×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

08 czerwca 2023

Koszt przeglądu technicznego krok po kroku

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

2023 - Co musisz wiedzieć?

 

Każdy właściciel pojazdu musi pamiętać o regularnym przeprowadzaniu przeglądu technicznego. W 2023 roku warto zorientować się w obowiązujących cenach, procedurach i wymogach dotyczących tego istotnego aspektu posiadania samochodu. W niniejszym artykule przedstawiamy szczegółowe informacje na temat kosztów przeglądu technicznego, jakie mogą wystąpić w 2023 roku, jakie mandaty grożą za jazdę bez ważnego przeglądu oraz jak przebiega cały proces badania technicznego pojazdu.

 

1. Co to jest przegląd techniczny?

 

Przegląd techniczny, inaczej badanie techniczne, to obowiązkowe badanie stanu technicznego pojazdu, przeprowadzane w celu jego dopuszczenia do ruchu drogowego oraz sprawdzenia zgodności z normami bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Właściciele pojazdów mają obowiązek regularnie poddawać swoje auta tego rodzaju kontrolom, aby upewnić się, że są one w dobrym stanie technicznym i nie stwarzają zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

2. Kiedy należy przeprowadzić przegląd techniczny samochodu?

 

Częstotliwość przeprowadzania przeglądów technicznych zależy od wieku i rodzaju pojazdu. W przypadku nowych samochodów osobowych, ciężarowych (o masie do 3,5 t), motocykli i przyczep (o masie do 3,5 t), pierwsze badanie techniczne powinno nastąpić po 3 latach od pierwszej rejestracji, natomiast drugie po upływie kolejnych 2 lat. Dopiero gdy auto osiągnie 5 lat, podlega obowiązkowi przeprowadzania przeglądów co roku.

Warto również pamiętać, że niektóre rodzaje pojazdów muszą przechodzić przegląd co roku, niezależnie od ich wieku. Należą do nich m.in. samochody z instalacją LPG, taksówki, pojazdy przystosowane do przewozu 5-9 osób w celach zarobkowych, pojazdy uprzywilejowane, przewożące towary niebezpieczne lub użytkowane w szkołach jazdy.

 

3. Gdzie można przeprowadzić przegląd techniczny samochodu?

 

Badania techniczne przeprowadzane są na stacjach kontroli pojazdów, które dzielą się na podstawowe i okręgowe. Na stacjach podstawowych kontroluje się stan techniczny samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, natomiast pozostałe pojazdy przechodzą przegląd na stacjach okręgowych. Nie ma obowiązku udawania się do placówek zlokalizowanych w pobliżu miejsca zamieszkania, co daje większą swobodę wyboru stacji diagnostycznej.

 

4. Co sprawdza się podczas przeglądu technicznego?

 

Podczas przeglądu technicznego diagnosta ocenia stan i działanie różnych elementów konstrukcyjnych pojazdu, takich jak:

 • układ kierowniczy,
 • hamulce,
 • zawieszenie,
 • ogumienie,
 • oświetlenie,
 • nadwozie,
 • pasy bezpieczeństwa,
 • obowiązkowe wyposażenie (np. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy),
 • układ wydechowy,
 • emisja zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin.

W przypadku wykrycia usterek, diagnosta może przydzielić je do jednej z trzech kategorii: usterek drobnych, poważnych i niebezpiecznych. W zależności od wykrytych usterek, pojazd może zostać dopuszczony do ruchu, wymagać naprawy lub - w skrajnych przypadkach - może zostać zatrzymany przez diagnostę.

 

5. Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu w 2023 roku?

 

Ceny przeglądów technicznych są ustalane przez Ministra Infrastruktury i obowiązują na terenie całej Polski. W 2023 roku cena badania technicznego dla samochodu osobowego wynosi 99 zł, a dla samochodu z instalacją gazową 162 zł. Poniżej przedstawiamy ceny badań technicznych dla innych rodzajów pojazdów:

 • motocykl, ciągnik rolniczy: 63 zł,
 • motorower: 51 zł,
 • samochód ciężarowy o masie do 3,5 t: 99 zł,
 • samochód ciężarowy powyżej 3,5 t do 16 t: 154 zł,
 • samochód ciężarowy powyżej 16 t: 177 zł,
 • autobus do przewozu więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą: 200 zł.

Warto zauważyć, że opłata za przegląd techniczny jest pobierana przed przeprowadzeniem badania i nie podlega zwrotowi, nawet jeśli pojazd nie zaliczy przeglądu.

 

6. Jak przebiega badanie techniczne pojazdu?

 

Badanie techniczne przeprowadzane jest w kilku etapach. Na początek diagnosta sprawdza zgodność numeru VIN z dowodem rejestracyjnym, a następnie przystępuje do kontroli pojazdu i jego podzespołów. Szczególną uwagę zwraca na:

 • skuteczność hamulców,
 • stan układu kierowniczego (w tym geometrię kół),
 • zawieszenie,
 • blacharkę i szyby,
 • stan ogumienia i układu wydechowego,
 • ustawienie świateł.

 

7. Jakie są konsekwencje jazdy bez ważnego przeglądu technicznego?

 

Jazda bez ważnego przeglądu technicznego może wiązać się z nałożeniem mandatu w wysokości od 1500 do 5000 zł. W praktyce jednak, policjanci często nakładają mandaty w niższej wysokości, jeśli stan pojazdu nie budzi zastrzeżeń i jest on zarejestrowany.

 

8. Dodatkowe badania techniczne - kiedy są wymagane?

 

W niektórych sytuacjach, pojazd może zostać skierowany na dodatkowe badanie techniczne. Na przykład po wypadku, przed rozpoczęciem pracy zarobkowej lub po dokonaniu zmian w konstrukcji samochodu. Wówczas obowiązują inne ceny za badania techniczne, zależne od rodzaju przeglądu.

 

9. Przegląd techniczny a badanie techniczne - czym się różnią?

 

Chociaż te dwa pojęcia często są stosowane zamiennie, różnią się one pod względem obowiązkowości oraz celu przeprowadzenia. Przegląd techniczny jest badaniem nieobowiązkowym, zalecanym przez producenta, a jego celem jest utrzymanie gwarancji. Natomiast badanie techniczne jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów silnikowych i ma na celu dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego oraz sprawdzenie jego zgodności z normami bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

 

10. Podsumowanie

 

Przeprowadzenie przeglądu technicznego pojazdu to istotny obowiązek każdego właściciela samochodu. Warto być świadomym aktualnych kosztów przeglądu, procesu badania technicznego oraz konsekwencji jazdy bez ważnego przeglądu. Regularne przeprowadzanie badań technicznych przyczynia się do utrzymania bezpieczeństwa na drogach oraz ochrony środowiska.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

27 kwietnia 2024
Sprowadzanie aut hybrydowych z USA staje się coraz bardziej opłacalne dzięki obniżonym cłom importowym, co sprawia, że akcyza na hybrydy z USA zyskuje na znaczeniu wśród importerów. Zrozumienie zasad akcyzy
10 lutego 2024
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje sprowadzenie samochodu na zamówienie? Ta kwestia, z pozoru prosta, zawiera w sobie wiele niuansów, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji. Obejmuje standardowe
04 lutego 2024
Nieuszkodzone samochody z USA zyskują na popularności wśród entuzjastów motoryzacji. Czy warto jednak inwestować w takie pojazdy? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć wszystko, czego potrzebujesz, aby podjąć świadomą decyzję. Dlaczego