×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

27 lipca 2023

Rejestracja samochodu online Warszawa - Kompleksowy przewodnik krok po kroku

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

 

Zakup nowego lub używanego samochodu to emocjonujące doświadczenie. Jednak, po zakupie, niezaprzeczalnym obowiązkiem jest rejestracja pojazdu. W dzisiejszych czasach, dzięki cyfryzacji, możliwe jest przeprowadzenie procesu rejestracji samochodu online. W tym artykule, omówimy szczegółowo, jak przebiega proces online car registration Warsaw, czyli rejestracji samochodu online w Warszawie.

 

Czy każdy może zarejestrować samochód online w Warszawie?

 

Choć teoretycznie każdy właściciel samochodu może złożyć wniosek o rejestrację pojazdu przez Internet, w praktyce nie jest to takie proste. Co więcej:

  • Rejestracja samochodu przez Internet jest dostępna wyłącznie dla osób, które posiadają profil zaufany lub aplikację mObywatel (konieczne jest złożenie elektronicznego podpisu),
  • Wniosek o rejestrację można złożyć tylko w tym urzędzie, który posiada elektroniczną skrzynkę podawczą.

 

Jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji samochodu online w Warszawie?

 

Przygotowanie odpowiednich dokumentów jest kluczowym krokiem rejestracji samochodu online. Należy zgromadzić następujące dokumenty:

  • Dowód własności pojazdu lub dokument potwierdzający powierzenie pojazdu, np. umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT.
  • Świadectwo zgodności WE albo świadectwo zgodności wraz z właściwym oświadczeniem (wymagane opcjonalnie w niektórych przypadkach).
  • Dowód rejestracyjny (jeżeli pojazd był już rejestrowany).
  • Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego - jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie ma aktualnego wpisu o ważnym badaniu technicznym.

Jeśli pojazd został sprowadzony z zagranicy, lista dokumentów wymaganych do jego rejestracji jest dłuższa. Znajduje się na niej m.in. potwierdzenie zapłaty akcyzy (gdy pojazd został przywieziony z jednego z krajów UE) czy dowód odprawy celnej (gdy auto pochodzi z kraju spoza UE). Samochód musi być także ubezpieczony. W tym przypadku, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak akcyzawarszawa.pl, która zajmuje się obsługą akcyzy za auto importowane z zagranicy oraz rejestracją samochodu dla klienta.

 

Jak przebiega proces rejestracji używanego samochodu online w Warszawie?

 

Rejestracja samochodu przez Internet to wygodne rozwiązanie - pozwala uniknąć kolejek w urzędzie czy zmiany planów, gdy nie odpowiada nam termin zaproponowany przez urzędnika. Jak odbywa się rejestracja auta online krok po kroku?

 

Sprawdź, czy możesz złożyć wniosek przez Internet

Na początku upewnij się, że rejestracja auta online w danym urzędzie w ogóle będzie możliwa - musi on korzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK). Urzędy mogą przystąpić do ESP PiK, jednak nie jest to regułą.

 

Wypełnij wniosek elektronicznie

Podczas wypełniania wniosku o rejestrację samochodu online przydadzą Ci się przygotowane wcześniej dokumenty. W formularzu należy wypełnić swoje dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia), adres zamieszkania (miejscowość, ulica, numer lokalu) i dane do kontaktu (numer telefonu, adres e-mail) oraz dane pojazdu, który chcesz zarejestrować - rodzaj pojazdu (np. samochód osobowy), markę, typ, model, rok produkcji, numer VIN, numer silnika, numer rejestracyjny.

 

Dołącz skany dokumentów

Kolejny krok rejestracji auta online polega na dołączeniu skanów dokumentów. W zależności od tego, czy samochód był zarejestrowany w Polsce, czy też został sprowadzony z zagranicy, dołącz skan dowodu własności pojazdu, skan świadectwa zgodności WE, skan dowodu rejestracyjnego - gdy pojazd był zarejestrowany, skan dowodu odprawy celnej - gdy pojazd został sprowadzony spoza UE, skan dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy - gdy pojazd został sprowadzony z innego państwa UE, skan zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.

