×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

10 sierpnia 2023

Cło: Od jakiej kwoty jest naliczane?

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Cło, czyli specjalna opłata pobierana przez państwo od towarów importowanych lub przewożonych tranzytem przez jego granicę, to jeden z kluczowych elementów handlu międzynarodowego. Przy dużych ilościach eksportowanych lub importowanych towarów, takie przemieszczenie ma znaczenie dla gospodarki kraju. W związku z tym większość przesyłek towarowych przewożonych przez granice podlega ocleniu. W niniejszym artykule przedstawimy szczegółowo, od jakiej kwoty jest naliczane cło oraz jakie produkty podlegają opłacie celnej.

 

Czym jest cło?

 

Cło jest specjalną opłatą naliczaną przez państwo od towarów importowanych lub przewożonych tranzytem przez jego granicę. Celem jej wniesienia jest wyrównanie strat, jakie potencjalnie ponosi gospodarka danego kraju przez pojawienie się na jej rynku konkurencyjnych towarów z zagranicy. Im więcej jest ich, tym mniejsze jest zapotrzebowanie na produkty krajowe, co przyczynia się do zmniejszenia PKB i niekorzystnie wpływa na rynek pracy.

 

Jakie produkty podlegają opłacie celnej?

 

Opłata celna jest naliczana od wielu rodzajów towarów. Jednak naliczanie tej opłaty nie wynika tylko z rodzaju importowanych towarów, lecz także z wartości przesyłki. Istnieją jednak pewne wyjątki. Zwolnienia z opłat celnych nie obowiązują dla takich produktów jak napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe lub tytoń, perfumy i wody toaletowe.

 

Od jakiej kwoty jest naliczane cło?

 

W przypadku importu towarów, opłata celna jest naliczana od przesyłek, których wartość przekracza określoną kwotę. W Polsce, w 2021 roku, kwota wolna od cła wynosi:

  • 22 euro, gdy produkt kupiony w sklepie otrzymuje osoba prywatna,
  • 45 euro, gdy paczka jest przesyłana przez osobę prywatną do innej osoby prywatnej.

 

Jak obliczyć cło?

 

Wysokość opłaty celnej zależy od wartości towaru oraz z jakiego kraju pochodzi przesyłka. Kwoty są naliczane w formie ad valorem, czyli od wartości. Aby wiedzieć, ile wynosi cło, trzeba znać taryfę celną. Najpopularniejsze taryfy to Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich TARIC w Unii Europejskiej, Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR w Polsce oraz Harmonized Tariff Schedule w Stanach Zjednoczonych.

 

Jakie są stawki celne na towary sprowadzane z Chin i USA?

 

Wysokość opłaty celnej na towary sprowadzane z Chin nie jest stała. Elektronika, tak jak smartfony czy tablety, jest z niej całkowicie zwolniona. Są jednak towary, za które trzeba zapłacić nawet 50% ich wartości.

Podobnie jest w przypadku stawek celnych na towary sprowadzane z USA. Tutaj na przykład za ręczne wózki widłowe opłata nie jest w ogóle naliczana, podczas gdy za wełniany garnitur trzeba zapłacić 12%, a za nieprzemakalne obuwie za kostkę – 17%.

 

Wnioski

 

Cło jest nieodłącznym elementem handlu międzynarodowego. Warto więc znać przepisy i być świadomym, ile wynoszą opłaty celne, aby uniknąć niespodziewanych kosztów. Aby ułatwić ten proces, można skorzystać z usług firm przewozowych, takich jak akcyzawarszawa.pl, które pomagają w załatwieniu wszystkich formalności związanych z rejestracją samochodu importowanego z zagranicy, ubezpieczeniem oraz opłatą akcyzy.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

03 czerwca 2024
W obliczu rosnących wymagań środowiskowych i technologicznych rewolucji, pojazdy hybrydowe coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na globalnych rynkach motoryzacyjnych, w tym w Polsce. Oprócz korzyści ekologicznych, właściciele tych pojazdów mogą
02 czerwca 2024
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to ważny, ale często skomplikowany proces dla wielu kierowców w Polsce. Aby uniknąć problemów i opóźnień, kluczowe jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów i dokładne zapoznanie
19 maja 2024
Akcyza za samochód stanowi znaczący element finansowej rzeczywistości każdego, kto zdecyduje się na import pojazdu lub zakup nowego samochodu w Polsce. Jest to podatek, który należy uiścić nie tylko ze