×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

27 sierpnia 2023

Czas na przerejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy - co musisz wiedzieć?

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Planujesz zakup samochodu za granicą w 2023 roku? Jest to nadal atrakcyjna opcja dla wielu osób, które pragną znaleźć pojazd w atrakcyjnej cenie. Jednak po zakupie auta za granicą, nie można zapomnieć o konieczności jego rejestracji w Polsce. Czas na przerejestrowanie samochodu jest ściśle określony przez prawo, a niezastosowanie się do tego terminu może skutkować karą finansową. W tym artykule dowiesz się, jakie są obecne terminy na rejestrację auta, jakie są podstawowe opłaty oraz jak przebiega proces przerejestrowania pojazdu po zakupie. Zachęcamy również do skorzystania z usług firmy akcyzawarszawa.pl, która zajmuje się rejestracją samochodów za klienta, opłatą akcyzy za samochód oraz zapewnia najtańsze ubezpieczenie.

 

Ile czasu na przerejestrowanie samochodu?

 

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy sobie wyjaśnić, jest odpowiedź na pytanie - ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabywca nowego lub używanego pojazdu ma 30 dni na przerejestrowanie samochodu. Ten termin dotyczy zarówno pojazdów zakupionych w Polsce, jak i sprowadzonych z zagranicy. Liczy się go od dnia zakupu auta lub od dnia jego sprowadzenia do kraju.

W przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy, istotne jest to, że termin 30 dni na przerejestrowanie auta zostaje czasowo wydłużony do 60 dni. To oznacza, że po sprowadzeniu pojazdu z innego kraju, masz 60 dni na dopełnienie wszystkich formalności związanych z rejestracją pojazdu.

 

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu - co grozi za niezastosowanie się do terminu?

 

Niezastosowanie się do powyższych terminów na przerejestrowanie samochodu może skutkować nałożeniem kary finansowej. Zgodnie z przepisami prawa, jeżeli właściciel pojazdu nie zgłosi zakupu auta do starostwa w ciągu 30 dni od zakupu, może zostać obciążony karą grzywny w wysokości od 200 do 1000 zł. W przypadku aut sprowadzonych zza granicy, kary pieniężne zaczynają obowiązywać po upływie terminu 60 dni.

 

Procedura przerejestrowania samochodu - co musisz zrobić?

 

Jeżeli zastanawiasz się, jak przerejestrować samochód, poniżej przedstawiamy szczegółowy opis procedury. Przede wszystkim, przerejestrowanie samochodu odbywa się w wydziale komunikacji, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania nabywcy samochodu. Może to być urząd starostwa powiatowego, urząd miasta (w przypadku miast na prawach powiatu) lub urząd dzielnicy (w przypadku miast takich jak Warszawa).

Do wniosku o przerejestrowanie pojazdu, musisz dołączyć następujące dokumenty:

  • Umowę zakupu samochodu lub fakturę
  • Dowód rejestracyjny
  • Zaświadczenie o ważności badania technicznego
  • Dowód opłacenia akcyzy
  • Polisę OC

W przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy, może być wymagane dodatkowo zaświadczenie o opłaceniu tzw. opłaty recyklingowej (jeśli pojazd był sprowadzony przed 1 stycznia 2016 r. i jest rejestrowany po raz pierwszy w Polsce) oraz dowód odprawy celnej.

 

Koszty przerejestrowania samochodu - ile to kosztuje?

 

Przerejestrowanie samochodu wiąże się z koniecznością uiszczenia odpowiednich opłat. W przypadku aut zakupionych w Polsce, koszty przerejestrowania samochodu wynoszą:

  • Opłata ewidencyjna - 1,50 zł
  • Opłata za tablice rejestracyjne - 80 zł (jeśli jest wymagana ich wymiana)
  • Opłata za komplet nalepek legalizacyjnych na tablice rejestracyjne - 12,50 zł
  • Opłata za pozwolenie czasowe - 13,50 zł
  • Opłata za dowód rejestracyjny - 54 zł

Łączny koszt przerejestrowania samochodu wynosi zatem 161,50 zł, jednak może być niższy, jeśli nie wymieniamy tablic rejestracyjnych. W przypadku aut sprowadzonych z zagranicy, koszty mogą być wyższe i obejmują opłatę za wydanie dokumentu VAT 25, badanie techniczne, tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego oraz podatek akcyzowy.

 

Podsumowanie

 

Zakup samochodu za granicą to nie tylko korzystna cena, ale także konieczność dopełnienia wielu formalności. Najważniejszym z nich jest przerejestrowanie samochodu w Polsce. Pamiętaj, że masz na to 30 dni (lub 60 dni w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy), a niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować karą finansową. Jeżeli nie chcesz samodzielnie załatwiać wszystkich formalności związanych z rejestracją samochodu, skorzystaj z usług firmy akcyzawarszawa.pl. Firma ta zajmuje się rejestracją samochodów za klienta, opłacaniem akcyzy za samochód oraz zapewnia najtańsze ubezpieczenie. Nie zwlekaj i skorzystaj z ich usług już dziś!

Potrzebujesz więcej wiedzy?

03 czerwca 2024
W obliczu rosnących wymagań środowiskowych i technologicznych rewolucji, pojazdy hybrydowe coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na globalnych rynkach motoryzacyjnych, w tym w Polsce. Oprócz korzyści ekologicznych, właściciele tych pojazdów mogą
02 czerwca 2024
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to ważny, ale często skomplikowany proces dla wielu kierowców w Polsce. Aby uniknąć problemów i opóźnień, kluczowe jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów i dokładne zapoznanie
19 maja 2024
Akcyza za samochód stanowi znaczący element finansowej rzeczywistości każdego, kto zdecyduje się na import pojazdu lub zakup nowego samochodu w Polsce. Jest to podatek, który należy uiścić nie tylko ze