×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

03 czerwca 2023

Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych to ważny dokument, który może być wymagany podczas procesu rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy. W tym artykule dowiesz się, jak sporządzić takie oświadczenie, kiedy należy je złożyć i jakie konsekwencje mogą wyniknąć z braku tablic rejestracyjnych.

 

1. Dlaczego potrzebne jest oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych?

 

Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych jest wymagane, gdy pojazd, który chcemy zarejestrować w Polsce, nie posiada tablic rejestracyjnych. Może się to zdarzyć w przypadku sprowadzenia samochodu z zagranicy lub gdy tablice zostały oddane organowi rejestrującemu w kraju, z którego pochodzi pojazd. W przypadku braku tablic, pojazd nie spełnia warunków technicznych, co uniemożliwia jego poruszanie się po drogach publicznych.

 

2. Jak napisać oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych?

 

2.1. Wzór oświadczenia

 

Link do pobrania Oświadczenia o braku tablic rejestracyjnych

 

Wiele lokalnych wydziałów komunikacji ma własny wzór oświadczenia, który zazwyczaj można pobrać ze strony internetowej danego urzędu. Warto jednak wiedzieć, jakie dane powinien zawierać taki dokument.

 

2.2. Struktura dokumentu

  • W lewym górnym rogu zapisujemy datę oraz miejscowość.

 

  • Pod spodem, po prawej stronie musimy zawrzeć swoje dane, takie jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania lub adres siedziby firmy, numer PESEL i data urodzenia lub numer REGON.

 

  • Na środku zapisujemy tytuł: Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych pojazdu sprowadzonego z zagranicy.

 

  • Niżej musimy wpisać treść dokumentu, zawierającą formułę: Oświadczam, że pojazd… Dalej zapisujemy markę i model samochodu oraz jego numer identyfikacyjny VIN.

 

  • Zaznaczamy, że auto zostało sprowadzone bez tablic rejestracyjnych lub że zostały one oddane organowi rejestrującemu państwa, z którego pochodzi pojazd.

 

  • Na samym końcu wpisujemy datę oraz składamy czytelny podpis.

 

3. Kiedy należy złożyć oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych?

 

Dokument ten musimy przedstawić urzędnikowi w wydziale komunikacji podczas procesu rejestracji. Nie możemy jednak zgłosić pojazdu bez ważnego przeglądu technicznego, na który nie wolno nam pojechać samochodem bez tablic.

 

4. Jak przeprowadzić przegląd techniczny pojazdu bez tablic?

 

Pozytywny wynik przeglądu na stacji diagnostycznej stanowi niezbędny warunek uzyskania nowych numerów rejestracyjnych. W przypadku braku tablic, z pomocą przychodzi nam laweta. Dzięki niej dostarczymy pojazd do diagnosty i sprawdzimy jego stan techniczny.

 

5. Co dalej z oświadczeniem o braku tablic rejestracyjnych?

 

Posiadając zaświadczenie o ważnym przeglądzie i oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych, powinniśmy bez przeszkód uzyskać nowe numery.

 

6. Dlaczego rejestracja pojazdu jest taka ważna?

 

Poza tym, że samochodem bez tablic nie możemy poruszać się po drogach publicznych, brak numerów rejestracyjnych przeszkadza nam również w innych sprawach związanych z utrzymaniem pojazdu.

 

6.1. Ubezpieczenie pojazdu

Nie wykupimy na przykład obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej. Pojazd zostaje co prawda zidentyfikowany na podstawie numeru VIN, ale i tak musimy wstrzymać się z opłatą do momentu uzyskania tablic. Rejestracja zostaje bowiem wpisana do polisy OC. Tym samym jesteśmy zmuszeni do każdorazowego zaktualizowania dokumentu po uzyskaniu nowych numerów.

 

7. Kto wypełnia oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych?

 

Zdarza się, że sprowadzeniem i rejestracją pojazdu zajmuje się specjalnie w tym celu wynajęta osoba lub agencja. Nawet profesjonaliści muszą przedstawić w wydziale komunikacji oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych.

 

7.1. Właściciel pojazdu jako osoba odpowiedzialna

To my jako właściciel pojazdu musimy sporządzić i podpisać oświadczenie zawierające nasze dane. W innym wypadku nie będzie ono ważne.

 

7.2. Źródła informacji o oświadczeniu

Przygotowanie dokumentu nie jest skomplikowane, tym bardziej że łatwo znaleźć wzór oświadczenie w internecie. Ten dodatkowy kwit pozwoli nam bez przeszkód zarejestrować samochód.

 

8. Kontrola drogowa a brak tablic rejestracyjnych

 

Kolejnym problemem okazuje się kontrola drogowa. Za brak tablic możemy bowiem otrzymać mandat, a pojazd i tak zostanie wyłączony z ruchu.

 

9. Czy można sprowadzić samochód bez tablic rejestracyjnych?

 

W przypadku braku tablic rejestracyjnych w pojeździe nie możemy przyjechać nim do kraju, ponieważ nie spełnia on warunków technicznych. W takiej sytuacji musi zostać wycofany z ruchu. Skoro samochód nie może pokonać trasy do domu na kołach, jedyną opcją pozostaje przywiezienie go na lawecie.

 

10. Podsumowanie

 

Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych to kluczowy dokument podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Ważne jest, aby właściciel pojazdu odpowiednio przygotował i dostarczył ten dokument do wydziału komunikacji. Dzięki temu, proces rejestracji będzie przebiegał sprawnie i bez przeszkód.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in