×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

06 maja 2023

Rejestracja samochodu jako zabytek w Polsce: Kompletny przewodnik

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Rejestracja samochodu jako zabytek to proces, który nie jest zbyt powszechny i wymaga spełnienia szeregu wymogów. Jakie są te wymagania, jak przebiega proces rejestracji i na co warto zwrócić uwagę? Oto kompletny przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak zarejestrować samochód jako zabytek w Polsce.

 

1. Definicja pojazdu zabytkowego

 

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym, pojazd zabytkowy to "pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami".

Warunki, aby pojazd mógł być zarejestrowany jako zabytek, to:

 • wiek pojazdu minimum 30 lat,
 • produkcja pojazdu zakończyła się minimum 15 lat temu,
 • minimum 75% oryginalnych części w pojeździe,
 • orzeczenie rzeczoznawcy samochodowego uprawnionego do opisywania samochodów zabytkowych,
 • pozytywna opinia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

2. Wyjątkowe przypadki

 

W niektórych sytuacjach, samochód, który nie spełnia powyższych kryteriów, może zostać zarejestrowany jako zabytek. Są to sytuacje, gdy samochód:

 • wyszedł w niskim wolumenie produkcji,
 • ma unikalne rozwiązania konstrukcyjne,
 • dokumentuje znaczące etapy rozwoju motoryzacji,
 • jeździła nim osoba wyjątkowo ważna,
 • był związany z istotnym faktem historycznym,
 • brał udział w przełomowym wydarzeniu sportowym,
 • został wiernie odtworzony lub odrestaurowany zgodnie z technologią dostępną w okresie jego produkcji.

 

3. Procedura rejestracji samochodu jako zabytku

 

Rejestracja samochodu na zabytek przypomina procedurę rejestracji zwykłego pojazdu z pewnymi różnicami. Oto poszczególne kroki:

 

3.1. Ustalenie własności

W przypadku, gdy samochód ma kompletną dokumentację i jest w twojej rodzinie od wielu lat, ustalenie własności nie powinno stanowić problemu. Sytuacja jest inna, gdy dokumenty samochodu uległy zniszczeniu lub zaginęły. W takim przypadku, proces ustalenia własności może potrwać dłużej.

 

3.2. Ustalenie prawa do rejestracji na zabytek

Należy ustalić, czy samochód może być zarejestrowany jako zabytek. Samochód musi spełniać kryteria określone w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, a także zdobyć pozytywną opinię rzeczoznawcy samochodowego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

3.3. Opinia rzeczoznawcy i "biała karta"

Opinia rzeczoznawcy techniki samochodowej jest kluczowym elementem procesu rejestracji samochodu jako zabytku. Rzeczoznawca oceni stan techniczny pojazdu oraz stopień zachowania oryginalnych części. Po wydaniu opinii, rzeczoznawca sporządza tzw. "białą kartę", która jest kartą ewidencyjną zabytku techniki.

 

4. Koszty rejestracji samochodu na zabytek

 

Rejestracja samochodu na zabytek wiąże się z pewnymi kosztami. Należy liczyć się z opłatą za wydanie "białej karty", badanie techniczne i wydanie żółtych tablic rejestracyjnych. Dodatkowo, trzeba pokryć koszt pracy rzeczoznawcy.

 

5. Zalety i wady rejestracji samochodu na zabytek

 

Rejestracja samochodu na zabytek ma swoje zalety i wady. Wśród zalet można wymienić dożywotni przegląd techniczny. Wadami natomiast są wysokie koszty rejestracji, długi czas potrzebny na rejestrację, ograniczenia w korzystaniu z samochodu (np. nie może służyć do celów zarobkowych) oraz wymóg posiadania 75% oryginalnych części.

 

6. Czy warto rejestrować samochód jako zabytek?

 

Decyzja o rejestracji samochodu na zabytek zależy od indywidualnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że samochody zabytkowe zyskują na wartości każdego roku i mogą stanowić dobry sposób na inwestycję. Z drugiej strony, proces rejestracji jest skomplikowany i czasochłonny.

 

7. Ubezpieczenie samochodu zabytkowego

 

Właściciele samochodów zabytkowych muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jednak w przypadku samochodów zabytkowych możliwe jest wykupienie ubezpieczenia OC na krótki okres. Tego rodzaju ubezpieczenie działa co najmniej przez 30 dni, a przez pozostały czas samochód nie może być używany.

 

8. Rejestracja samochodu na zabytek - podsumowanie

 

Rejestracja samochodu na zabytek to proces, który wymaga spełnienia wielu formalności i poświęcenia sporo czasu. Jest to również dość kosztowne rozwiązanie. Mimo to, może to być dobry sposób na inwestycję, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem starych samochodów.

 

9. FAQ - najczęściej zadawane pytania

 

 • Ile kosztuje rejestracja samochodu na zabytek? Koszt rejestracji samochodu na zabytek wynosi około 800 zł, do czego należy doliczyć koszt pracy rzeczoznawcy, który wynosi od 400 do 700 zł.
 • Ile trwa proces rejestracji samochodu na zabytek? Proces rejestracji samochodu na zabytek trwa około miesiąca, ale czas ten może się wydłużyć ze względu na opinię rzeczoznawcy i inne formalności.

 

10. Dodatkowe informacje

 

Zachęcamy do skorzystania z usług serwisu akcyzawarszawa.pl, który zajmuje się obsługą cła dla samochodów z USA i nie tylko na terenie całej Polski. Jeśli marzysz o samochodzie ze Stanów, możesz zamówić go tutaj: autocolumb.pl.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in