×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

21 stycznia 2024

Wydanie Dodatkowej Tablicy Rejestracyjnej: Kompletny Przewodnik

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Wielu miłośników rowerów zastanawia się, jak bezpiecznie przewieźć swój sprzęt samochodem, szczególnie gdy planują długie podróże lub weekendowe wycieczki. Większość z nich decyduje się na korzystanie z bagażnika rowerowego montowanego na haku. Jest to wygodne rozwiązanie, ale wymaga spełnienia pewnych wymogów prawa drogowego.

 

W Polsce, zgodnie z przepisami, tablice rejestracyjne w każdym aucie muszą być widoczne przez cały czas. Dlatego planując przewożenie rowerów, bagażników czy uchwytów mogących zasłaniać tablice, musimy wyrobić dodatkową tablicę rejestracyjną. W tym przewodniku dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku.

 

Kiedy jest Wymagana Trzecia Tablica Rejestracyjna?

 

Trzecia tablica rejestracyjna jest wymagana, gdy zamontowany na samochodzie bagażnik rowerowy zasłania oryginalną tablicę rejestracyjną. Jeżeli planujemy zainstalować lub właśnie zamontowaliśmy na naszym pojeździe uchwyt na rowery lub innego rodzaju mocowanie mogące zasłaniać tablicę rejestracyjną, musimy skompletować niezbędne dokumenty i udać się do wydziału komunikacji w celu wyrobienia dodatkowej, trzeciej tablicy rejestracyjnej.

 

Co to jest Dodatkowa Tablica Rejestracyjna?

 

Dodatkowa tablica rejestracyjna to identyczna kopia głównej tablicy rejestracyjnej pojazdu, która jest montowana na bagażniku rowerowym. Jej celem jest umożliwienie łatwiejszej identyfikacji pojazdu przez innych uczestników ruchu drogowego oraz służby drogowe. Dodatkowa tablica jest mocowana na bagażniku rowerowym tak, aby była dobrze widoczna dla innych użytkowników drogi.

 

Wymagane Dokumenty do Wydania Dodatkowej Tablicy Rejestracyjnej

 

Aby złożyć wniosek o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej, konieczne jest zgromadzenie kilku dokumentów. Do wniosku dołączyć należy:

 

  • Dowód rejestracyjny pojazdu
  • Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem
  • W przypadku, gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna, aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego
  • Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik
 

W przypadku, gdy pojazd jest przedmiotem współwłasności, wniosek o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej można złożyć każdy ze współwłaścicieli, przedkładając pełnomocnictwo lub oświadczenie, że działa za zgodą większości współwłaścicieli.

 

Ile Kosztuje Wydanie Trzeciej Tablicy Rejestracyjnej?

 

Koszt wyrobienia dodatkowej tablicy rejestracyjnej to około 53 zł, które rozkładają się na:

 

  • 40,50 zł – opłata za wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej wraz z opłatą ewidencyjną
  • 12,50 zł – opłata za wydanie znaków legalizacyjnych
  • dodatkowo, jeżeli składamy pełnomocnictwo, należy doliczyć 17 zł za każdy dokument
 

Jak Złożyć Wniosek o Wydanie Dodatkowej Tablicy Rejestracyjnej?

 

Wniosek o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej należy złożyć w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca rejestracji pojazdu. Wniosek można pobrać online, wypełnić w domu, a następnie złożyć w biurze razem z wymaganymi dokumentami i dowodem uiszczenia opłaty.

 

W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie osobiście złożyć wniosku, możemy upoważnić do tego inną osobę, która powinna posiadać stosowne pełnomocnictwo.

 

Proces Wydania Dodatkowej Tablicy Rejestracyjnej

 

Po złożeniu wniosku i wszystkich wymaganych dokumentów, dodatkowa tablica rejestracyjna zostanie zamówiona u producenta. Proces ten trwa zwykle od 3 do 4 dni roboczych, ale w sezonie wyjazdowym i w dużych miastach, gdzie składane jest więcej wniosków, czas oczekiwania może się wydłużyć.

 

Odbiór Dodatkowej Tablicy Rejestracyjnej

 

Gdy dodatkowa tablica rejestracyjna będzie gotowa, otrzymamy powiadomienie o możliwości jej odbioru. Podczas odbioru tablicy konieczne jest okazanie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz ważnej polisy OC.

 

Montaż Dodatkowej Tablicy Rejestracyjnej

 

Dodatkowa tablica rejestracyjna powinna być zamocowana na bagażniku rowerowym w miejscu do tego przeznaczonym. Jeśli bagażnik zakrywa światła pojazdu, powinien być wyposażony we własne oświetlenie. W przeciwnym razie możemy zostać ukarani mandatem karnym.

 

Konsekwencje Niestosowania się do Przepisów

 

Niestosowanie się do przepisów dotyczących dodatkowej tablicy rejestracyjnej może skutkować mandatem karnym. Dlatego warto wyrobić dodatkową tablicę i uniknąć niepotrzebnych kłopotów z prawem.

 

AkcyzaWarszawa.pl - Twoja Pomoc w Sprawach Administracyjnych

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w załatwieniu spraw związanych z wyrobieniem dodatkowej tablicy rejestracyjnej, skontaktuj się z firmą Akcyzawarszawa.pl. Firma ta specjalizuje się w usługach związanych z cłami, rejestracją samochodów w Warszawie oraz ubezpieczeniami.

 

AkcyzaWarszawa.pl to profesjonalizm, doświadczenie i skuteczność, które pozwolą Ci zaoszczędzić nie tylko czas, ale i nerwy. Skorzystaj z ich usług już dzisiaj!

 

Podsumowanie

 

Planując przewożenie rowerów na bagażniku samochodowym, musimy pamiętać o wyrobieniu dodatkowej tablicy rejestracyjnej. Choć może wydawać się to skomplikowane, proces jest prosty i niezbyt kosztowny.

 

Dzięki temu możemy cieszyć się bezpiecznym i zgodnym z prawem transportem rowerów, bez obaw o mandat. Pamiętajmy też, że w razie jakichkolwiek problemów zawsze możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak AkcyzaWarszawa.pl.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

03 czerwca 2024
W obliczu rosnących wymagań środowiskowych i technologicznych rewolucji, pojazdy hybrydowe coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na globalnych rynkach motoryzacyjnych, w tym w Polsce. Oprócz korzyści ekologicznych, właściciele tych pojazdów mogą
02 czerwca 2024
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to ważny, ale często skomplikowany proces dla wielu kierowców w Polsce. Aby uniknąć problemów i opóźnień, kluczowe jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów i dokładne zapoznanie
19 maja 2024
Akcyza za samochód stanowi znaczący element finansowej rzeczywistości każdego, kto zdecyduje się na import pojazdu lub zakup nowego samochodu w Polsce. Jest to podatek, który należy uiścić nie tylko ze