×

Akcyza za samochód & Rejestracja auta

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

03 lipca 2023

Zakup samochodu bez tablic rejestracyjnych: wszystko, co musisz wiedzieć

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Ubezpiecz samochód razem z Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Wszyscy wiemy, że zakup samochodu to decyzja, która zwykle wiąże się z dużym nakładem finansowym i emocjonalnym. Jest to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania, a jednym z kluczowych aspektów, który należy wziąć pod uwagę, jest sytuacja, gdy samochód, który zamierzamy kupić, nie ma tablic rejestracyjnych.

 

1. Czy można kupić samochód bez tablic rejestracyjnych?

 

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - tak, można kupić samochód bez tablic rejestracyjnych. Niezależnie od tego, czy jest to pojazd krajowy, czy importowany, polskie prawo nie stanowi przeszkód w zakupie takiego pojazdu. Kluczowe jest jednak zrozumienie, że taki pojazd nie może natychmiast wyruszyć w drogę, gdyż nie spełnia on podstawowych warunków technicznych.

 

2. Przepisy prawne dotyczące braku tablic rejestracyjnych

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych.

§ 35 Rozporządzenia stanowi, że: „Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu."

Oznacza to, że samochód bez tablic rejestracyjnych nie jest dopuszczony do ruchu, a zatem nie może wracać na kołach do domu po zakupie. Jedynym rozwiązaniem jest transport na lawecie.

 

3. Konsekwencje jazdy samochodem bez tablic rejestracyjnych

 

Naruszenie przepisów dotyczących tablic rejestracyjnych może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jeżeli kierowca postanowi wracać na kołach bez tablic rejestracyjnych i zostanie zatrzymany przez patrol policji, powinien w najlepszej opcji spodziewać się 50-złotowego mandatu. Warto dodać, iż maksymalna kara grzywny może sięgnąć nawet 3000 złotych!

Funkcjonariusze mogą także nakazać wycofanie pojazdu z ruchu, co oznacza, że podróż może być kontynuowana tylko na lawecie.

 

4. Proces rejestracji samochodu bez tablic rejestracyjnych

 

Rejestracja samochodu bez tablic rejestracyjnych nie stanowi większego problemu. Wystarczy, że składając wniosek o rejestrację w urzędzie, kierowca dołączy oświadczenie, w którym zadeklaruje, że kupił pojazd pozbawiony oznaczeń. Nie będzie musiał dodawać tablic rejestracyjnych, co umożliwia rejestrację.

Sprawa wygląda podobnie, gdy samochód pochodzi z zagranicy. Niektóre kraje UE wymagają wyrejestrowania pojazdu przed jego eksportem, co oznacza, że musi on opuścić terytorium kraju na lawecie.

 

5. Koszty rejestracji samochodu bez tablic rejestracyjnych

 

Opłaty związane z rejestracją samochodu zależą od miejsca, z którego pojazd pochodzi. Jeśli samochód pochodzi z rynku krajowego, opłata wyniesie 180,50 zł (w tym zawierają się nowe tablice rejestracyjne). Jeżeli samochód jest importowany, do kwoty doliczyć należy 75,50 zł za wydanie karty pojazdu.

W przypadku braku tablic rejestracyjnych, kierowca musi zapłacić za nowe oznaczenia.

 

6. Montaż tablic rejestracyjnych na nadwoziu

 

Ważne jest pamiętanie o tym, że tablice rejestracyjne muszą być nie tylko w pojeździe, ale również odpowiednio zamontowane. Przepisy wymagają, aby znajdowały się z przodu i z tyłu auta w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych. W przeciwnym razie pojazd nie może być dopuszczony do ruchu na polskich drogach.

 

7. Oświadczenia o braku tablic rejestracyjnych

 

W przypadku braku tablic rejestracyjnych, osoba rejestrująca musi napisać stosowne oświadczenie. Dokument powinien zawierać datę i miejscowość, dane właściciela pojazdu (imię, nazwisko, adres, PESEL), dane pojazdu (markę i VIN), powód braku tablic rejestracyjnych oraz własnoręczny podpis.

W przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy, oświadczenie powinno zawierać również informację, że "tablice rejestracyjne zostały zwrocone do organu rejestrującego państwa, z którego pojazd został sprowadzony."

 

8. Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic rejestracyjnych

 

Rejestracja samochodu z zagranicy, który nie ma tablic rejestracyjnych, wymaga nie tylko oświadczenia o braku tablic, ale również zestawu podstawowych dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny, potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, z którego nabyliśmy wóz, dowód zapłaty akcyzy i innych opłat (np. ubezpieczenie), dowód osobisty lub paszport, wywozowe tablice rejestracyjne.

 

9. Kary za brak tablic rejestracyjnych

 

Kara za brak tablic w Polsce może wynieść nawet 5 000 zł. Dodatkowo, jest obowiązek rejestracji każdego samochodu używanego z zagranicy w ciągu 30 dni od momentu importu. Konieczne będzie też wykupienie polisy OC w tym samym okresie. Gdy nie spełnimy warunków, możemy otrzymać karę administracyjną do 1 000 zł, a zaniechanie jej opłaty grozi wizytą komornika.

 

10. Bezpieczeństwo zakupu samochodu bez tablic rejestracyjnych

 

Brak tablic rejestracyjnych nie oznacza, że samochód został skradziony. Ważne jest jednak, aby dokładnie sprawdzić tożsamość sprzedawcy, poprosić o jego dane i zweryfikować je z przedstawionymi nam dokumentami. Warto także pomyśleć o uzyskaniu przed zakupem numeru VIN, który pozwoli nam ustalić historię samochodu.

 

Dodatkowe informacje:

Jeśli cenisz sobie wygodę i oszczędność czasu, zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy, która zajmuje się rejestracją samochodów dla klienta. Oferujemy również obsługę w zakresie opłaty akcyzy za samochód dla klienta oraz ubezpieczenia, które jest najtańsze na rynku. Nasza misja to zapewnienie Ci bezproblemowego procesu zakupu samochodu bez tablic rejestracyjnych, z pełnym wsparciem na każdym etapie. Pamiętaj, że zakup samochodu bez tablic rejestracyjnych nie musi być skomplikowany, jeśli masz do dyspozycji odpowiednie zasoby i wsparcie!

Potrzebujesz więcej wiedzy?

10 lutego 2024
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje sprowadzenie samochodu na zamówienie? Ta kwestia, z pozoru prosta, zawiera w sobie wiele niuansów, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji. Obejmuje standardowe
04 lutego 2024
Nieuszkodzone samochody z USA zyskują na popularności wśród entuzjastów motoryzacji. Czy warto jednak inwestować w takie pojazdy? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć wszystko, czego potrzebujesz, aby podjąć świadomą decyzję. Dlaczego
04 lutego 2024
Importowanie auta z USA do Polski to proces wieloetapowy, obejmujący wybór pojazdu, zakup, transport do portu, wysyłkę, odprawę celną, dostawę, rejestrację oraz dostosowanie samochodu do polskich przepisów. W 2023 roku,