×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

29 sierpnia 2023

Kara za nieprzerejestrowanie pojazdu - od kiedy obowiązują przepisy?

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Decyzja o zakupie samochodu to początek procesu, który wymaga dopełnienia wielu formalności. Jednym z najważniejszych obowiązków nowego właściciela jest przerejestrowanie pojazdu. W przypadku zignorowania tego obowiązku, grozi nam kara. Na pytanie "kara za nieprzerejestrowanie samochodu - od kiedy obowiązują przepisy?" odpowiemy w niniejszym artykule.

 

Przepisy prawa o ruchu drogowym

 

Zgodnie z art. 78 ust. 2 i art. 71 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym, każdy nabywca samochodu ma obowiązek zgłosić jego zakup. Ustawa zobowiązuje do tego w ciągu 30 dni od daty zakupu. Przez wiele lat ten przepis był ignorowany, ponieważ nie był obwarowany żadną sankcją. Sytuacja zmieniła się jednak 1 stycznia 2020 roku, kiedy to zaczął obowiązywać nowy zapis.

 

Nowe przepisy i kary

 

Zgodnie z art. 140mb ustawy Prawo o ruchu drogowym, kara za nieprzerejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni wynosi od 200 do 1000 zł. Przepis ten dzieli sytuację na dwa przypadki:

  • Pierwszy dotyczy właściciela samochodu sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej. W takim przypadku, na rejestrację pojazdu jest 30 dni.

  • Drugi przypadek dotyczy właściciela samochodu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W takim przypadku wystarczy samo zgłoszenie faktu zakupu. Auta nie trzeba rejestrować. Co ważne, pod groźbą kary, zawiadomienie złożyć musi nie tylko nowy, ale i stary właściciel.

 

Jak przerejestrować samochód?

 

Zarejestrowanie samochodu to niezbyt skomplikowany proces, ale może wydawać się trudny dla osób, które robią to po raz pierwszy. Aby przerejestrować samochód, musisz udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji. Pamiętaj, że formalności może załatwić za ciebie pełnomocnik.

 

Rejestracja samochodu w czasie pandemii

 

W związku z pandemią COVID-19 wprowadzono pewne zmiany w przepisach. Obecnie w Polsce - czyli w czasie obowiązującego stanu zagrożenia epidemiologicznego - kara za nieprzerejestrowanie pojazdu lub nie zgłoszenie jego zakupu może być naliczona, ale dopiero po 60 dniach, a nie 30.

 

Jak uniknąć kary?

 

Aby uniknąć kary za nieprzerejestrowanie samochodu, należy dokonać zgłoszenia w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od zakupu pojazdu. W przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy, termin ten wynosi 30 dni od dnia ich sprowadzenia do kraju.

W przypadku aut zakupionych w Polsce, wystarczy zgłoszenie nabycia pojazdu. Pamiętaj, że zgłoszenie musi zawierać dane pojazdu, dane poprzedniego właściciela oraz dane nowego właściciela.

 

Procedura zgłoszenia nabycia pojazdu

 

Zgłoszenie nabycia pojazdu można dokonać na kilka sposobów: przez internet, osobiście w wydziale komunikacji lub pocztą. Aby zgłoszenie było skuteczne, wniosek musi zawierać dane pojazdu, dane poprzedniego właściciela oraz dane nowego właściciela.

 

Usługi firmy akcyzawarszawa.pl

 

Jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z rejestracją samochodu, skorzystaj z usług firmy akcyzawarszawa.pl. Firma ta zajmuje się rejestracją samochodów i obliczaniem akcyzy dla samochodu, dążąc do oszczędzenia jak najwięcej dla klienta. Dodatkowo, firma oferuje najtańsze ubezpieczenia.

 

Ciekawe fakty

 

Ciekawym faktem związanym z tematem jest to, że w Polsce obowiązujące przepisy nie stanowią jednoznacznie, ile dni na przerejestrowanie samochodu ma właściciel. Zapisy są dość niejednoznaczne i zależą od miejsca zakupu pojazdu. W przypadku aut sprowadzonych z zagranicy, na rejestrację mamy 30 dni, natomiast auta zakupione w Polsce wystarczy jedynie zgłosić.

 

Podsumowanie

 

Rejestracja zakupionego pojazdu to obowiązek każdego jego nowego właściciela. Ignorowanie tego obowiązku może skutkować karą w wysokości od 200 do 1000 zł. W przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy, na rejestrację mamy 30 dni. Natomiast w przypadku aut zakupionych w Polsce, wystarczy zgłoszenie nabycia pojazdu. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów związanych z rejestracją samochodu, skorzystaj z usług firmy akcyzawarszawa.pl.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in