×

Akcyza za samochód & Rejestracja samochodu

Wykorzystaj nasze usługi i uniknij formalności. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

AKCYZA

WARSZAWA.PL

05 sierpnia 2023

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Francji - kompletny przewodnik

AKCYZA

WARSZAWA.PL

Firma świadczy usługi w zakresie akcyz, rejestracji samochodów i ubezpieczenia. Profesjonalne doradztwo i szybka obsługa.

Zadzwoń do nas

+ 48 509 274 704

Napisz do nas

kontakt@akcyzawarszawa.pl

Projekt i wykonanie: Akcyzawarszawa.pl

Zakres Usług 

 

Akcyza za samochód

 

Rejestracja samochodu

 

Ubezpieczenia

 

Tłumaczenia dokumentów

 

Opinia rzeczoznawcy

 

Doradztwo w zakupie auta

Nowość!
Oblicz rynkową wartość pojazdu

Podaj przebieg auta (x 1000 km)

Powered by Omnipret.com

Podróż do Francji w celu zakupu samochodu może być ekscytującym doświadczeniem. Jednak po zakupie, rejestracja auta z Francji w Polsce może być nieco skomplikowana, jeśli nie jesteś zaznajomiony z wymaganymi dokumentami. Ten artykuł pomaga zrozumieć, jakie są dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Francji i jak przebiega cały proces.

 

1. Francuski dowód rejestracyjny

 

Pierwszym dokumentem, który musisz otrzymać po zakupie samochodu we Francji, jest francuski dowód rejestracyjny, zwany także 'certificat d'immatriculation'. Dowód ten jest wydawany przez Urząd Prefektury Policji Francuskiej, który jest odpowiednikiem polskiego Wydziału Komunikacji. W dowodzie tym powinny znajdować się informacje takie jak numer rejestracyjny pojazdu, data pierwszej rejestracji, dane właściciela i szczegółowe dane samochodu, w tym marka, model, numer VIN, rok produkcji, data pierwszej rejestracji, numer rejestracyjny, pojemność silnika i przebieg.

 

 

2. Dowód zakupu pojazdu z Francji

 

Drugi dokument, który musisz otrzymać, to dowód zakupu pojazdu z Francji. Może to być faktura, rachunek lub umowa kupna-sprzedaży. Dowód zakupu powinien zawierać przynajmniej:

  • dane osobowe każdej ze stron,
  • szczegółowe dane samochodu (marka, model, numer VIN, rok produkcji, data pierwszej rejestracji, numer rejestracyjny, pojemność silnika, przebieg),
  • cenę pojazdu,
  • miejscowość i datę sporządzenia umowy,
  • odręczne podpisy sprzedającego i kupującego.

 

3. Francuskie tablice rejestracyjne

 

Jeżeli zamierzasz samodzielnie przewieźć samochód do Polski, musisz zwrócić uwagę na francuskie tablice rejestracyjne. W Polsce tablice te są wymagane do rejestracji pojazdu. W przypadku wyjazdu z Francji, będziesz musiał je zdobyć w lokalnym urzędzie komunikacji, płacąc około 50 do 80 euro.

 

4. Ubezpieczenie OC

 

Przed rejestracją auta z Francji w Polsce, musisz także zadbać o ubezpieczenie OC. W przypadku podróży do Polski samochodem, musisz wykupić krótkoterminową polisę ubezpieczenia OC. Średni koszt takiego ubezpieczenia wynosi około 100 euro. Pamiętaj, że ubezpieczenie musi być wykupione w firmie ubezpieczeniowej, która ma siedzibę lub oddział w kraju, w którym mieszkasz.

 

5. Zaświadczenie o zbyciu pojazdu

 

Innym ważnym dokumentem, który powinieneś otrzymać od sprzedającego, jest zaświadczenie o zbyciu pojazdu, znane jako 'le certificat de session'. Ten dokument uzyskuje sprzedawca w prefekturze, która jest francuskim odpowiednikiem polskiego wydziału komunikacji.

