×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

28 października 2023

Co ile trzeba przeprowadzać kontrolę samochodu?

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

 

Co ile trzeba przeprowadzać kontrolę samochodu?

Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do regularnego przeprowadzania inspekcji pojazdu, zwanej potocznie "przeglądem". Ale co to dokładnie oznacza i jak często powinniśmy tego dokonywać? W poniższym artykule spróbujemy rozwikłać tę zagadkę.

 

Przegląd techniczny vs badanie techniczne

 

Najpierw warto zrozumieć różnicę między dwoma terminami, które często są używane zamiennie: "przegląd techniczny" i "badanie techniczne". Mimo że brzmią podobnie, mają zupełnie różne znaczenia.

 

Badanie techniczne

Badanie techniczne jest obowiązkowe dla każdego samochodu i jest to warunek dopuszczenia pojazdu do ruchu. Bez aktualnego badania technicznego nie możemy legalnie jeździć samochodem. W Polsce, zgodnie z art. 81 Prawa o ruchu drogowym, pierwsze badanie techniczne przeprowadza się po upływie trzech lat od pierwszej rejestracji pojazdu, następne po dwóch latach, a potem co rok.

 

Przegląd techniczny

 

Z drugiej strony, przegląd techniczny, zwany również przeglądem okresowym, jest czynnością dobrowolną i jest zalecany przez producentów samochodów. Przegląd okresowy ma na celu ocenę stanu technicznego pojazdu i może obejmować takie czynności jak wymiana oleju i filtrów, sprawdzenie zawieszenia, diagnostyka komputerowa, weryfikacja stanu opon itp.

 

Jak często przeprowadzać kontrolę samochodu?

 

Częstotliwość przeprowadzania przeglądu samochodu zależy od wielu czynników, w tym od modelu pojazdu, wersji silnika, a także od zaleceń producenta. Niektórzy producenci zalecają przeprowadzanie takiej kontroli po przejechaniu 10 tysięcy kilometrów, inni natomiast co 30 tysięcy kilometrów.

W przypadku nowych samochodów, przegląd techniczny zaleca się przeprowadzać po pierwszych 12 miesiącach od zakupu, a następnie co 12 miesięcy.

 

Jak przebiega kontrola samochodu?

 

Podczas kontroli samochodu przeprowadzanej w ramach przeglądu technicznego, mechanik sprawdza różne elementy pojazdu, w tym między innymi:

 

  1. Hamulce
  2. Zawieszenie
  3. Silnik
  4. Układ kierowniczy
  5. Oświetlenie
  6. Układ wydechowy
  7. Nadwozie
  8. Ogumienie

 

W przypadku badania technicznego, diagnosta przeprowadza podobne kontrole, ale dodatkowo sprawdza również dane z tabliczki znamionowej pojazdu i porównuje je z danymi w dokumentacji auta.

 

Ile kosztuje kontrola samochodu?

 

Koszt kontroli samochodu zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju przeglądu, zakresu kontroli, a także od cennika warsztatu samochodowego.

W przypadku badania technicznego, cena jest ustalana przez rząd i wynosi obecnie 99 zł.

 

Podsumowanie

 

Regularne przeprowadzanie kontroli samochodu jest nie tylko obowiązkiem każdego właściciela pojazdu, ale także dobrą praktyką, która pozwala na utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym. Pamiętaj, że regularne przeglądy mogą pomóc wykryć potencjalne problemy zanim staną się poważnymi usterkami, co w dłuższej perspektywie może zaoszczędzić Ci czas i pieniądze.

 

Gorąco zachęcamy do skorzystania z usług firmy akcyzawarszawa.pl, która zajmuje się obsługą cła za klienta, dzięki czemu klient oszczędza czas i pieniądze. Firma oferuje również usługi rejestracji samochodów w Warszawie i okolicach.

 

Uwaga: Ten artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady technicznej. Zawsze skonsultuj się z doświadczonym mechanikiem samochodowym lub serwisem samochodowym przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących Twojego pojazdu.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

03 czerwca 2024
W obliczu rosnących wymagań środowiskowych i technologicznych rewolucji, pojazdy hybrydowe coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na globalnych rynkach motoryzacyjnych, w tym w Polsce. Oprócz korzyści ekologicznych, właściciele tych pojazdów mogą
02 czerwca 2024
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to ważny, ale często skomplikowany proces dla wielu kierowców w Polsce. Aby uniknąć problemów i opóźnień, kluczowe jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów i dokładne zapoznanie
19 maja 2024
Akcyza za samochód stanowi znaczący element finansowej rzeczywistości każdego, kto zdecyduje się na import pojazdu lub zakup nowego samochodu w Polsce. Jest to podatek, który należy uiścić nie tylko ze