×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Kupno samochodu, szczególnie za granicą, niesie za sobą wiele formalności. Musimy zająć się rejestracją pojazdu, opłaceniem podatków i ubezpieczeń. Proces ten może być skomplikowany i czasochłonny. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o rejestracji samochodu w Warszawie Śródmieście.

 

1. Gdzie zarejestrować samochód w Warszawie Śródmieście?

 

Rejestracji samochodu dokonuje się w odpowiednim Urzędzie Komunikacji. W Warszawie Śródmieście jest to Wydział Komunikacji, znajdujący się przy ulicy Leona Kruczkowskiego 2, 00-123 Warszawa. Można skontaktować się z nimi telefonicznie pod numerem 22 443 91 59.

Godziny otwarcia Wydziału Komunikacji w Warszawie Śródmieście to:

  • Poniedziałek: od 8:00 do 17:30,
  • Wtorek - Piątek: od 8:00 do 16:00.

 

2. Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

 

Podstawowy zestaw dokumentów, który będzie Ci potrzebny podczas rejestracji samochodu to:

  • Wniosek o rejestrację pojazdu - możesz pobrać wzór dokumentu ze strony właściwego urzędu;
  • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych - dokument również pobierzesz ze strony internetowej urzędu;
  • Dowód własności pojazdu - może nim być np. faktura VAT, umowa sprzedaży, umowa zamiany, darowizny czy dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności czy też umowa przewłaszczenia;
  • Zaświadczenie o ważności badania technicznego - jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie ma zapisu o aktualnym przeglądzie lub sprowadziłeś samochód z zagranicy i jesteś zobowiązany do przeprowadzenia tzw. przeglądu zerowego.

 

3. Rejestracja samochodu z zagranicy - jakie dodatkowe dokumenty są potrzebne?

 

Jeśli kupujesz samochód za granicą, będziesz musiał dostarczyć dodatkowe dokumenty podczas rejestracji. Wśród nich znajdują się:

  • Potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, z którego nabyłeś wóz,
  • Dowód zapłaty akcyzy i innych opłat (np. ubezpieczenie),
  • Wywozowe tablice rejestracyjne.

W przypadku braku tablic rejestracyjnych, konieczne będzie dostarczenie stosownego oświadczenia.

 

4. Jakie są koszty rejestracji samochodu?

 

Koszty rejestracji samochodu obejmują opłatę rejestracyjną, opłatę za tablice rejestracyjne i naklejkę kontrolną. Od 4 września 2022 roku standardowa opłata rejestracyjna wynosi 161,50 złotych.

Jeśli sprowadzasz samochód z zagranicy, musisz również opłacić podatek akcyzowy. W 2023 roku obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego dla samochodów z silnikiem spalinowym:

  • 3,1 proc. wartości pojazdu dla samochodów z silnikiem o pojemności mniejszej niż 2000 cm3,
  • 18,6 proc. wartości pojazdu dla samochodów z silnikiem o pojemności większej niż 2000 cm3.

 

5. Co to jest podatek akcyzowy i jak go zapłacić?

 

Podatek akcyzowy jest jednym z podatków, które muszą być opłacone przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy. Wysokość podatku zależy od pojemności silnika auta oraz jego wartości rynkowej. Podatek akcyzowy musi być opłacony w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia auta do Polski.

Jeżeli nie zapłacisz podatku akcyzowego w wyznaczonym terminie, możesz zostać ukarany mandatem. Można uniknąć kary, składając tzw. "czynny żal" przed złożeniem deklaracji AKC-US.

 

6. Czy auto musi być ubezpieczone, choć nie jest zarejestrowane?

 

Tak, każde auto, niezależnie od jego stanu technicznego, musi posiadać ubezpieczenie OC. Dotyczy to także aut uszkodzonych czy rozbitych.

Nasza firma oferuje najtańsze na rynku ubezpieczenia, które możesz wykupić podczas procesu rejestracji samochodu.

 

7. Jak sprowadzić auto z zagranicy do Polski?

 

Jeżeli wybierasz się po samochód za granicę osobiście, możesz skorzystać z lawety lub wrócić nim „na kołach". Laweta będzie niezbędna w sytuacji, gdy samochód nie ma przypisanych tablic rejestracyjnych, czyli został wyrejestrowany.

Jeśli chcesz wrócić zakupionym samochodem do Polski, powinieneś nabyć tzw. tablice wywozowe i krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Auto musi mieć także ważne badanie techniczne.

 

8. Co to jest przegląd zerowy i kiedy jest wymagany?

 

Przegląd zerowy, inaczej pierwszy przegląd rejestracyjny, jest wymagany dla pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Przegląd ten ma na celu stwierdzenie zgodności stanu technicznego pojazdu z wymaganiami technicznymi określonymi dla danego typu pojazdu.

 

9. Co zrobić, kiedy kupiłem samochód od Polaka za granicą?

 

Jeżeli auto (niezarejestrowane w Polsce) zostało kupione od Polaka, a umowa kupna-sprzedaży została zawarta poza granicami Polski, to procedury związane z rejestracją są takie same, jakby to było auto kupione zagranicą od obcokrajowca.

 

10. Jak zarejestrować samochód bez tablic rejestracyjnych?

 

Jeżeli kupiłeś samochód bez tablic rejestracyjnych, musisz dostarczyć oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych. Dokument ten zawiera informacje o marce, modelu i numerze VIN pojazdu oraz potwierdza, że samochód został sprowadzony bez tablic rejestracyjnych z zagranicy.

Pamiętaj, że jazda bez tablic rejestracyjnych w Polsce jest zabroniona. W przypadku braku tablic, jedyną opcją jest transport samochodu na lawecie.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy akcyzawarszawa.pl. Zajmujemy się rejestracją samochodów dla klienta, opłaceniem akcyzy oraz ubezpieczeń. Zapewnimy Ci najtańsze na rynku ubezpieczenie oraz profesjonalną obsługę na każdym etapie procesu rejestracji samochodu.

Rejestracja samochodu w Warszawie Śródmieście - Kompleksowy Poradnik