×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

09 lipca 2023

Akcyza na samochód: Jakie są koszty celne za importowany pojazd?

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Kiedy zastanawiasz się nad sprowadzeniem samochodu z zagranicy, jednym z kluczowych czynników, które musisz wziąć pod uwagę, jest akcyza na samochód. Jest to podatek, który musi zapłacić każdy, kto importuje samochód do Polski z zagranicy, niezależnie od tego, czy jest to nowy czy używany pojazd. Wysokość tego podatku zależy od wartości pojazdu i pojemności silnika.

 

Co to jest akcyza?

 

Akcyza jest formą podatku pośredniego, który jest nałożony na pewne towary, w tym na samochody. Podatek ten jest powszechnie stosowany w wielu krajach na całym świecie, w tym w Polsce, a jego wysokość jest różna dla różnych towarów. W przypadku samochodów, wysokość akcyzy zależy od kilku czynników, takich jak wartość pojazdu i pojemność silnika.

 

Jak jest naliczana akcyza?

 

Akcyza na samochód jest naliczana na podstawie wartości pojazdu i pojemności jego silnika. Nie ma jednej konkretnej stawki, którą importer musi zapłacić przy sprowadzeniu do Polski pojazdu z zagranicy. Akcyza ma charakter procentowy, czyli wysokość opłaty jest naliczana od wartości sprowadzanego samochodu. W każdym przypadku będzie to inna kwota.

Wartość akcyzy jest naliczana nie od rynkowej wartości samochodu, ale od rzeczywistej ceny, którą nabywca zapłacił. Procent będzie naliczany od sumy, która widnieje na fakturze lub umowie kupna.

 

Ile wynosi akcyza za samochód z zagranicy?

 

Jak już wspomniano, akcyza na samochód ma charakter procentowy. Oznacza to, że im droższy samochód kupujemy, tym więcej zapłacimy w formie akcyzy. Wysokość tej opłaty zależy od pojemności silnika samochodu, a konkretnie:

  • 3,1% wartości pojazdu dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
  • 18,6% wartości pojazdu dla pojazdów z silnikiem powyżej 2000 cm3.

Ponadto, dla importerów samochodów hybrydowych obowiązują preferencyjne stawki:

  • 9,3% wartości samochodu dla klasycznych hybryd (HEV - bez możliwości ładowania z gniazdka) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
  • 9,3% wartości samochodu dla hybryd typu plug-in (PHEV - z możliwością ładowania z gniazdka), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
  • 1,55% wartości samochodu dla klasycznych hybryd (HEV - bez możliwości ładowania z gniazdka) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy do 2000 cm3.

 

Czy akcyza jest niższa w innych krajach?

 

Podobnie jak cło, stawki akcyzy są takie same bez względu na miejsce, w którym dokonujesz odprawy celnej. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy przeprowadzasz odprawę celną w Niemczech, USA czy w jakimkolwiek innym kraju, stawki procentowe będą takie same.

 

Jakie są wyjątki od płacenia akcyzy?

 

Podobnie jak w przypadku cła, istnieją pewne sytuacje, w których importer może być całkowicie zwolniony z konieczności zapłaty akcyzy. Należą do nich:

  • Sprowadzanie samochodów zabytkowych - są one całkowicie zwolnione z obowiązku opłaty akcyzy. Samochody te muszą mieć co najmniej trzydzieści lat i posiadać oryginalne główne elementy konstrukcyjne.
  • Mienie przesiedleńcze - to proces, który dotyczy osób powracających ze Stanów do Polski. Muszą one spełnić kilka warunków, w tym dokumentować co najmniej roczny legalny pobyt na terenie USA i co najmniej półroczne użytkowanie pojazdu.

 

Jakie są konsekwencje niezapłacenia akcyzy?

 

Za każdy dzień zwłoki z zapłatą akcyzy, urząd skarbowy nalicza karne odsetki. Ponadto, rejestracja samochodu bez okazania potwierdzenia opłaty akcyzy w wydziale komunikacji nie jest możliwa. To oznacza, że jeśli nie zapłacisz akcyzy na czas, możesz mieć problem z zarejestrowaniem swojego pojazdu.

 

Czy mogę opłacić akcyzę online?

 

Tak, akcyzę za samochód można opłacić online. Wystarczy wejść na stronę urzędu skarbowego i wypełnić formularz deklaracji podatkowej. Następnie, należy wpłacić odpowiednią kwotę na konto urzędu skarbowego. Po zakończeniu tego procesu, otrzymasz potwierdzenie zapłaty, które będzie Ci potrzebne do zarejestrowania pojazdu.

 

Podsumowanie

 

Sprowadzanie samochodu z zagranicy wiąże się z wieloma kosztami, w tym z opłatą akcyzy. Jest to podatek, który jest naliczany na podstawie wartości pojazdu i pojemności silnika. Wysokość akcyzy może się różnić w zależności od tych czynników, więc zawsze warto dowiedzieć się, ile wynosi akcyza na samochód, zanim zdecydujesz się na import.

Pamiętaj, że możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy firmy akcyzawarszawa.pl. Oferujemy pełną obsługę akcyzową dla samochodów dla klientów z całej Polski. Zajmujemy się również ubezpieczeniem samochodów importowanych z zagranicy i rejestracją samochodów. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

27 kwietnia 2024
Sprowadzanie aut hybrydowych z USA staje się coraz bardziej opłacalne dzięki obniżonym cłom importowym, co sprawia, że akcyza na hybrydy z USA zyskuje na znaczeniu wśród importerów. Zrozumienie zasad akcyzy
10 lutego 2024
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje sprowadzenie samochodu na zamówienie? Ta kwestia, z pozoru prosta, zawiera w sobie wiele niuansów, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji. Obejmuje standardowe
04 lutego 2024
Nieuszkodzone samochody z USA zyskują na popularności wśród entuzjastów motoryzacji. Czy warto jednak inwestować w takie pojazdy? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć wszystko, czego potrzebujesz, aby podjąć świadomą decyzję. Dlaczego