×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

26 lipca 2023

Czy Karta Pojazdu Jest Potrzebna: Wszystko Co Musisz Wiedzieć

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Prawo o ruchu drogowym w Polsce przeszło szereg zmian w ostatnich latach. Jedną z nich jest zasada dotycząca karty pojazdu. Czy karta pojazdu jest potrzebna? Czy jest wymagana podczas rejestracji pojazdu? Te i inne pytania zostaną rozwiane w tym artykule.

 

1. Definicja Karty Pojazdu

 

Karta pojazdu to dokument, który zawiera szczegółowe informacje o samochodzie oraz jego poprzednich właścicielach. W praktyce, po sprzedaży pojazdu, karta pojazdu powinna przejść w ręce nowego właściciela. Jest także niezbędna do rejestracji pojazdu (o ile oczywiście została wydana).

Karta pojazdu przypomina paszport i jest przypisana do konkretnego pojazdu, a nie do właściciela. W momencie sprzedaży karta pojazdu jest przekazywana nabywcy pojazdu.

 

2. Cel Wprowadzenia Karty Pojazdu

 

Głównym celem wprowadzenia karty pojazdu było zwiększenie przejrzystości transakcji. Karta pojazdu zawiera wszystkie informacje dotyczące pojazdu oraz jego poprzednich właścicieli, co znacznie utrudnia sprzedawcy zatajenie rozmaitych danych. W efekcie, kupujący zyskuje większe bezpieczeństwo podczas inwestowania w używany pojazd.

 

3. Czy Karta Pojazdu Jest Potrzebna?

 

Od 4 września 2022 roku, karta pojazdu nie jest już wydawana dla nowych samochodów oraz tych sprowadzonych z zagranicy. Jeżeli samochód posiada już kartę pojazdu, nie jest ona już potrzebna. Nie ma obowiązku przekazywania jej nowemu kupującemu. Nie potrzebuje jej także urząd podczas przerejestrowania lub wpisu adnotacji, nawet jeżeli numer karty pojazdu jest wpisany w dowód rejestracyjny.

Tak więc, odpowiadając na pytanie, czy karta pojazdu jest potrzebna, odpowiedź brzmi: nie, nie jest już wymagana.

 

4. Co Zawiera Karta Pojazdu

 

Karta pojazdu zawiera następujące informacje:

  • Dane identyfikacyjne pojazdu i jego właściciela
  • Dane potwierdzające rejestrację pojazdu
  • Parametry techniczne pojazdu

Na pierwszej stronie karty pojazdu znajdują się najważniejsze informacje o samochodzie (lub innym pojeździe, do którego została przypisana). Mowa tu o: marce i modelu; rodzaju pojazdu i jego przeznaczeniu; numerze identyfikacyjnym VIN; pojemności; dopuszczalnej masie całkowitej i ładowności; liczbie osi; liczbie miejsc; roku produkcji.

Na kolejnych stronach umieszcza się informacje dotyczące wszystkich właścicieli pojazdu (imiona i nazwiska oraz numery PESEL), numer rejestracyjny i numer dowodu rejestracyjnego, datę pierwszej rejestracji oraz nazwę urzędu, który jej dokonał.

Karta pojazdu informuje również o tym, czy w samochodzie zostały zmienione parametry techniczne lub rodzaj wyposażenia. Jeżeli więc jeden z poprzednich właścicieli zdecydował się na montaż instalacji LPG, znajdziesz o tym stosowną informację.

 

5. Czy Karta Pojazdu Jest Wymagana Podczas Rejestracji Pojazdu?

 

Nie. Stare karty pojazdu nie są wymagane przy rejestracji pojazdu. Przy sprzedaży, taki dokument możemy przekazać kupującemu pojazd, ale nie musimy. Nie ma takiego obowiązku.

Jeżeli planujesz zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy, polecamy skorzystać z usług firmy akcyzawarszawa.pl, która zajmuje się obsługą akcyzy dla aut importowanych z zagranicy i rejestracją samochodów sprowadzonych zza granicy.

 

6. Co Dzieje Się Ze Starą Kartą Pojazdu?

 

Stare karty pojazdu można zachować na pamiątkę jako relikwia przeszłości, zniszczyć lub oddać do wydziału komunikacji.

 

7. Czy

Rezygnacja Z Karty Pojazdu To Dobry Pomysł?

 

Opinie na ten temat są podzielone. Za rezygnacją przemawiają argumenty takie jak mniejsze koszty przy pierwszej rejestracji, zmniejszenie biurokracji oraz ochrona danych osobowych. Liczbę poprzednich właścicieli pojazdu w kraju możemy sprawdzić na portalu historiapojazdu.gov.pl jeśli znamy nr rejestracyjny, nr vin oraz datę pierwszej rejestracji. Są tam także takie informacje jak historia przebiegu, informacja o przeglądzie technicznym czy polisie OC.

Jednak są też negatywne skutki rezygnacji z karty pojazdu. W przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego dokumentem, który nam zostawał, była karta pojazdu. Znajdowały się w niej wszystkie dane samochodu, na podstawie których można było na przykład zamówić nowy dowód.

 

8. Co Zrobić W Przypadku Utraty Karty Pojazdu?

 

Jeżeli utracimy kartę pojazdu, powinniśmy niezwłocznie udać się do Wydziału Komunikacji właściwego dla miejsca zarejestrowania pojazdu, by złożyć wniosek o wydanie wtornika.

Wraz z wnioskiem składamy oświadczenie o utracie karty pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Na wydanie wtornika czeka się do 30 dni, ale z reguły następuje to szybciej, już po kilkunastu dniach.

Opłata za wydanie karty pojazdu wynosi 75,50 zł.

 

9. Karta Pojazdu a Złomowanie Samochodu

 

Zakład dokonujący demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i kartę pojazdu. Karta jest jednym z dokumentów wskazanych jako potrzebne do zezłomowania pojazdu. Jeżeli ją zgubimy, niektóre stacje mogą nam odmowić przyjęcia pojazdu. Inne każą napisać stosowne oświadczenie o zagubieniu karty pojazdu.

 

10. Podsumowanie

 

Karta pojazdu, choć nie jest już wymagana, nadal może być przydatna w niektórych sytuacjach. Warto więc zawsze pamiętać, gdzie ją przechowujemy i jakie informacje zawiera. Pamiętaj, że jeżeli zgubisz kartę pojazdu, zawsze możesz złożyć wniosek o wydanie wtornika.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

03 czerwca 2024
W obliczu rosnących wymagań środowiskowych i technologicznych rewolucji, pojazdy hybrydowe coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na globalnych rynkach motoryzacyjnych, w tym w Polsce. Oprócz korzyści ekologicznych, właściciele tych pojazdów mogą
02 czerwca 2024
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to ważny, ale często skomplikowany proces dla wielu kierowców w Polsce. Aby uniknąć problemów i opóźnień, kluczowe jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów i dokładne zapoznanie
19 maja 2024
Akcyza za samochód stanowi znaczący element finansowej rzeczywistości każdego, kto zdecyduje się na import pojazdu lub zakup nowego samochodu w Polsce. Jest to podatek, który należy uiścić nie tylko ze