 

6. Świadectwo zgodności

 

Jeżeli kupujesz nowy samochód, potrzebujesz także świadectwa zgodności. Jest to dokument wydawany przez producenta, który potwierdza, że parametry techniczne pojazdu spełniają wymogi bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Świadectwo może być europejskie (WE) lub krajowe.

 

7. Badanie techniczne

 

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badania technicznego samochodu w Polsce. Pozwoli to uniknąć niespodzianek związanych np. z rokiem produkcji pojazdu. Za badanie techniczne zapłacisz średnio od 100 do 170 złotych.

 

8. Tłumaczenie

dokumentów

 

Ponieważ wszystkie dokumenty są w języku francuskim, konieczne jest ich przetłumaczenie na język polski przez tłumacza przysięgłego. Koszt tłumaczenia zwykle wynosi od 85 złotych w górę.

 

9. Opłata za podatek akcyzowy i VAT

 

Przed udaniem się do wydziału komunikacji musisz zabrać ze sobą zaświadczenie o uiszczeniu zapłaty za podatek akcyzowy i VAT, jeśli mieliśmy obowiązek zapłaty. W przypadku samochodu kupionego we Francji musisz zapłacić podatek akcyzowy. Stawki podatku akcyzowego zależą od pojemności silnika pojazdu i wynoszą 3,1% dla samochodów z silnikiem do 2000 cm3 i 18,6% dla samochodów z silnikiem powyżej 2000 cm3.

 

10. Rejestracja samochodu

 

Ostatecznie, po zgromadzeniu wszystkich wymaganych dokumentów, możesz udać się do wydziału komunikacji w celu rejestracji auta z Francji. Proces ten obejmuje zapłatę różnych opłat, takich jak opłata za dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe na jazdę, tablice rejestracyjne, kartę pojazdu, opłatę ewidencyjną i opłatę za przegląd techniczny.

 

Czy warto kupić samochód z Francji?

 

Samochody z Francji są znane z dobrze utrzymanej karoserii, co wynika z łagodniejszego klimatu we Francji, gdzie panuje wyższa temperatura i niższa wilgotność powietrza. W związku z tym, nie musisz martwić się o korozję. Dodatkowo, auta z Francji są znane z niewielkiego przebiegu, co jest kolejnym atutem.

Podsumowując, proces rejestracji auta z Francji w Polsce nie jest skomplikowany, ale wymaga zrozumienia i zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Może to być trochę przytłaczające, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Dlatego, jeśli potrzebujesz pomocy w tym procesie, warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie, takiej jak akcyzawarszawa.pl, która oferuje usługi związane z akcyzą dla samochodów z zagranicy i rejestracją samochodów z zagranicy. Dzięki temu oszczędzisz sobie stresu i zapewniasz, że wszystko zostanie zrobione prawidłowo i na czas.

 

Ciekawostka

 

Czy wiesz, że według danych z raportów CEP, przez ostatnią dekadę sprowadzono do Polski łącznie ponad 1 200 000 francuskich samochodów? Są one jednymi z najchętniej kupowanych aut zza granicy, ustępując jedynie miejsca niemieckim maszynom.

Kalkulator Akcyzy

02 października 2023
Wyobraź sobie, że masz własną firmę taksówkarską. Możesz obsługiwać klientów w swoim mieście, zapewniać im wygodne i bezpieczne przejazdy. Ale przed rozpoczęciem działalności musisz uzyskać licencję na taksówkę dla firmy.
01 października 2023
Szukasz dobrego, używanego samochodu w atrakcyjnej cenie? Niemcy są doskonałym miejscem do znalezienia takiego pojazdu. Samochody sprowadzone z Niemiec często są w lepszym stanie niż te dostępne na polskim rynku.

Potrzebujesz więcej wiedzy?

26 czerwca 2023
Kupno samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy. Niekiedy jednak, po dokonaniu transakcji, odkrywamy, że pojazd posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Czy w takim przypadku mamy prawo do
30 sierpnia 2023
In today's globalized world, the process of purchasing and registering a vehicle has become a commonplace activity. Regardless of whether you're a foreigner or a local, the procedure remains the
30 sierpnia 2023
  If you have recently purchased a German car or intend to import one into Poland, you might be wondering how to register your new acquisition. Registering a foreign car in