×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

10 lipca 2023

Import samochodu z USA do Polski: Jakie są koszty cła i akcyzy?

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Decyzja o sprowadzeniu samochodu z USA do Polski wiąże się z szeregiem formalności i kosztów. Poza ceną samochodu i kosztami transportu, musimy wziąć pod uwagę również opłaty importowe, takie jak cło i akcyza. W tym artykule omówimy, na czym polegają te opłaty, jak są naliczane i ile wynosi cło i akcyza na samochody z USA.

 

Czym jest cło i jak jest naliczane?

 

Cło to opłata importowa nałożona na towary przywożone z zagranicy, w tym przypadku na samochody importowane z USA do Polski. Nie jest ono nałożone na wszystkie produkty, ale samochody należą do grupy towarów, które są oclone.

Cło ma charakter procentowy, co oznacza, że wysokość opłaty zależy od wartości sprowadzanego samochodu. Nie ma jednej, stałej stawki, którą importer musi zapłacić. Opłata celna jest naliczana od realnej ceny pojazdu, a nie od jego wartości rynkowej.

 

Ile wynosi cło na samochody z USA?

 

Stawka celna wynosi 10% wartości samochodu osobowego i 22% w przypadku samochodów ciężarowych. W przypadku motocykli, stawka zależy od ich mocy i wynosi 6% lub 8%.

 

Czy cło jest niższe w Niemczech?

 

Często zadawane jest pytanie, czy cło jest niższe w Niemczech. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: niezależnie od miejsca przeprowadzania odprawy celnej, stawki procentowe są takie same.

 

Zwolnienie z cła

 

Istnieją jednak sytuacje, kiedy importer może być zwolniony z konieczności uiszczenia cła. Dotyczy to na przykład samochodów zabytkowych, które są całkowicie zwolnione z obowiązku opłaty celnej. Aby samochód mógł być zaliczony do kategorii zabytków, musi mieć co najmniej trzydzieści lat i posiadać oryginalne główne elementy konstrukcyjne.

Inną sytuacją, która zwalnia z obowiązku zapłaty cła, jest sprowadzanie auta w ramach tzw. mienia przesiedleńczego. Dotyczy to osób powracających ze Stanów do Polski, które spełniają pewne warunki, takie jak udokumentowany co najmniej roczny legalny pobyt na terenie USA i co najmniej półroczne użytkowanie pojazdu.

 

Akcyza - druga ważna opłata importowa

 

Akcyza to druga ważna opłata, z którą muszą się liczyć importerzy samochodów z USA. Podobnie jak cło, jest to opłata procentowa, ale jej wysokość zależy od wartości pojazdu i pojemności silnika.

W Polsce mamy dwie stawki akcyzy - 3,1% i 18,6%, w zależności od pojemności silnika. Stawka 18,6% dotyczy samochodów z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3. Importerzy samochodów hybrydowych mogą skorzystać z preferencyjnych stawek.

 

Jak zapłacić akcyzę?

 

Zapłatę akcyzy trzeba dokonać w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu do Polski. Aby to zrobić, trzeba wypełnić i złożyć deklarację AKC-U/S w ciągu 14 dni od sprowadzenia samochodu. Deklarację można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przez internet na stronie https://puesc.gov.pl.

 

Konsekwencje niewpłacenia akcyzy

 

Za każdy dzień zwłoki w zapłacie podatku akcyzowego urząd skarbowy nalicza karne odsetki. Co więcej, bez potwierdzenia opłaty akcyzy nie będzie możliwe zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji.

 

Podsumowanie

 

Sprowadzanie samochodu z USA wiąże się z różnymi opłatami, w tym cłem i akcyzą. Warto pamiętać o tych kosztach, planując import samochodu. Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z cłem i akcyzą, zachęcamy do skorzystania z usług firmy akcyzawarszawa.pl, która zajmuje się obsługą celno-akcyzową na terenie całej Polski. Firma oferuje również usługi związane z ubezpieczeniem samochodów importowanych z zagranicy i rejestracją samochodów.

 

FAQ - najważniejsze pytania o cło i akcyzę na samochody z USA

 

  • Czy stawki cła różnią się w zależności od kraju, z którego sprowadzamy auto? Nie, stawki cła są zawsze takie same, niezależnie od kraju, z którego sprowadzamy auto.

  • Czy mogę zostać zwolniony z obowiązku zapłaty cła? Tak, w niektórych sytuacjach, takich jak sprowadzanie samochodów zabytkowych lub w ramach mienia przesiedleńczego, można być zwolnionym z obowiązku zapłaty cła.

  • Ile wynosi akcyza na samochód sprowadzony z USA? Akcyza wynosi 3,1% wartości samochodu o pojemności silnika do 2000 cm3 i 18,6% wartości samochodu o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.

  • Czy mogę zapłacić akcyzę przez internet? Tak, akcyzę można zapłacić przez internet, wypełniając deklarację AKC-U/S na stronie https://puesc.gov.pl.

  • Co się stanie, jeśli nie zapłacę akcyzy? Za każdy dzień zwłoki w zapłacie akcyzy urząd skarbowy nalicza karne odsetki. Ponadto, bez potwierdzenia opłaty akcyzy nie będzie możliwe zarejestrowanie samochodu.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in