×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

13 lipca 2023

Akcyza na samochód we Wrześni - Twój kompletny przewodnik

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Zapłata podatku akcyzowego za samochód jest jednym z podstawowych obowiązków, które musi wykonać każdy, kto sprowadza pojazd do Polski z zagranicy. Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jak obliczyć akcyzę, jak ją zapłacić i jakie są konsekwencje niewypełnienia tego obowiązku.

 

Podatek Akcyzowy: Czym Jest i Kiedy Go Płacimy?

 

Podatek akcyzowy to specjalne obciążenie, które płacimy, gdy sprowadzamy samochód z zagranicy. Obowiązek ten dotyczy zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. Wysokość podatku zależy od wartości pojazdu i pojemności silnika.

Podatek akcyzowy musimy zapłacić w przypadku sprowadzenia do Polski samochodu, który nie był wcześniej zarejestrowany na terytorium naszego kraju. Dotyczy to zarówno nowych, jak i używanych samochodów osobowych.

 

Jak Obliczyć Wysokość Akcyzy?

 

Wysokość podatku akcyzowego zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, od wartości pojazdu, określonej w umowie kupna-sprzedaży. Jeśli kupujemy pojazd na firmę, wówczas liczy się kwota umieszczona na fakturze. Po drugie, na stawkę akcyzy wpływa również pojemność silnika.

Stawki akcyzy na samochód określone są w ustawie o podatku akcyzowym. Są one uzależnione od pojemności silnika auta i wynoszą:

  • 3,1% wartości pojazdu dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
  • 18,6% wartości pojazdu dla pojazdów z silnikiem powyżej 2000 cm3.

W przypadku hybryd obowiązują preferencyjne stawki, które są niższe o 50%.

 

Jak Zapłacić Podatek Akcyzowy?

 

Za pomocą internetu możemy załatwić prawie wszystko - od zakupów, po poradę lekarską. Teraz, dzięki rozwojowi technologii, możemy również zapłacić podatek akcyzowy za samochód online.

Aby to zrobić, musimy założyć konto na platformie usług elektronicznych skarbowo-celnych (PUESC). Następnie wypełniamy formularz deklaracji AKC-U/S, podając swoje dane oraz dane samochodu. Po wypełnieniu formularza obliczamy wysokość akcyzy, podpisujemy deklarację i wysyłamy ją do urzędu skarbowego.

Następnie przechodzimy do płatności akcyzy. Niestety, platforma PUESC nie przekieruje nas do naszego banku. Musimy to zrobić samodzielnie, korzystając z aplikacji bankowej.

Wreszcie, po zaksięgowaniu przelewu na koncie urzędu skarbowego, otrzymujemy potwierdzenie opłacenia akcyzy. Dokument ten musimy wydrukować i przedstawić go podczas rejestracji pojazdu.

 

Jakie Są Konsekwencje Niezapłacenia Akcyzy?

 

Za każdy dzień zwłoki w zapłacie podatku akcyzowego urząd skarbowy nalicza karne odsetki. Ponadto, rejestracja samochodu bez okazania potwierdzenia opłaty akcyzy nie będzie możliwa.

W przypadku nieuregulowania należnej kwoty podatku akcyzowego, kupujący musi zapłacić odsetki karne. W zależności od długości opóźnienia oraz szybkości zapłaty, mogą one wynieść 4 lub 8% w skali roku.

 

Jakie Samochody Są Zwolnione z Podatku Akcyzowego?

 

Zwolnione z podatku akcyzowego są samochody elektryczne i wodorowe, zarówno nowe, jak i używane importowane do kraju. Ponadto, zwolnione z akcyzy są również hybrydy plug-in z silnikiem spalinowym o pojemności do 2000 cm3.

 

Jakie Błędy Mogą Wystąpić Podczas Wypełniania Deklaracji Akcyzowej?

 

Pomyłki mogą zdarzyć się każdemu. Jeżeli zauważyłeś, że popełniłeś błąd podczas wypełniania deklaracji akcyzowej, konieczna jest jej korekta. W przypadku pomyłki, jak na przykład nieprawidłowo wpisany numer VIN, konieczna jest korekta deklaracji.

 

Jakie Są Korzyści z Korzystania z Usług Firmy Akcyzawarszawa.pl?

 

Firma akcyzawarszawa.pl zajmuje się obsługą podatku akcyzowego dla klientów. Oferujemy kompleksową usługę, która obejmuje obliczanie akcyzy, abyś płacił jak najmniej. Dzięki naszym usługom, nie musisz martwić się o skomplikowane procedury podatkowe.

 

Podsumowanie

 

Podatek akcyzowy to jedno z wielu obowiązków, które muszą być dopełnione podczas sprowadzania samochodu z zagranicy. Wiedza na temat tego podatku i procesu jego płatności jest kluczowa dla każdego, kto planuje sprowadzić samochód do Polski. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z usług firmy akcyzawarszawa.pl, która pomoże Ci w całym procesie i obliczy akcyzę tak, abyś płacił jak najmniej.

 

Potrzebujesz więcej wiedzy?

10 lutego 2024
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje sprowadzenie samochodu na zamówienie? Ta kwestia, z pozoru prosta, zawiera w sobie wiele niuansów, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji. Obejmuje standardowe
04 lutego 2024
Nieuszkodzone samochody z USA zyskują na popularności wśród entuzjastów motoryzacji. Czy warto jednak inwestować w takie pojazdy? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć wszystko, czego potrzebujesz, aby podjąć świadomą decyzję. Dlaczego
04 lutego 2024
Importowanie auta z USA do Polski to proces wieloetapowy, obejmujący wybór pojazdu, zakup, transport do portu, wysyłkę, odprawę celną, dostawę, rejestrację oraz dostosowanie samochodu do polskich przepisów. W 2023 roku,