×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

28 czerwca 2023

Akcyza za samochód w Grodzisku Mazowieckim: kompletny przewodnik

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Akcyza za samochód to nieunikniony podatek, który musisz zapłacić, gdy sprowadzasz pojazd z zagranicy do Polski. W zależności od wartości i pojemności silnika samochodu, kwota akcyzy może być znaczna. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o akcyzie za samochód w Grodzisku Mazowieckim, w tym o tym, jak ją obliczyć i zapłacić.

 

1. Czym jest akcyza?

 

Akcyza to podatek nakładany na niektóre towary, takie jak wyroby tytoniowe, alkohol, energia elektryczna, a także samochody. W przypadku samochodów, podatek akcyzowy jest obowiązkowy dla tych, które są importowane do Polski z zagranicy, zarówno nowych, jak i używanych.

 

2. Kto płaci podatek akcyzowy?

 

Podatek akcyzowy jest zobowiązaniem osoby, która sprowadza samochód z zagranicy. Jeśli zdecydujesz się na import samochodu, musisz zapłacić akcyzę, niezależnie od tego, czy pojazd jest nowy, czy używany.

 

3. Ile wynosi akcyza za samochód?

 

Wysokość akcyzy za samochód zależy od dwóch czynników: wartości pojazdu i pojemności jego silnika. W Polsce obowiązują następujące stawki akcyzowe:

  • 3,1% wartości pojazdu dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3
  • 18,6% wartości pojazdu dla samochodów z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3
  • Preferencyjne stawki akcyzy, niższe o 50%, dla samochodów hybrydowych.

 

4. Jak obliczyć akcyzę za samochód?

 

Obliczenie akcyzy za samochód jest stosunkowo proste. Wystarczy pomnożyć wartość pojazdu (podaną w umowie kupna-sprzedaży) przez odpowiednią stawkę akcyzy. Na przykład, jeśli kupiłeś samochód za 10 000 zł, a pojemność silnika wynosi 1500 cm3, będziesz musiał zapłacić 3,1% z 10 000 zł, czyli 310 zł.

 

5. Jak zapłacić akcyzę za samochód?

 

Akcyzę za samochód można zapłacić online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Wymaga to złożenia deklaracji akcyzowej (formularza AKC-U/S) w ciągu 14 dni od dnia sprowadzenia samochodu do Polski, a następnie zapłacenia odpowiedniej kwoty akcyzy.

 

6. Zwrot podatku akcyzowego

 

W niektórych przypadkach, możesz ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego. Przysługuje on w przypadku eksportu pojazdu lub jego wywiezienia z Polski w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej. Aby otrzymać zwrot, musisz złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego w terminie roku od dnia, w którym nastąpił eksport samochodu lub dostawa wewnątrzwspólnotowa.

 

7. Pomoc w płatności akcyzy za samochód w Grodzisku Mazowieckim

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w procesie płatności akcyzy za samochód, możesz skorzystać z usług firmy akcyzawarszawa.pl. Firma ta zajmuje się płatnościami akcyzy za samochody na terenie całej Polski, więc możesz być pewny, że twoje zobowiązania podatkowe zostaną prawidłowo i terminowo rozliczone.

 

8. Adres miejscowego urzędu skarbowego

 

Jeśli preferujesz załatwianie spraw stacjonarnie, poniżej znajduje się adres urzędu skarbowego w Grodzisku Mazowieckim:

Daleka 22, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Godziny otwarcia:

  • Środa: 08:00-15:00
  • Czwartek: 08:00-15:00
  • Piątek: 08:00-15:00
  • Sobota: Zamknięte
  • Niedziela: Zamknięte
  • Poniedziałek: 08:00-18:00
  • Wtorek: 08:00-15:00

Akcyzę możesz zapłacić w kasie urzędu skarbowego lub online na stronie kas.gov.pl.

 

9. Karne odsetki za niezapłaconą akcyzę

 

Pamiętaj, że za każdy dzień zwłoki w zapłacie podatku akcyzowego urząd skarbowy nalicza karne odsetki. Dlatego ważne jest, aby zapłacić akcyzę na czas.

 

10. Czynny żal

 

Jeżeli z jakiegoś powodu nie zapłaciłeś akcyzy na czas, możesz skorzystać z instytucji czynnego żalu. Oznacza to, że możesz wyrazić skruchę wobec urzędu skarbowego i zapłacić należny podatek wraz z odsetkami. W takim przypadku, urząd skarbowy może odstąpić od wymierzenia dodatkowej kary.

Podsumowując, akcyza za samochód to obowiązek, który musisz spełnić, jeśli sprowadzasz samochód z zagranicy. Pamiętaj, że możesz skorzystać z usług firmy akcyzawarszawa.pl, jeśli potrzebujesz pomocy w tym procesie.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

27 kwietnia 2024
Sprowadzanie aut hybrydowych z USA staje się coraz bardziej opłacalne dzięki obniżonym cłom importowym, co sprawia, że akcyza na hybrydy z USA zyskuje na znaczeniu wśród importerów. Zrozumienie zasad akcyzy
10 lutego 2024
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje sprowadzenie samochodu na zamówienie? Ta kwestia, z pozoru prosta, zawiera w sobie wiele niuansów, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji. Obejmuje standardowe
04 lutego 2024
Nieuszkodzone samochody z USA zyskują na popularności wśród entuzjastów motoryzacji. Czy warto jednak inwestować w takie pojazdy? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć wszystko, czego potrzebujesz, aby podjąć świadomą decyzję. Dlaczego