 

Opłaty za rejestrację samochodu online

W kolejnym kroku możesz dokonać płatności za zarejestrowanie pojazdu. Nie musisz przy tym znać numeru rachunku bankowego urzędu. Po zrobieniu opłat nie będziesz mógł od razu podpisać wniosku - ESP PiK będzie oczekiwał na potwierdzenie zaksięgowania płatności.

 

Podpisanie wniosku

Ostatnim krokiem rejestracji samochodu przez Internet jest podpisanie wniosku. Do wyboru są dwie opcje - własny certyfikat i profil zaufany. Gdy wniosek zostanie przekazany do właściwego urzędu, wygenerowane zostanie Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). Możesz je podejrzeć lub pobrać do pliku w formacie XML.

 

Jak długo trwa proces rejestracji samochodu online w Warszawie?

 

Rejestracja samochodu online - podobnie jak rejestracja podczas wizyty w urzędzie - składa się z dwóch etapów. Pierwszy to rejestracja czasowa, czyli zarejestrowanie pojazdu na okres 30 dni. Zalegalizowane tablice rejestracyjne, nalepkę kontrolną i pozwolenie czasowe urząd może przesłać na wskazany przez Ciebie adres. Poniesiesz jednak koszt nadania przesyłki za potwierdzeniem odbioru.

Drugi etap to rejestracja właściwa. W trakcie wspomnianych 30 dni urzędnicy sprawdzają dokumenty i dokonują rejestracji pojazdu. Gdy auto zostanie zarejestrowane na stałe, możesz odebrać dokumenty z urzędu lub mogą one zostać wysłane na wskazany przez Ciebie adres. W drugim przypadku również poniesiesz koszty nadania przesyłki.

 

Czy zgłoszenie nabycia auta online jest równoznaczne z jego rejestracją?

 

Zgłoszenie nabycia pojazdu często bywa błędnie określane jako „rejestracja samochodu online". Tymczasem to dwie różne procedury, które mają dwa różne cele.

Rejestracja samochodu online - jak wskazuje sama nazwa - kończy się zarejestrowaniem pojazdu. Z kolei zbycie lub nabycie pojazdu zarejestrowanego w Polsce wystarczy zgłosić do urzędu. Ta druga czynność ma charakter informacyjny i nie kończy się zmianą danych w dowodzie rejestracyjnym.

 

Kiedy dealer może dokonać rejestracji samochodu online za kupującego?

 

Kupujesz samochód, przyczepę lub motorower z salonu? Od 4 czerwca 2021 r. w formalnościach związanych z rejestracją pojazdu klientów mogą wyręczyć dealerzy - nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym przewiduje, że mogą oni w imieniu klienta zarejestrować sprzedany pojazd online za pośrednictwem firmowego konta ePUAP.

Aby przedstawiciel salonu sprzedaży mógł działać w Twoim imieniu, musisz go upoważnić do:

  • Złożenia wniosku o rejestrację pojazdu
  • Odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych

 

Podsumowanie

 

Rejestracja samochodu online w Warszawie to proces, który choć może wydawać się skomplikowany, jest w rzeczywistości prosty i wygodny. Dzięki cyfryzacji, możemy załatwić większość formalności bez wychodzenia z domu, co jest niewątpliwą zaletą, zwłaszcza w obecnych czasach. Pamiętaj jednak, że rejestracja samochodu online w Warszawie nie jest możliwa w każdym urzędzie, dlatego zawsze sprawdź, czy Twój lokalny urząd oferuje taką możliwość. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z firmą akcyzawarszawa.pl, która zajmuje się wszystkimi formalnościami związanymi z akcyzą i rejestracją samochodu.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

10 lutego 2024
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje sprowadzenie samochodu na zamówienie? Ta kwestia, z pozoru prosta, zawiera w sobie wiele niuansów, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji. Obejmuje standardowe
04 lutego 2024
Nieuszkodzone samochody z USA zyskują na popularności wśród entuzjastów motoryzacji. Czy warto jednak inwestować w takie pojazdy? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć wszystko, czego potrzebujesz, aby podjąć świadomą decyzję. Dlaczego
04 lutego 2024
Importowanie auta z USA do Polski to proces wieloetapowy, obejmujący wybór pojazdu, zakup, transport do portu, wysyłkę, odprawę celną, dostawę, rejestrację oraz dostosowanie samochodu do polskich przepisów. W 2023 roku,