×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

21 października 2023

Naklejka Legalizacyjna na Tablicy Rejestracyjnej: Pełny Przewodnik

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Czy zastanawiałeś się kiedyś, do czego służy naklejka na tablicy rejestracyjnej twojego samochodu? Czy wiesz, co zrobić, gdy ta naklejka legalizacyjna na tablicy rejestracyjnej odpadnie lub zostanie zniszczona? To pytania, na które odpowiem w tym artykule.

 

1. Co to Jest Naklejka Legalizacyjna?

 

Naklejka legalizacyjna na tablicy rejestracyjnej jest małym, zwykle okrągłym, elementem, który jest naklejany na tablicach rejestracyjnych pojazdów. Jest ona dowodem na to, że tablice zostały wydane przez odpowiedni urząd, a nie że kierowca wydrukował je na własną rękę. W Polsce, komplet naklejek legalizacyjnych kosztuje 12,5 zł, a dodatkowo trzeba doliczyć opłatę ewidencyjną w wysokości 0,50 zł.
 

2. Kiedy Naklejka Legalizacyjna Musi Zostać Wymieniona?

 

Naklejka legalizacyjna na tablicy rejestracyjnej musi zostać wymieniona na nową w dwóch przypadkach:

  • Gdy nalepka legalizacyjna tablicy została zniszczona lub zgubiona,
  • Nowa nalepka legalizacyjna jest konieczna podczas rejestracji,
  • Dotyczy to także przypadku, w którym kierowca nie zmienia numerów rejestracyjnych pojazdu.

 

3. Naklejka Rejestracyjna na Szybę: Co Musisz o Niej Wiedzieć?

 

Naklejka rejestracyjna na szybę odzwierciedla numer rejestracyjny. Jest stosowana, aby ułatwić identyfikację pojazdu i kierowcy. Dzięki niej, numer rejestracyjny jest czytelny nawet w sytuacji, gdy tablice w pojeździe zostały zasłonięte lub zabrudzone. Naklejka rejestracyjna na szybę jest wydawana w dwóch przypadkach - gdy auto ma nadawany nowy numer rejestracyjny, ewentualnie została zniszczona i wydawany jest wtórnik. Opłata to 18,5 zł - przy czym do kwoty tej doliczyć trzeba jeszcze 0,50 zł opłaty ewidencyjnej.

 

4. Czy Naklejka na Tablicy Rejestracyjnej Jest Obowiązkowa?

 

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, naklejka na tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowa. Jej brak lub zniszczenie może prowadzić do problemów, takich jak nieprzejście przeglądu technicznego pojazdu. W takim przypadku, kierowca musi udać się do odpowiedniego urzędu w celu ponownej legalizacji.

 

5. Jak Wyglądają Aktualne Tablice Rejestracyjne?

 

Ważną częścią procesu rejestracji pojazdu jest poznanie wyglądu aktualnych tablic rejestracyjnych. W Polsce, tablice rejestracyjne mają białe tło z numerem rejestracyjnym, na lewej stronie znajduje się niebieski pasek, na którym widnieje flaga Unii Europejskiej (na górze) i skrót PL oznaczający Polskę (na dole).

 

6. Mandat Za Niewłaściwe Używanie Tablic Rejestracyjnych

 

Podkreślmy, że niewłaściwe używanie tablic rejestracyjnych, w tym m.in. brudne i nieczytelne tablice, tablice niepasujące do wnęk w pojeździe, umieszczenie tablic w miejscu innym niż do tego przeznaczone, czy ozdabianie tablic napisami, znakami, przedmiotami czy naklejkami ograniczającymi ich czytelność, może skutkować mandatami. Oczywiście, przepisy te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze i ułatwienie identyfikacji pojazdów.

 

7. Nowe Przepisy Dotyczące Tablic Rejestracyjnych

 

Od 1 października 2023 roku wchodzą w życie nowe przepisy znowelizowanego Kodeksu Karnego, które dotyczą również tablic rejestracyjnych. Mają one na celu ukrócić proceder podrabiania oraz zamiany tablic między samochodami.

 

8. Naklejki Legalizacyjne dla Tymczasowych Tablic Rejestracyjnych

 

W przypadku tymczasowych tablic rejestracyjnych, obowiązują nieco inne zasady dotyczące naklejek legalizacyjnych. Takie naklejki zawierają informację o dacie ważności tablic (miesiąc i rok). Dzięki temu, organy ścigania mogą łatwo sprawdzić, czy tablice są jeszcze ważne.

 

9. Jak Uzyskać Nowe Naklejki Legalizacyjne?

 

Jeżeli stracisz lub zniszczysz swoje naklejki legalizacyjne, musisz udać się do odpowiedniego urzędu w celu uzyskania nowych. Proces ten wiąże się z koniecznością przedłożenia dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych. Dodatkowo, musisz pokazać aktualną polisę OC lub pokwitowanie zapłaty OC ze wskazanym okresem obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

 

10. Jakie Opłaty Należy Ponieść?

 

Opłata za wydanie kompletu znaków legalizacyjnych wynosi 12,50 zł, a w przypadku tablic tymczasowych, gdzie możliwe jest wydanie jednego znaku, opłata wynosi 6,25 zł. Opłatę można dokonać w różnych miejscach, w tym w urzędzie, na poczcie, w banku lub przez internet.

 

11. Pomoc w Rejestracji Pojazdu i Ubezpieczeniu Samochodu

 

Jeśli proces rejestracji pojazdu i ubezpieczenia samochodu wydaje Ci się skomplikowany, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Firma Akcyzawarszawa.pl oferuje kompleksowe usługi w zakresie rejestracji pojazdów i ubezpieczeń OC. Ich doświadczeni specjaliści pomogą Ci w każdej sytuacji, gwarantując szybki i bezproblemowy proces rejestracji oraz atrakcyjne warunki ubezpieczenia.

 

12. Podsumowanie

 

Naklejka legalizacyjna na tablicy rejestracyjnej jest istotnym elementem procesu rejestracji pojazdu. Jej obecność na tablicach rejestracyjnych potwierdza ich legalność i zgodność z obowiązującymi przepisami. Pamiętaj, że utrata lub zniszczenie naklejki wymaga jej wymiany, a niewłaściwe korzystanie z tablic rejestracyjnych może skutkować mandatami. Jeżeli potrzebujesz pomocy w zakresie rejestracji pojazdu i ubezpieczenia samochodu, skorzystaj z usług firmy Akcyzawarszawa.pl.

Kalkulator Akcyzy

29 listopada 2023
Spis treści Wstęp Zalety spółki z o.o. Opcje rejestracji Platforma S24 Rejestracja tradycyjna Tworzenie umowy spółki Nazwa spółki Kapitał zakładowy Zgłoszenie do ZUS Działania po wpisie do KRS Przekształcenie JDG
29 listopada 2023
Leasing samochodu w Niemczech to popularna opcja zarówno dla lokalnych mieszkańców, jak i obcokrajowców. Proces ten może jednak wydawać się skomplikowany, zwłaszcza dla osób, które nie są zaznajomione z niemieckim

Potrzebujesz więcej wiedzy?

10 listopada 2023
  1. Wstęp Sprowadzanie samochodów z Niemiec jest coraz bardziej popularne wśród polskich kierowców. Niemieckie strony z samochodami oferują duży wybór pojazdów, atrakcyjne ceny i transparentność transakcji. W tym artykule, przedstawiamy
26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the