×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

03 czerwca 2023

Rejestracja ciężarówki sprowadzonej z zagranicy

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Rejestracja ciężarówki sprowadzonej z zagranicy to proces, z którym musisz się zmierzyć, jeśli zdecydowałeś się na zakup takiego pojazdu. W niniejszym artykule przeanalizowaliśmy informacje zebranych z różnych źródeł, aby dostarczyć Ci kompleksowego przewodnika, obejmującego wszystkie potrzebne informacje i etapy rejestracji.

 

1. Wybór odpowiedniego pojazdu

 

a) Gdzie szukać ciężarówki

Najpopularniejszymi krajami, z których Polacy sprowadzają ciężarówki, są Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Belgia czy Holandia. Można poszukiwać pojazdów na zagranicznych giełdach samochodowych oraz w serwisach ogłoszeniowych, takich jak mobile.de, autoscout24.com czy truckscout24.pl.

 

b) Czego szukać podczas zakupu ciężarówki

Przed zakupem ciężarówki sprowadzanej z zagranicy warto zwrócić uwagę na:

  • Stan techniczny pojazdu - warto skorzystać z pomocy fachowca i przeprowadzić przegląd w wybranym warsztacie
  • Historię pojazdu - sprawdzić, czy auto nie było wcześniej wykorzystywane w celach zarobkowych (np. jako ciężarówka do przewozu towarów) oraz czy nie było kradzione
  • Historię szkód - sprawdzić, czy pojazd nie uczestniczył w wypadkach czy kolizjach

 

2. Formalności przed sprowadzeniem ciężarówki z zagranicy

 

Przed sprowadzeniem ciężarówki do Polski, warto zająć się następującymi formalnościami:

 

a) Tablice wywozowe i ubezpieczenie OC

Jeśli planujesz przywieźć ciężarówkę na własnych kołach, musisz zaopatrzyć się w tzw. tablice wywozowe oraz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Auto musi posiadać także ważne badanie techniczne.

 

b) Sprawdzenie czy pojazd nie został skradziony

Zanim dokonamy zakupu ciężarówki za granicą, warto sprawdzić, czy nie została zgłoszona jej kradzież. Można to zrobić posługując się numerem VIN pojazdu i korzystając ze specjalnych rejestrów.

 

3. Sprowadzenie ciężarówki do Polski

 

Po zakupie ciężarówki za granicą, możesz sprowadzić ją na dwa sposoby - powierzając to zadanie pośrednikowi lub realizując je samodzielnie.

 

a) Przywiezienie pojazdu na lawecie

Jeśli pojazd nie posiada tablic rejestracyjnych (został wyrejestrowany), będziesz musiał skorzystać z usług lawety, aby przetransportować go do Polski.

 

b) Przywiezienie pojazdu na własnych kołach

Jeśli pojazd posiada tablice rejestracyjne, możesz przywieźć go do Polski na własnych kołach. W takim przypadku musisz pamiętać o wykupieniu tablic wywozowych oraz krótkoterminowego ubezpieczenia OC.

 

4. Opłaty związane ze sprowadzeniem i rejestracją ciężarówki

 

Rejestracja ciężarówki sprowadzonej z zagranicy wiąże się z koniecznością poniesienia różnych opłat, takich jak:

  • Opłata za ubezpieczenie OC
  • Opłata za tłumaczenie dokumentów
  • Podatek akcyzowy
  • Opłaty związane z rejestracją pojazdu (tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, nalepki kontrolne, opłata ewidencyjna)

 

5. Przygotowanie dokumentów do rejestracji ciężarówki

 

Aby zarejestrować ciężarówkę sprowadzoną z zagranicy, konieczne będzie zgromadzenie odpowiednich dokumentów, takich jak:

  • Umowa zawarta ze sprzedającym (właścicielem pojazdu)
  • Odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego
  • Odpowiednik polskiej karty pojazdu
  • Ważne badanie techniczne
  • Dowód opłacenia podatku akcyzowego (nie dotyczy pojazdów powyżej 3,5 tony)
  • Potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był zarejestrowany
  • Zagraniczne tablice rejestracyjne (jeśli przyjechałeś pojazdem zakupionym za granicą)

W przypadku, gdy umowa została sporządzona w innym języku niż polski, konieczne będzie jej przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego. Przekład pozostałych dokumentów będziesz musiał zlecić wyłącznie wówczas, gdy sprowadziłeś pojazd spoza Unii Europejskiej.

