×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

01 czerwca 2023

Urząd skarbowy akcyza za samochód

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Podatek akcyzowy od samochodu to obowiązek finansowy, z którym muszą się liczyć osoby sprowadzające pojazdy z zagranicy. W związku z tym, warto wiedzieć, jakie są zasady opłacania tego podatku, a także jakie formalności należy dopełnić, aby uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym. W tym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące podatku akcyzowego od samochodu, w tym wysokość opłat, terminy płatności oraz procedury obowiązujące w Urzędzie Skarbowym.

 

1. Czym jest podatek akcyzowy od samochodu?

 

Podatek akcyzowy jest jednym z podatków pośrednich, który obciąża niektóre towary i usługi, ze względu na ich specjalne cechy, takie jak wpływ na zdrowie, środowisko czy bezpieczeństwo. W przypadku samochodów, podatek akcyzowy ma na celu m.in. ograniczenie importu używanych pojazdów z zagranicy oraz wpływ na poziom emisji spalin. W Polsce podatek akcyzowy od samochodów jest uregulowany przepisami ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym.

 

1.1. Kiedy należy zapłacić podatek akcyzowy od samochodu?

 

Podatek akcyzowy od samochodu jest wymagany w przypadku:

  • Importu samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium Polski.
  • Nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium Polski, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
  • Pierwszej sprzedaży na terytorium Polski niezarejestrowanego samochodu, który został wyprodukowany na terytorium państwa zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

 

2. Ile wynosi podatek akcyzowy od samochodu?

 

Wysokość podatku akcyzowego od samochodu zależy od wartości pojazdu oraz pojemności silnika. W Polsce obowiązują następujące stawki podatku akcyzowego:

  • 3,1% podstawy opodatkowania dla samochodów z silnikami o pojemności poniżej 2000 cm³.
  • 18,6% podstawy opodatkowania dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm³.

W przypadku samochodów hybrydowych, obowiązują dodatkowe stawki akcyzy:

  • 9,3% podstawy opodatkowania dla klasycznych hybryd (HEV - bez możliwości ładowania z gniazdka) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm³, ale nie wyższy niż 3500 cm³.
  • 9,3% podstawy opodatkowania dla hybryd plug-in (PHEV - z możliwością ładowania z gniazdka), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm³, ale nie wyższy niż 3500 cm³.
  • 1,55% podstawy opodatkowania dla klasycznych hybryd (HEV - bez możliwości ładowania z gniazdka) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy do 2000 cm³.

Niektóre pojazdy są zwolnione z podatku akcyzowego, takie jak hybrydy plug-in (PHEV) z silnikiem spalinowym o pojemności poniżej 2000 cm³ oraz samochody elektryczne o zwiększonym zasięgu (REX).

 

3. Jakie formalności należy dopełnić w Urzędzie Skarbowym?

 

Opłacenie podatku akcyzowego od samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienia odpowiednich formalności w Urzędzie Skarbowym. Proces ten składa się z kilku kroków:

  • Wypełnienie deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S) w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
  • Uregulowanie należności wynikającej z podatku akcyzowego w terminie 30 dni od sprowadzenia samochodu.
  • Pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy, które jest niezbędne do zarejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji.

 

3.1. Wypełnienie deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego (AKC-U/S)

 

Deklaracja uproszczona dla podatku akcyzowego (AKC-U/S) jest dokumentem, który należy wypełnić i złożyć w Urzędzie Skarbowym w celu opłacenia podatku akcyzowego od sprowadzonego samochodu. Formularz ten zawiera informacje dotyczące:

  • Osoby importującej samochod z zagranicy.
  • Samochodu, takie jak marka, model, rok produkcji, numer identyfikacyjny VIN oraz wartość pojazdu.
  • Wysokość podatku akcyzowego, która została obliczona na podstawie wartości samochodu oraz pojemności silnika.

Deklaracja AKC-U/S może być złożona osobiście w Urzędzie Skarbowym lub za pośrednictwem platformy PUESC (www.puesc.gov.pl). Od 1 lipca 2021 r. formularze należy składać w formie online, a osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą nadal składać deklaracje w postaci papierowej.

 

3.2. Uregulowanie należności wynikającej z podatku akcyzowego

 

Opłata podatku akcyzowego od samochodu powinna nastąpić w terminie 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu. Płatność można dokonać w Urzędzie Skarbowym lub za pośrednictwem platformy PUESC. Po opłaceniu akcyzy, można pobrać potwierdzenie zapłaty, które jest niezbędne do zarejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji.

 

3.3. Pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy

 

Potwierdzenie zapłaty akcyzy jest dokumentem, który potwierdza, że podatek akcyzowy od sprowadzonego samochodu został opłacony. Dokument ten jest wymagany do zarejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji. Potwierdzenie można pobrać osobiście w Urzędzie Skarbowym lub za pośrednictwem platformy PUESC.

 

4. Rejestracja samochodu po opłaceniu akcyzy

 

Po opłaceniu podatku akcyzowego od samochodu, należy przystąpić do rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji. Do rejestracji samochodu będą potrzebne:

  • Dowód osobisty.
  • Dowód własności samochodu.
  • Potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego.
  • Polisa OC.

Ubezpieczenie auta należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

 

5. Podsumowanie

 

Podatek akcyzowy od samochodu jest obowiązkiem finansowym, który dotyczy osób sprowadzających pojazdy z zagranicy. Wysokość podatku zależy od wartości pojazdu oraz pojemności silnika, a formalności związane z opłaceniem akcyzy należy dopełnić w Urzędzie Skarbowym. Warto pamiętać o terminach płatności oraz o konieczności pobrania potwierdzenia zapłaty akcyzy, które jest niezbędne do zarejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in