×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

19 sierpnia 2023

Uważaj na dokumenty samochodów z Belgii: Kompletny przewodnik po rejestracji

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Każdego roku tysiące Polaków decyduje się na zakup samochodu za granicą. Jedną z najpopularniejszych destynacji jest Belgia, kraj znany z wysokiej jakości używanych pojazdów. Jednak kupując auto poza granicami naszego kraju, musimy pamiętać o wielu formalnościach, które należy dopełnić. W tym artykule skupimy się na najważniejszych z nich - na dokumentach samochodów z Belgii, na których szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę.

 

1. Dlaczego warto sprowadzić auto z Belgii?

 

Belgia jest jednym z najpopularniejszych krajów, z którego Polacy sprowadzają używane samochody. W 2020 roku do Polski trafiło blisko 56,8 tys. pojazdów z Belgii. Ich popularność wynika przede wszystkim z dobrej jakości oferty. Samochody z Belgii są zazwyczaj bardzo dobrze utrzymane, często serwisowane w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO). Co więcej, Belgowie traktują nawet drobne stłuczki jako całkowitą szkodę i wolą kupić nowe auto, co wpływa na atrakcyjność cenową pojazdów na tamtejszym rynku.

 

2. Gdzie szukać ofert na samochód z Belgii?

 

Używane auto z Belgii można kupić w polskim komisie lub od handlarzy, którzy specjalizują się w imporcie z tego kraju. Możemy jednak trafić na powypadkowy egzemplarz. Warto więc samodzielnie sprowadzić samochód i zakupić go na miejscu od osoby prywatnej. Można to zrobić na jednej z lokalnych giełd samochodowych lub w serwisach ogłoszeniowych, takich jak autoscout24.be, 2dehands.be/autos, gocar.be czy a12auto.be.

 

3. Jak sprawdzić samochód z Belgii?

 

Przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży, koniecznie sprawdź stan techniczny samochodu na miejscu. W tym celu warto zabrać ze sobą osobę dobrze znającą się na motoryzacji. Warto skorzystać również z usług lokalnej stacji diagnostycznej, gdzie przegląd kosztuje od 30 do 50 euro.

 

4. Jakie dokumenty odebrać od właściciela auta z Belgii?

 

Po zawarciu umowy kupna-sprzedaży, upewnij się, że sprzedawca przekazał Ci wszystkie niezbędne dokumenty. W przypadku zakupu od prywatnego właściciela jest to umowa kupna-sprzedaży. W komisie samochodowym otrzymasz fakturę. Dotychczasowy posiadacz samochodu musi przekazać Ci także dowód rejestracyjny, komplet kluczyków, dokument Car-Pass oraz książkę serwisową. Jeśli była wydana karta pojazdu, to również musi Ci ją dać.

 

5. Jak zarejestrować samochód z Belgii w Polsce?

 

Po sprowadzeniu samochodu do Polski, musisz go zarejestrować. W tym celu musisz zgłosić się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Musisz tam pojawić się osobiście albo wysłać pełnomocnika.

 

6. Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta z Belgii?

 

Przy rejestracji samochodu, musisz przedstawić następujące dokumenty:

  • Dowód rejestracyjny
  • Car-pass
  • Potwierdzenie aktualnego badania technicznego
  • Dowód opłacenia akcyzy
  • Umowę kupna-sprzedaży lub fakturę

 

7. Co zrobić, gdy zgubi się dowód rejestracyjny?

 

Czasami może zdarzyć się, że dowód rejestracyjny ulegnie zgubieniu. W takim przypadku, sprzedawca powinien dostarczyć dokument potwierdzający fakt zgubienia dowodu rejestracyjnego, który uzyskał na policji. Taki dokument potwierdza jednocześnie, iż auto nie zostało skradzione.

 

8. Ile kosztuje rejestracja samochodu z Belgii?

 

Koszt zarejestrowania auta z Belgii wynosi 256 złotych, biorąc pod uwagę zwyczajne tablice. Jeśli wybierzesz indywidualne, cena rośnie do prawie 1200 złotych. Ponadto musisz wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty, takie jak tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży, opłatę akcyzową i koszty związane z transportem samochodu z Belgii do Polski.

 

9. Czy muszę płacić VAT za samochód z Belgii?

 

Rejestracja samochodu z Belgii nie wymaga opłaty podatku VAT, przynajmniej jeśli chodzi o osoby fizyczne. Inaczej jest, kiedy zdecydujesz się na zakup samochodu w komisie. Ponadto w Unii Europejskiej nie trzeba też opłacać cła.

 

10. Jak wygląda transport samochodu z Belgii do Polski?

 

Można skorzystać z usług firm transportowych, które sprowadzą auto z Belgii do Polski. Koszt transportu auta z Belgii z pomocą specjalnej firmy to średnio 1,20 zł/kilometr. Możesz zapłacić zatem nawet 1600 złotych.

 

Nie zapomnij o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC dla swojego nowego pojazdu. Firma AkcyzaWarszawa.pl oferuje kompleksową obsługę związaną z opłatą akcyzy za samochód sprowadzony z Belgii. Współpracując z nimi, możesz być pewien, że wszystkie formalności zostaną załatwione sprawnie i bezproblemowo.

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie i uwaga na dokumenty samochodów z Belgii to klucz do udanego zakupu. Jeżeli będziesz postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, proces rejestracji auta z Belgii w Polsce przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in