 

6. Ubezpieczenie ciężarówki sprowadzonej z zagranicy

 

Po sprowadzeniu ciężarówki z zagranicy, nie będziesz mógł od razu ubezpieczyć jej na cały rok. Wykupienie całorocznego OC w Polsce na pojazd zarejestrowany za granicą nie jest możliwe. Możesz jedynie wykupić OC krótkoterminowe. Polisa jest ważna 30 dni i w tym czasie musisz zarejestrować auto i ubezpieczyć je na cały rok. Polisę trzydziestodniową możesz wykupić tylko raz.

 

7. Przegląd techniczny ciężarówki sprowadzonej z zagranicy

 

Sprowadzony z zagranicy pojazd może mieć aktualne badania techniczne. Mimo wszystko będziesz musiał odwiedzić stację kontroli pojazdów, aby zlecić uzupełniające badanie techniczne lub kompleksowy przegląd.

 

8. Rejestracja ciężarówki w urzędzie

 

Po zgromadzeniu dokumentów i uregulowaniu opłat pozostaje wizyta w wydziale komunikacji. Do wypełnionego wniosku o rejestrację należy dołączyć:

 

  • Przetłumaczone dokumenty - umowę, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny
  • Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu
  • Dowód opłacenia akcyzy
  • Potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był on zarejestrowany
  • Zagraniczne tablice rejestracyjne - jeżeli do Polski przyjechałeś pojazdem zakupionym za granicą

Po złożeniu dokumentów otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu, a także tymczasowe tablice rejestracyjne, czasowe pozwolenie (na 30 dni) i nalepkę kontrolną.

 

9. Koszt rejestracji ciężarówki sprowadzonej z zagranicy

 

Opłata za ubezpieczenie OC, przetłumaczenie dokumentów i podatek akcyzowy, to nie wszystkie koszty, jakie będziesz musiał ponieść rejestrując ciężarówkę sprowadzoną z zagranicy.

Łącznie na rachunek bankowy wydziału komunikacji będziesz musiał przelać 256 zł. Więcej, bo aż 1176 zł zapłacisz wówczas, gdy zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne.

 

10. Zakup ubezpieczenia OC/AC po zarejestrowaniu ciężarówki

 

Po zarejestrowaniu ciężarówki sprowadzonej z zagranicy, będziesz musiał zadbać o ubezpieczenie OC/AC. Możesz to zrobić korzystając z porównywarki ubezpieczeń online, aby znaleźć najlepszą ofertę dla swojego pojazdu.

Warto pamiętać, że wartość pojazdu oraz jego stan techniczny wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej, dlatego warto dokładnie porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

 

Podsumowanie

 

Rejestracja ciężarówki sprowadzonej z zagranicy może być skomplikowanym procesem, ale dzięki przewodnikowi krok po kroku, który przygotowaliśmy, powinieneś poradzić sobie z nim bez trudu. Pamiętaj o wszystkich formalnościach, opłatach i dokumentach, które są niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia rejestracji. Jeśli spełnisz wszystkie wymagania, będziesz mógł legalnie użytkować swój pojazd na polskich drogach, a także cieszyć się korzyściami wynikającymi z posiadania ciężarówki sprowadzonej z zagranicy.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

03 czerwca 2024
W obliczu rosnących wymagań środowiskowych i technologicznych rewolucji, pojazdy hybrydowe coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na globalnych rynkach motoryzacyjnych, w tym w Polsce. Oprócz korzyści ekologicznych, właściciele tych pojazdów mogą
02 czerwca 2024
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to ważny, ale często skomplikowany proces dla wielu kierowców w Polsce. Aby uniknąć problemów i opóźnień, kluczowe jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów i dokładne zapoznanie
19 maja 2024
Akcyza za samochód stanowi znaczący element finansowej rzeczywistości każdego, kto zdecyduje się na import pojazdu lub zakup nowego samochodu w Polsce. Jest to podatek, który należy uiścić nie tylko ze