×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

04 września 2023

Prowadzenie samochodu na niemieckich tablicach: Kompleksowy przewodnik

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

1. Wstęp

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są przepisy dotyczące prowadzenia samochodu na niemieckich tablicach rejestracyjnych w Polsce? Czy jest to legalne i jakie są wymagania, które musisz spełnić? Czy zastanawiasz się, jak zarejestrować samochód sprowadzony z Niemiec? W tym przewodniku odpowiemy na wszystkie te pytania i więcej.

 

2. Prawo i przepisy

 

2.1 Przepisy prawne

 

Zgodnie z polskim prawem, samochód zarejestrowany za granicą może jeździć po polskich drogach, pod warunkiem spełnienia pewnych wymogów. Musi on spełniać wymagane warunki techniczne, mieć tablice rejestracyjne z numerem składającym się z liter alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich, a także być oznaczony znakiem określającym państwo, w którym jest zarejestrowany.

 

2.2 Ważność polisy OC

 

Kierowcy muszą posiadać ważną polisę OC. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość wykupienia polisy OC tylko na numer VIN, bez konieczności podawania numeru rejestracyjnego.

 

3. Rejestracja samochodu

 

3.1 Czas na rejestrację

 

Jeżeli zdecydujesz się na zarejestrowanie auta na zagranicznych numerach w Polsce, masz na to 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu.

 

3.2 Procedura rejestracji

 

Procedura rejestracji samochodu z zagranicy wiąże się z kilkoma formalnościami. Wydział komunikacji wprowadza dane do CEPIKU (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), a właściwe ministerstwo informuje zagraniczne organy, które wyrejestrowują auto.

 

4. Tablice rejestracyjne

 

4.1 Tablice wyjazdowe

 

Aby samochód mógł opuścić Niemcy, musi posiadać tablice rejestracyjne. Najczęściej są to tzw. tablice wyjazdowe. Tablice te są ważne przez określony okres, zwykle jest to 30 dni.

 

4.2 Tablice nielegalne

 

Niestety, niektórzy handlarze próbują zaoszczędzić na kupowaniu tablic wyjazdowych i podrabiają oryginalne tablice. Używanie nielegalnych tablic rejestracyjnych na terytorium Polski jest przestępstwem i grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

5. Ubezpieczenie samochodu

 

5.1 OC krótkoterminowe

 

Istnieje możliwość jazdy na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem. W tym celu właściciel powinien opłacić OC krótkoterminowe. Polisa taka obowiązuje przez 30 dni, wystawia ją dowolny ubezpieczyciel i kosztuje około 100 złotych.

 

5.2 Ubezpieczenie komisowe

 

Niektóre komisy samochodowe oferują specjalne polisy krótkoterminowe zwane ubezpieczeniem komisowym. Dzięki temu możliwa jest jazda próbna wymarzonym autem.

 

6. Ryzyko związane z jazdą na zagranicznych numerach

 

6.1 Mandaty i kary

 

Nielegalna jazda samochodem na zagranicznych numerach może prowadzić do różnych konsekwencji prawnych, takich jak mandaty, a nawet konfiskata pojazdu.

 

6.2 Oszustwa

 

Jednym z potencjalnych ryzyk związanych z jazdą samochodem na zagranicznych numerach jest możliwość oszustwa. Niektórzy handlarze próbują sprzedać samochody z podrobionymi zagranicznymi tablicami, co może prowadzić do poważnych problemów prawnych.

 

7. Przywożenie samochodu z Niemiec

 

7.1 Wymogi techniczne

 

Samochód sprowadzony z Niemiec musi spełniać określone wymogi techniczne, aby mógł być legalnie używany w Polsce. Te wymogi obejmują m.in. stan techniczny pojazdu, obecność odpowiednich dokumentów i tablic rejestracyjnych.

 

7.2 Koszty

 

Koszty związane ze sprowadzeniem samochodu z Niemiec obejmują m.in. koszty transportu, opłaty celne i podatkowe, a także koszty związane z rejestracją samochodu w Polsce.

 

8. Usługi firmy Akcyzawarszawa.pl

 

Jeżeli proces sprowadzania samochodu z zagranicy i jego rejestracji wydaje Ci się skomplikowany, warto skorzystać z usług firmy Akcyzawarszawa.pl. Firma ta zajmuje się rejestracją samochodów dla klientów oraz obsługą opłat akcyzowych dla samochodów importowanych z zagranicy. Z ich pomocą, cały proces staje się znacznie prostszy i mniej stresujący.

 

9. Ciekawostka

 

Ciekawostką jest fakt, że według różnych statystyk, Niemcy są najpopularniejszym krajem, z którego Polacy sprowadzają samochody. Jest to związane głównie z wysoką jakością niemieckich samochodów i ich atrakcyjną ceną.

 

10. Podsumowanie

 

Prowadzenie samochodu na niemieckich tablicach w Polsce jest możliwe, ale wymaga spełnienia określonych wymogów. Należy pamiętać o ważności dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny i polisa OC, a także o konieczności rejestracji samochodu w Polsce. Jeżeli proces ten wydaje się skomplikowany, warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy, takiej jak Akcyzawarszawa.pl.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in