×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

14 czerwca 2023

Rejestracja samochodów importowanych – wszystko co musisz wiedzieć

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

W dobie globalizacji coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodów sprowadzanych z zagranicy. Często wynika to z korzystniejszych cen, lepszego wyposażenia czy niższego przebiegu pojazdu. Jednak zanim będziemy mogli cieszyć się z zakupionego auta, konieczne jest dopełnienie formalności związanych z rejestracją pojazdu w Polsce. W tym artykule omówimy krok po kroku, jak przebiega proces rejestracji samochodów importowanych oraz jakie dokumenty są niezbędne do jego przeprowadzenia.

 

1. Przygotowanie dokumentów

 

1.1. Sprawdzenie historii samochodu

Przed zakupem samochodu warto sprawdzić jego historię oraz stan techniczny. W przypadku aut sprowadzanych z zagranicy możemy to zrobić na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/, która zawiera również dane o zagranicznych pojazdach. Warto również sprawdzić książkę serwisową samochodu oraz dokładnie przeczytać umowę kupna-sprzedaży.
 

1.2. Dokumenty niezbędne do rejestracji

Przy zakupie samochodu z zagranicy musimy pamiętać, aby dostać od sprzedawcy wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak:

 • podpisana umowa sprzedaży,
 • aktualny dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym,
 • książka serwisowa (jeśli była wydana).

Warto również zwrócić uwagę na to, czy wszystkie dokumenty są sporządzone w języku polskim lub przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Jeśli nie, powinniśmy pamiętać o wykonaniu takich tłumaczeń przed rejestracją samochodu w Polsce.

 

2. Transport samochodu do Polski

 

2.1. Przewóz na lawecie

Jednym ze sposobów przewozu samochodu z zagranicy do Polski jest transport na lawecie. W tym przypadku nie będziemy musieli martwić się o formalności związane z ubezpieczeniem czy tablicami wywozowymi, jednak za usługę transportu zapłacimy dodatkowo.

 

2.2. Przewóz samochodem na kołach

Alternatywnym rozwiązaniem jest przewóz samochodu na kołach. W takim przypadku będziemy musieli zadbać o wykupienie tablic rejestracyjnych wywozowych oraz ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie to można wykupić na granicy, jeśli pojazd miał tablice rejestracyjne, lub w Polsce, jeśli samochód był przewożony na lawecie.

 

3. Opłata podatku akcyzowego

 

Przed rejestracją samochodu sprowadzonego z zagranicy należy opłacić podatek akcyzowy. Jego wysokość zależy od wartości samochodu oraz pojemności silnika. W przypadku aut spalinowych podatek ten wynosi 3,1% wartości samochodu dla pojazdów o pojemności silnika do 2000 cm³ oraz 18,6% wartości samochodu dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 2000 cm³. Wysokość akcyzy dla innych rodzajów pojazdów, takich jak hybrydy czy samochody elektryczne, może być różna. Podatek akcyzowy należy opłacić w ciągu 30 dni od zakupu pojazdu, a następnie złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy opłaceniu podatku akcyzowego oraz rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy, zachęcamy do skorzystania z usług firmy akyzawarszawa.pl, która zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z tym procesem.

 

4. Badanie techniczne pojazdu

 

W przypadku samochodów importowanych z zagranicy konieczne jest przeprowadzenie badania technicznego. Jeśli pojazd posiada ważne badanie techniczne, sytuacja jest niejasna. Niektóre polskie urzędy uznają zagraniczne badania, a inne nie. W związku z tym najlepiej skontaktować się ze swoim Wydziałem Komunikacji i dopytać, czy w Twoim przypadku konieczne jest przeprowadzenie polskiego badania technicznego, czy wystarczy zagraniczne zaświadczenie.

 

5. Rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji

 

5.1. Wniosek o rejestrację i wymagane dokumenty

Aby zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy, należy złożyć wniosek o rejestrację w Wydziale Komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Do wniosku o rejestrację samochodu należy dołączyć następujące dokumenty:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • umowę kupna-sprzedaży lub fakturę za zakup,
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,
 • dowód opłacenia podatku akcyzowego,
 • polisę OC,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich nieposiadaniu,
 • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

 

5.2. Opłaty rejestracyjne i czas oczekiwania na dowód rejestracyjny

Koszt rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy wynosi 161,50 zł, w którym skład wchodzą opłaty za tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe oraz znaki legalizacyjne.

Po złożeniu wniosku i opłaceniu wszystkich opłat rejestracyjnych, urząd wyda pozwolenie czasowe, które jest ważne przez 30 dni. W tym czasie należy wykupić polisę ubezpieczeniową OC, jeśli wcześniej nie została ona wykupiona.

Czas oczekiwania na dowód rejestracyjny wynosi około 2 tygodnie, jednak może się przedłużyć nawet do miesiąca. Informację o statusie dowodu rejestracyjnego można sprawdzić na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (https://www.pwpw.pl/).

 

6. Często zadawane pytania

 

6.1. Czy można zarejestrować samochód bez tablic rejestracyjnych?

Tak, to możliwe. W przypadku braku tablic rejestracyjnych należy złożyć oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych. Wzór tego dokumentu można znaleźć na stronach wydziałów komunikacji.

 

6.2. Czy można zarejestrować samochód bez dowodu rejestracyjnego?

Teoretycznie tak, ale w praktyce będzie to trudne i wymagające załatwienia wielu formalności. Nie można wymienić tych formalności, ponieważ różnią się one w zależności od kraju zakupu.

 

6.3. Czy samochód sprowadzony z zagranicy musi mieć Autocasco?

Nie, nie ma takiego obowiązku. Autocasco to ubezpieczenie nieobowiązkowe, jednak może okazać się przydatne w przypadku wystąpienia różnych zdarzeń losowych.

 

6.4. Czy można wybrać indywidualne tablice rejestracyjne na samochód sprowadzony z zagranicy?

Tak, można to zrobić podczas rejestracji samochodu. Należy wtedy zaznaczyć, że wnioskujemy o tablice indywidualne i wpisać wybrany wyrożnik.

 

6.5. Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Kary za brak ubezpieczenia OC są wysokie i wynoszą: 1 400 zł (brak OC do 3 dni), 3 490 zł (od 4 do 14 dni) i 6 980 zł.

 

6.6. Jak długo trwa rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy trwa około 2 tygodni, jednak czas oczekiwania na dowód rejestracyjny może się przedłużyć nawet do miesiąca.

 

Podsumowanie

 

Rejestracja samochodów importowanych może wydawać się skomplikowanym procesem, ale z odpowiednim przygotowaniem i pomocą specjalistycznych firm, takich jak akyzawarszawa.pl, można przeprowadzić ją bez większych problemów. Ważne jest, aby pamiętać o zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów, opłaceniu podatku akcyzowego oraz przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z zakupionego samochodu bez obaw o formalności związane z rejestracją.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

27 kwietnia 2024
Sprowadzanie aut hybrydowych z USA staje się coraz bardziej opłacalne dzięki obniżonym cłom importowym, co sprawia, że akcyza na hybrydy z USA zyskuje na znaczeniu wśród importerów. Zrozumienie zasad akcyzy
10 lutego 2024
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje sprowadzenie samochodu na zamówienie? Ta kwestia, z pozoru prosta, zawiera w sobie wiele niuansów, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji. Obejmuje standardowe
04 lutego 2024
Nieuszkodzone samochody z USA zyskują na popularności wśród entuzjastów motoryzacji. Czy warto jednak inwestować w takie pojazdy? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć wszystko, czego potrzebujesz, aby podjąć świadomą decyzję. Dlaczego