia wysokości PCC jest wartość rynkowa pojazdu. Właśnie dlatego, wartość samochodu, którą wskazujesz w umowie kupna-sprzedaży, powinna być zgodna z rzeczywistą wartością rynkową pojazdu.

 

2. Kiedy muszę zapłacić podatek PCC?

 

Podatek PCC obowiązuje w przypadku zakupu samochodu od osoby fizycznej na terenie Polski, gdy wartość rynkowa pojazdu przekracza 1000 zł. Jeżeli kupujesz samochód od firmy, takiej jak salon samochodowy, nie musisz płacić podatku PCC, ponieważ w cenie samochodu jest już zawarty podatek VAT, który sprzedawca rozlicza z urzędem skarbowym.

 

3. Jak obliczyć podatek PCC?

 

Wysokość podatku PCC wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. Dla przykładu, jeśli kupujesz samochód za 20 000 zł, podatek PCC wyniesie 400 zł (2% z 20 000 zł).

 

4. Kto jest zwolniony z podatku PCC?

 

Istnieją pewne sytuacje, w których możesz być zwolniony z obowiązku zapłaty podatku PCC. Przykładowo, jeżeli:

  • Kupujesz samochód na fakturę,
  • Wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 1000 zł,
  • Kupujesz pojazd za granicą (wówczas należy zapłacić podatek akcyzowy).

Ponadto, osoby niepełnosprawne, które kupują pojazd na własne potrzeby, są zwolnione z płacenia podatku PCC.

 

5. Jakie dokumenty potrzebuję do opłacenia podatku PCC?

 

Aby zapłacić podatek PCC, musisz wypełnić deklarację PCC-3. Możesz to zrobić osobiście w urzędzie skarbowym, za pośrednictwem operatora pocztowego, lub online przez usługę e-Deklaracje. Deklarację należy złożyć w ciągu 14 dni od daty zakupu samochodu.

 

6. Jakie są konsekwencje niezapłacenia podatku PCC?

 

Nieuregulowanie podatku PCC jest wykroczeniem skarbowym i może skutkować nałożeniem kary finansowej. Wysokość kary zależy od wielu czynników, ale może wynosić od 1/10 do nawet 20-krotności minimalnego wynagrodzenia.

 

7. Co jeśli nie zgadzam się z kwotą podatku PCC wyliczoną przez urząd skarbowy?

 

Jeżeli nie zgadzasz się z kwotą podatku PCC wyliczoną przez urząd skarbowy, możesz złożyć odwołanie. W takim przypadku urząd skarbowy powoła rzeczoznawcę majątkowego, który dokona ponownej oceny wartości pojazdu. Jeżeli rzeczoznawca stwierdzi, że urząd skarbowy prawidłowo wyliczył wartość pojazdu, koszty ekspertyzy ponosi podatnik.

 

8. Co powinienem zrobić po zapłaceniu podatku PCC?

 

Po zapłaceniu podatku PCC, musisz zarejestrować pojazd w odpowiednim urzędzie oraz wykupić ubezpieczenie samochodu. Jeżeli kupiłeś samochód używany, prawdopodobnie jest on już ubezpieczony, ale musisz pamiętać, że polisa nabyta przez poprzedniego właściciela nie odnowi się automatycznie.

 

9. Czy istnieją firmy, które mogą pomóc mi w procesie rejestracji samochodu?

 

Tak, istnieją firmy, które oferują usługi związane z rejestracją samochodów. Jednym z takich przedsiębiorstw jest firma akcyzawarszawa.pl, która zajmuje się obsługą podatkową związaną z zakupem samochodu. Firma ta oferuje kompleksową obsługę, obejmującą między innymi rejestrację pojazdu oraz pomoc w znalezieniu najtańszego ubezpieczenia.

 

10. Podsumowanie

 

Podatek PCC to ważny element procesu kupna samochodu. Pamiętaj, że powinieneś obliczyć wysokość tego podatku, zapłacić go w odpowiednim terminie i złożyć deklarację PCC-3. Upewnij się również, że rozumiesz, kiedy jesteś zwolniony z płacenia podatku PCC i co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z kwotą podatku PCC wyliczoną przez urząd skarbowy. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z usług firm takich jak akcyzawarszawa.pl, aby upewnić się, że wszystkie formalności są prawidłowo załatwione.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

27 kwietnia 2024
Sprowadzanie aut hybrydowych z USA staje się coraz bardziej opłacalne dzięki obniżonym cłom importowym, co sprawia, że akcyza na hybrydy z USA zyskuje na znaczeniu wśród importerów. Zrozumienie zasad akcyzy
10 lutego 2024
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje sprowadzenie samochodu na zamówienie? Ta kwestia, z pozoru prosta, zawiera w sobie wiele niuansów, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji. Obejmuje standardowe
04 lutego 2024
Nieuszkodzone samochody z USA zyskują na popularności wśród entuzjastów motoryzacji. Czy warto jednak inwestować w takie pojazdy? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć wszystko, czego potrzebujesz, aby podjąć świadomą decyzję. Dlaczego