×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

27 sierpnia 2023

Kupiłem Samochód - Urząd Skarbowy [I bought a car tax office]

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

 

Podejmując decyzję o zakupie samochodu, musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów, włączając w to podatki i opłaty związane z nabyciem pojazdu. W tym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zasadach podatkowych dla nowych właścicieli samochodów w Polsce.

 

1. Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

 

Podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC, to podatek, który musisz zapłacić, gdy kupujesz samochód od osoby fizycznej, która nie jest płatnikiem podatku VAT1. PCC jest obowiązkowy w przypadku zakupu samochodu od osoby prywatnej, jeżeli wartość rynkowa pojazdu przekracza 1000 zł.

 

2. Kiedy muszę zapłacić podatek PCC?

 

PCC jest obowiązkowe, jeżeli transakcja została przeprowadzona między osobami fizycznymi, a wartość rynkowa samochodu przekracza 1000 zł. Jeżeli jednak kupiłeś samochód od komisu samochodowego, salonu sprzedaży lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą, podatek PCC nie jest wymagany.

 

3. Jak obliczyć wysokość podatku PCC?

 

Wysokość podatku PCC wynosi 2% wartości rynkowej samochodu. Wartość ta jest ustalana na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie dla pojazdów tego samego rodzaju i gatunku, uwzględniając miejsce położenia oraz stan i stopień zużycia.

 

4. Jak złożyć deklarację PCC-3?

 

Po zakupie samochodu musisz złożyć deklarację podatkową PCC-3 do urzędu skarbowego. Deklarację można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub elektronicznie przez system e-Deklaracje. Musisz to zrobić w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży.

 

5. Co zrobić, jeśli nie zapłaciłem podatku PCC na czas?

 

Jeżeli nie zapłaciłeś podatku PCC w wyznaczonym terminie, możesz zostać ukarany grzywną. Wysokość kary wynosi od 168 do 33 600 zł6. Jeżeli zauważysz, że zapomniałeś zapłacić podatek, powinieneś jak najszybciej złożyć tzw. "czynny żal" i uregulować zaległy podatek.

 

6. Kiedy mogę być zwolniony z podatku PCC?

 

Nie musisz płacić podatku PCC, jeśli nabyłeś samochód, którego wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł. Możesz również być zwolniony z podatku PCC, jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i kupiłeś samochód na własne potrzeby.

 

7. Jak uniknąć trudności związanych z podatkiem PCC?

 

Jeśli chcesz uniknąć trudności związanych z podatkiem PCC, możesz skorzystać z usług firmy takiej jak akcyzawarszawa.pl. Firma ta zajmuje się rejestracją samochodów dla klienta i obsługą cła dla klienta. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas i nerwy, unikając skomplikowanych procedur związanych z opłacaniem podatku PCC.

 

8. Jak mogę zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?

 

Po zakupie samochodu musisz również pamiętać o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Koszty ubezpieczenia mogą stanowić znaczącą część kosztów eksploatacji samochodu, dlatego warto szukać najtańszego ubezpieczenia. Możesz skorzystać z usług firmy takiej jak akcyzawarszawa.pl, która oferuje najtańsze ubezpieczenia na rynku.

 

9. Czy mogę uniknąć podatku PCC, kupując samochód za granicą?

 

Tak, jeśli kupisz samochód za granicą i tam zostanie podpisana umowa, nie musisz płacić podatku PCC w Polsce. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku musisz zapłacić podatek akcyzowy, którego wysokość zależy od pojemności silnika pojazdu.

 

10. Podsumowanie

 

Zakup samochodu wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym z koniecznością zapłaty podatku PCC. Pamiętaj, że musisz zapłacić ten podatek, jeśli kupiłeś samochód od osoby fizycznej i jego wartość przekracza 1000 zł. Jeśli jednak kupiłeś samochód od komisu samochodowego, salonu sprzedaży lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą, podatek PCC nie jest wymagany. Pamiętaj, że masz 14 dni na złożenie deklaracji podatkowej i zapłacenie podatku. Jeżeli nie zapłaciłeś podatku na czas, możesz zostać ukarany grzywną. Jeśli chcesz uniknąć trudności związanych z podatkiem PCC, możesz skorzystać z usług firmy takiej jak akcyzawarszawa.pl.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in