Akcyza za samochód
Ilość:

Od czego zależy wysokość akcyzy?

Urzędy Celno-Skarbowe posiadają programy do wyceny aut z podziałem na:

·         Markę.

·         Model.

·         Pojemność.

·         Moc.

·         Rok produkcji.

 

Wartość, podana na umowie/fakturze zakupu, jest porównywana z wartością rynkową, która przypisana jest do konkretnego auta w programie. Podczas weryfikacji, wartość rynkowa danego auta pomniejszana jest o 23% VAT-u, akcyzę i jeśli obliczona wartość jest taka sama, bądź mniejsza niż wartość na umowie/fakturze, wtedy akcyza obliczana jest od kwoty zakupu. Jeśli wartość katalogowa po pomniejszeniu jest większa od kwoty zakupu, akcyza obliczana jest od wartości rynkowej/katalogowej. W niektórych przypadkach tzn. jeżeli w deklaracji AKC-U/S zaznaczono że samochód jest uszkodzony cena pojazdu może być pomniejszona jeszcze o 20% (nie zawsze).

 

Jeżeli samochód był zakupiony w stanie uszkodzonym warto wykonać opinię u rzeczoznawcy samochodowego. Rzeczoznawca ma za zadanie określić wartość pojazdu ze względu na jego uszkodzenia.

 

Od czego zależy wysokość akcyzy?

 

Wysokość akcyzy jest zależna od pojemności silnika oraz wartości rynkowej auta. Podatek akcyzowy od aut o pojemności silnika do 2000 cm3 wynosi 3,1%, a powyżej 2000 cm3 wynosi 18,6% wartości rynkowej. Samochody hybrydowe o pojemności silnika do 2000 cm3 1,55%, powyżej 2000 cm3 ale nie więcej niż 3500cm3 - 9,3%.