×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

04 listopada 2023

Wymiana Dowodu Rejestracyjnego - Kompletny Przewodnik

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Otrzymanie dowodu rejestracyjnego jest istotnym etapem dla każdego posiadacza pojazdu. Dowód rejestracyjny to dokument, który potwierdza, że Twój pojazd jest dopuszczony do ruchu drogowego. Bez niego, nie ma możliwości uczestniczenia pojazdem w ruchu drogowym. Co więcej, w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego właściciel traci możliwość poruszania się nim po polskich drogach. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o wystawieniu dowodu rejestracyjnego.

 

Spis treści

 

 

1. Jak zarejestrować nowy samochód?

 

Od 4 czerwca 2021 r. nie musisz już iść do urzędu, żeby zarejestrować nowy samochód. Wniosek o rejestrację pojazdu może złożyć uprawniony przedstawiciel salonu sprzedaży, w którym pojazd został kupiony, jeśli salon posiada konto firmowe ePUAP. Więcej informacji o rejestracji nowego samochodu znajdziesz tutaj.

 

2. Zakup, sprzedaż samochodu - co trzeba zrobić?

 

Jeśli sprzedajesz albo kupujesz używany samochód, w ciągu 30 dni złoż zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Jeśli tego nie zrobisz, grozi ci kara od 200 do 1000 zł. Możesz to zgłosić za pośrednictwem miejskiego portalu e-usług Moja Warszawa, korzystając z profilu zaufanego. Szczegołowe informacje znajdziesz tutaj oraz tutaj.

 

3. Czy muszę wymieniać tablice rejestracyjne?

 

Od 1 lutego 2022 r. nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych. Przy przerejestrowaniu samochodu. Tablice muszą tylko być białe oraz mieć unijne gwiazdy na niebieskim tle; muszą być czytelne i niepogięte. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

4. Dowód rejestracyjny - kiedy musisz wymienić dokument?

 

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, musi wyrobić nowy dowód rejestracyjny w kilku przypadkach. Jest to zmiana danych osobowych lub poważne zmiany konstrukcyjne pojazdu. Od 4 grudnia 2020 r. nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu, gdy w dotychczasowym zostały wypełnione wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

 

5. Ile wynosi opłata za wymianę dowodu rejestracyjnego?

 

Koszt wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego bez wydania pozwolenia czasowego wynosi 54,50 zł. Wyrobienie nowego dokumentu wraz z uzyskaniem pozwolenia czasowego kosztuje 73,50 zł.

 

6. Ile się czeka na dowód rejestracyjny?

 

Zwykle 7 dni roboczych od momentu złożenia wniosku o jego wydanie.

 

7. Gdzie sprawdzę, czy dowód rejestracyjny jest gotowy?

 

Status dowodu rejestracyjnego można sprawdzić na stronie Info Car. Więcej informacji o dowodach rejestracyjnych znajdziesz tutaj.

 

8. Wymagane dokumenty

 

Aby dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego, potrzebujesz następujące dokumenty: dotychczasowy dowód rejestracyjny, zaświadczenie lub odpis z rejestru badań technicznych pojazdów przeprowadzonego przez stację kontroli pojazdów, określającego termin następnego badania technicznego pojazdu. Będą też potrzebne dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość oraz dokumenty potwierdzające uprawnienie do reprezentacji podmiotu, jeśli działasz jako przedstawiciel.

 

9. Miejsce składania dokumentów

 

Dokumenty można składać w Wydziale Komunikacji i Transportu, pok. 3-5 (parter). Pamiętaj, że dowód rejestracyjny musisz odebrać tam, gdzie był złożony wniosek.

 

10. Termin załatwienia sprawy

 

Niezwłocznie na stanowisku obsługi strona otrzymuje pozwolenie czasowe, jeżeli o taki dokument wnioskuje.

 

11. Tryb odwoławczy

 

Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Starosty Jasielskiego.

 

12. Bezpieczne logowanie

 

Istnieją różne metody logowania, takie jak Profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna, oraz aplikacja mObywatel. Aplikacja umożliwia szybkie logowanie do serwisów administracji publicznej.

 

13. Informacje o firmie Akcyzawarszawa.pl

 

Jesteśmy firmą Akcyzawarszawa.pl, która zajmuje się rejestracją pojazdów oraz akcyzą samochodową dla klienta. Oferujemy również usługi związane z ubezpieczeniem samochodu i wiele innych. Zaufaj naszej wieloletniej ekspertyzie i skorzystaj z naszych usług!

Potrzebujesz więcej wiedzy?

27 kwietnia 2024
Sprowadzanie aut hybrydowych z USA staje się coraz bardziej opłacalne dzięki obniżonym cłom importowym, co sprawia, że akcyza na hybrydy z USA zyskuje na znaczeniu wśród importerów. Zrozumienie zasad akcyzy
10 lutego 2024
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje sprowadzenie samochodu na zamówienie? Ta kwestia, z pozoru prosta, zawiera w sobie wiele niuansów, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji. Obejmuje standardowe
04 lutego 2024
Nieuszkodzone samochody z USA zyskują na popularności wśród entuzjastów motoryzacji. Czy warto jednak inwestować w takie pojazdy? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć wszystko, czego potrzebujesz, aby podjąć świadomą decyzję. Dlaczego