×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

18 września 2023

Przekroczenie Terminu Badania Technicznego: Co Powinieneś Wiedzieć

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Badanie techniczne jest obowiązkowe dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Prawidłowo przeprowadzone i aktualne badanie techniczne to gwarancja, że pojazd jest sprawny i bezpieczny dla użytkownika oraz innych uczestników ruchu drogowego. Ale co jeśli przekroczysz termin badania technicznego? W tym artykule odpowiemy na to pytanie, zbadamy potencjalne konsekwencje i pokażemy, jak uniknąć niepotrzebnych problemów.

 

1. Czym jest Badanie Techniczne?

 

Badanie techniczne to kontrola stanu technicznego pojazdu, która ma na celu ocenę jego bezpieczeństwa i sprawności. Jest to procedura obowiązkowa dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów, zarówno nowych, jak i używanych. Badanie techniczne przeprowadza się w specjalnie do tego celu wyznaczonych stacjach kontroli pojazdów.

 

2. Jak Często Należy Przeprowadzać Badanie Techniczne?

 

Generalna zasada mówi, że badanie techniczne należy przeprowadzać raz do roku. Jednakże, istnieją pewne wyjątki. Pierwsze badanie techniczne nowego pojazdu wykonywane jest przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Następne badanie przeprowadza się po 2 latach, a kolejne już co rok. Warto jednak pamiętać, że samochody wyposażone w instalację LPG muszą przechodzić badanie techniczne co rok, bez względu na ich wiek.

 

3. Jakie są Koszty Badania Technicznego?

 

Koszt badania technicznego zależy od rodzaju pojazdu. Dla przykładu:

 • samochód osobowy - 99 zł
 • samochód osobowy z instalacją LPG/CNG - 162 zł
 • motocykl - 63 zł
 • motorower - 51 zł
 • ciągnik rolniczy - 63 zł
 • przyczepa rolnicza do 1,5 t - 41 zł
 • samochód ciężarowy do 16 ton D.M.C. - 153 zł
 • samochód ciężarowy powyżej 16 ton D.M.C. - 176 zł
 • autobus przeznaczony do przewozu więcej niż 15 osób - 199 zł

 

4. Ile trwa Badanie Techniczne?

 

Badanie techniczne zajmuje średnio około 15-20 minut, jeśli auto jest sprawne. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek problemy, diagnosta może poświęcić na to więcej czasu.

 

5. Za Co Można Nie Przejść Badania Technicznego?

 

Istnieje wiele powodów, dla których pojazd może nie przejść badania technicznego. Oto niektóre z nich:

 • Wycieki płynów z komory silnika, układu paliwowego lub hamulcowego
 • Wycieki z mostów napędowych
 • Uszkodzenia (dziury) układu wydechowego
 • Duże luzy w układzie jezdnym i kierowniczym
 • Wycieki z amortyzatorów
 • Negatywny wynik badania amortyzatorów - duża różnica pomiędzy kołami jednej osi
 • Negatywny wynik badania hamulców - duża różnica pomiędzy kołami jednej osi
 • Brak lub uszkodzenie oświetlenia
 • Silna korozja elementów nośnych
 • Niewidoczny, nieprawidłowy numer VIN
 • Dodatkowe elementy, które mogą stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym
 • Duże zużycie bieżnika opon lub różne bieżniki na jednej osi

 

6. Co Zrobić, Jeśli Samochód Nie Przeszedł Przeglądu?

 

Jeśli auto nie przejdzie pozytywnie badania technicznego, diagnosta jest zobligowany do rejestracji takiej sytuacji, wpisania usterki i odesłania kierowcy z zaświadczeniem ważnym 14 dni. Należy wtedy przeprowadzić powtórne badanie techniczne. Możliwe są trzy scenariusze:

 • Powrót na tę samą SKP w ciągu 14 dni i przeprowadzenie badania częściowego - tańsze niż pełne badanie techniczne, bo dotyczy wyłącznie badanego obszaru.
 • Powrót na tę samą SKP po upływie 14 dni i przeprowadzenie pełnego badania technicznego - trzeba zapłacić za cały przegląd.
 • Przejazd na inną SKP w dowolnym terminie i zrobienie ponownego pełnego badania technicznego - trzeba zapłacić za cały przegląd.

 

7. Badanie Techniczne Po Terminie - Koszty

 

Jeśli przekroczysz termin badania technicznego i pojedziesz na stację kontroli pojazdów po terminie, nie zapłacisz więcej. Nie grożą Ci w tym momencie żadne kary ani opłaty dodatkowe.

 

8. Co Grozi Za Przekroczenie Terminu Badania Technicznego?

 

Brak ważnego badania technicznego jest równoznaczny z niedopuszczeniem pojazdu do ruchu. W przypadku przekroczenia terminu badania technicznego, kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości co najmniej 1500 zł, a maksymalnie do 5000 zł.

 

9. Jak Uniknąć Przekroczenia Terminu Badania Technicznego?

 

Aby uniknąć przekroczenia terminu badania technicznego, warto zapisywać sobie daty kolejnych badań w kalendarzu lub ustawiać przypomnienia w telefonie. Niektóre stacje diagnostyczne oferują usługę przypomnienia o konieczności przeprowadzenia badania.

 

10. Jakie Są Konsekwencje Przekroczenia Terminu Badania Technicznego?

 

Przekroczenie terminu badania technicznego może skutkować nie tylko mandatem, ale również zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Mogą pojawić się także problemy przy sprzedaży pojazdu - "dziura" w historii pojazdu może zniechęcić potencjalnych kupujących.

 

Podsumowanie

 

Przekroczenie terminu badania technicznego to sytuacja, której lepiej unikać. Oprócz konieczności zapłaty mandatu, możemy mieć problemy ze sprzedażą samochodu, a przede wszystkim stwarzamy potencjalne zagrożenie na drodze. Dlatego warto pamiętać o regularnym przeprowadzaniu badań technicznych i korzystać z usług profesjonalnych firm, takich jak Akcyzawarszawa.pl, które pomogą nam w załatwieniu wszystkich formalności związanych z rejestracją pojazdu w Warszawie i okolicach.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in