×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

01 czerwca 2023

Rejestracja samochodu Tarnów Krok po kroku

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Rejestracja samochodu to obowiązek każdego właściciela pojazdu, a procedura ta może różnić się w zależności od miejsca zamieszkania. W tym artykule skupimy się na rejestracji samochodu w Tarnowie. Dowiesz się, jakie dokumenty są potrzebne, jaki jest czas na rejestrację, jakie są koszty oraz wiele innych ważnych informacji.

 

1. Terminy i obowiązki związane z rejestracją samochodu

 

a. Termin rejestracji samochodu

W Tarnowie, podobnie jak w całej Polsce, termin na rejestrację samochodu wynosi 30 dni od daty zakupu lub darowizny. W przypadku nowego pojazdu, właściciel może upoważnić salon lub przedstawiciela salonu do rejestracji samochodu.

 

b. Obowiązek rejestracji

Właściciele używanych samochodów nie zawsze mają obowiązek przerejestrowania pojazdu. Jeśli poprzednia rejestracja miała miejsce w obrębie tego samego powiatu, konieczne jest jedynie poinformowanie Wydziału Komunikacji.

 

c. Rejestracja samochodu zabytkowego

Dla starszych samochodów istnieje możliwość rejestracji jako samochodu zabytkowego. Wymagane jest, aby auto miało co najmniej 25 lat i nie było wypuszczane na rynek od przynajmniej 15 lat. Oryginalność części powinna stanowić minimum 75% samochodu.

 

2. Ubezpieczenie OC – obowiązek przed rejestracją

 

Przed udaniem się do Wydziału Komunikacji, należy wykupić obowiązkową polisę OC. W przypadku nowych pojazdów, musi być ona wykupiona przez właściciela. Jeśli chodzi o auta używane, warto sprawdzić, czy poprzednia polisa jeszcze nie obowiązuje. W takim przypadku nowy właściciel nie ma obowiązku zakupu kolejnej.

 

a. Wybór odpowiedniej polisy OC

Warto zapoznać się z ofertą różnych firm ubezpieczeniowych. Jednym z przykładów może być LINK4, które zdobyło pierwsze miejsce w rankingu Gazety Bankowej w kategorii Pakiet OC.

 

3. Wydział Komunikacji – miejsce rejestracji samochodu

 

Rejestrację samochodu w Tarnowie można przeprowadzić w Wydziale Komunikacji zlokalizowanym w okolicy miejsca zamieszkania. Możliwe jest także skorzystanie z urzędu przy miejscu zameldowania. Przed wizytą warto zarezerwować termin przez Internet.

 

4. Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

 

a. Wniosek o rejestrację pojazdu

Należy wypełnić wniosek o zarejestrowanie samochodu drukowanymi literami i złożyć go w Wydziale Komunikacji.

 

b. Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych

Jeśli samochod nie posiada tablic rejestracyjnych, należy złożyć oświadczenie o ich braku.

 

c. Inne dokumenty

W zależności od sytuacji, może być wymagane przedstawienie innych dokumentów, takich jak umowa kupna-sprzedaży, dowod osobisty czy pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu.

 

5. Kto może zarejestrować lub przerejestrować pojazd?

 

Do zarejestrowania lub przerejestrowania pojazdu uprawnieni są:

  • właściciel pojazdu,
  • wszyscy współwłaściciele, którzy muszą jednocześnie stawić się w urzędzie,
  • przedstawiciel posiadający upoważnienie do rejestracji pojazdu,
  • właściciel firmy lub pełnomocnik, jeśli pojazd jest własnością firmy.

 

6. Jak wygląda procedura rejestracji samochodu?

 

a. Rejestracja nowego samochodu

Nowe auto należy zarejestrować, zanim kierowca wyjedzie nim z salonu. Może to zrobić osobiście, w Wydziale Komunikacji, lub podpisać upoważnienie u dealera samochodowego.

 

b. Rejestracja używanego samochodu

W przypadku używanego samochodu, należy zgłosić się do Wydziału Komunikacji wraz z wymaganymi dokumentami, takimi jak umowa kupna-sprzedaży, dowód osobisty, wniosek o rejestrację pojazdu oraz oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych (jeśli dotyczy).

 

7. Ile trwa rejestracja samochodu?

 

Rejestracja powinna trwać nie dłużej niż 30 dni kalendarzowych. Na ten czas zostanie wydany tymczasowy, tzw. miękki dowód rejestracyjny. Do 30 dni nastąpi właściwa rejestracja pojazdu, a kierowca będzie mógł odebrać tzw. twardy dowód rejestracyjny.

 

8. Koszt rejestracji samochodu

 

Koszt rejestracji samochodu zależy od rodzaju pojazdu, jego mocy silnika oraz pojemności. Warto sprawdzić aktualne ceny na stronie urzędu odpowiedzialnego za rejestrację samochodu.

 

9. Rejestracja pojazdu online

 

W niektórych przypadkach możliwa jest rejestracja pojazdu online. Warto sprawdzić, czy taka opcja jest dostępna w Tarnowie oraz jakie są wymagane kroki i dokumenty.

 

10. Sprawdzenie historii pojazdu przed rejestracją

 

Przed zakupem i rejestracją samochodu warto sprawdzić historię pojazdu, aby uniknąć zagrożeń takich jak ukryte uszkodzenia, korekta licznika czy użytkowanie pojazdu jako TAXI.

W przypadku pytań lub wątpliwości, warto skontaktować się z Wydziałem Komunikacji w Tarnowie, aby uzyskać wszelkie niezbędne informacje dotyczące rejestracji samochodu.

Podsumowując, rejestracja samochodu w Tarnowie wymaga zgromadzenia odpowiednich dokumentów, wykupienia polisy OC oraz wizyty w Wydziale Komunikacji. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić wszystkie wymagane kroki oraz przestrzegać terminów rejestracji, aby uniknąć problemów związanych z użytkowaniem pojazdu.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

03 czerwca 2024
W obliczu rosnących wymagań środowiskowych i technologicznych rewolucji, pojazdy hybrydowe coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na globalnych rynkach motoryzacyjnych, w tym w Polsce. Oprócz korzyści ekologicznych, właściciele tych pojazdów mogą
02 czerwca 2024
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to ważny, ale często skomplikowany proces dla wielu kierowców w Polsce. Aby uniknąć problemów i opóźnień, kluczowe jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów i dokładne zapoznanie
19 maja 2024
Akcyza za samochód stanowi znaczący element finansowej rzeczywistości każdego, kto zdecyduje się na import pojazdu lub zakup nowego samochodu w Polsce. Jest to podatek, który należy uiścić nie tylko ze