×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

19 lipca 2023

Ile czasu na zapłacenie podatku akcyzowego? Wyjaśnienie ważnych terminów i kar

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Zakup samochodu za granicą może być bardziej korzystny pod względem technicznym i finansowym. Jednakże, taki zakup wiąże się z dodatkowymi formalnościami i kosztami, takimi jak akcyza na samochód. W tym artykule odpowiadamy na pytanie: jak długo można zapłacić akcyzę? Przygotowaliśmy dla Państwa kompleksowy przewodnik, który odpowie na wszelkie pytania dotyczące podatku akcyzowego.

 

Czym jest akcyza na samochody?

 

Akcyza jest formą podatku nakładanego na wybrane produkty, w tym samochody. W Polsce, akcyza na samochody obejmuje nowe i używane pojazdy, które są importowane do kraju i które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane na terytorium Polski. Wysokość akcyzy jest zależna od wartości pojazdu i pojemności silnika.

 

Kiedy należy zapłacić akcyzę?

 

Zgodnie z przepisami, akcyza za samochód powinna zostać opłacona w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu do Polski. W przypadku nieuiszczenia opłaty w odpowiednim terminie, mogą być naliczane odsetki karne za każdy dzień zwłoki.

 

Jak obliczyć akcyzę?

 

Kwota akcyzy zależy od wartości pojazdu oraz pojemności silnika. Akcyza jest obliczana na podstawie następujących stawek:

  • 3,1% wartości samochodu, jeśli pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3,
  • 18,6% wartości samochodu, jeśli pojemność silnika przekracza 2000 cm3.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do zapłaty akcyzy?

 

Aby prawidłowo obliczyć i zapłacić akcyzę, potrzebujesz następujących dokumentów:

  • wypełnioną deklarację AKC-U/S,
  • dowód zapłaty za wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy,
  • wniosek o wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy,
  • umowę kupna-sprzedaży auta,
  • dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu,
  • przetłumaczone dokumenty,
  • zaświadczenie o badaniu technicznym,
  • potwierdzenie wyrejestrowania samochodu w kraju, w którym został kupiony.

 

Gdzie zapłacić akcyzę?

 

Akcyzę za samochód można opłacić w Urzędzie Skarbowym. Można to zrobić osobiście albo online, korzystając ze specjalnej Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

 

Co grozi za nieopłacenie akcyzy?

 

Niedopilnowanie obowiązku zapłaty akcyzy może skutkować naliczaniem odsetek za każdy dzień zwłoki. W sytuacji, gdy kwota do zapłaty będzie większa niż 7 500 zł, może zostać wszczęte postępowanie karno-skarbowe. Dlatego nie warto bagatelizować tej kwestii.

 

Kto jest zwolniony z akcyzy?

 

Niektóre pojazdy są zwolnione z podatku akcyzowego. Są to między innymi samochody elektryczne, hybrydowe, a także pojazdy ciężarowe o masie całkowitej poniżej 3,5 tony.

 

Jak zapłacić akcyzę za samochód z zagranicy?

 

Jeśli sprowadzasz samochód z zagranicy, musisz pamiętać, że wartość samochodu powinna być przeliczona na polskie złote według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego. Akcyzę należy zapłacić w Urzędzie Skarbowym w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu do Polski.

 

Jak długo można zapłacić akcyzę - podsumowanie

 

Podatek akcyzowy jest obowiązkowym elementem procesu sprowadzania samochodu z zagranicy do Polski. Właściciele pojazdow mają 30 dni na opłacenie podatku od momentu sprowadzenia samochodu do kraju. Niedopełnienie tego obowiązku może prowadzić do konsekwencji finansowych, takich jak naliczanie odsetek karnych.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących procesu sprowadzania samochodu, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak akcyzawarszawa.pl, która zajmuje się obsługą podatkową związaną z akcyzą na samoch

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in